BETA

עודכן:

סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני הם הנופלים בפיגוע בשומרון

הותרו לפרסום שמותיהם של קצין וחייל צה"ל שנדרסו בסמוך למבוא דותן. בצה"ל שוקלים להמליץ "להחזיר" לרש"פ את ברטעה הישראלית. מפקד גדוד "קדם": נמשיך בפעולות המבצעיות"

הנופלים בפיגוע הדריסה אתמול בשומרון הם סרן זיו דאוס, בן 21 מאזור, וסמל נתנאל קהלני, בן 20 מאליקים, כך התיר אתמול (שבת) צה"ל לפרסם. הלוויתו של נתנאל קהלני התקיימה הלילה בשעה 01:00, בבית העלמין שבמושב אליקים. הלוויתו של זיו דאוס טרם תיערך הבוקר בשעה 12:00 בבית העלמין הצבאי בחולון.

 

דאוס שירת כמפקד מחלקה בחטיבת החילוץ, והועלה מדרגת סגן לסרן לאחר מותו. קהלני שירת כנהג ביטחון שוטף בחטיבה המרכזית מנשה, והועלה מדרגת רב"ט לדרגת סמל לאחר מותו. מצה"ל נמסר: "צה"ל משתתף בצער המשפחות וימשיך ללוותן".

 

מפקד גדוד "קדם", סגן-אלוף שרון איטח, בו שירת דאוס ושני החיילים הנוספים שנפצעו, אמר אתמול: "אני כואב את כאבן של המשפחות ומשתתף בצערן. נמשיך לתמוך וללוות אותן. לפצועים אאחל החלמה מהירה ושישובו אלינו במהרה. בפיגוע שאירע ביום שישי איבדנו מפקד מחלקה מצטיין, סרן זיו דאוס, וסמל נתנאל קהלני מפלוגת הניוד של חטמ"ר מנשה. בנוסף, שני לוחמים, מג'ד ומיכאל, נפצעו באורח בינוני וקשה, יחד עם זאת הגדוד מבצעי וחזק וימשיך לבצע פעילויות מבצעיות רבות בכל זמן שיידרש על מנת להבטיח את הביטחון והשקט לתושבים".

 

 נתנאל קהלני ההרוג מפיגוע הדריסה
 

נתנאל קהלני ההרוג מפיגוע הדריסה (דובר צה"ל)

 

 

 סרן זיו דאוס ז"ל
 

סרן זיו דאוס ז"ל ( דובר צה"ל)

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר לפיגוע שאירע בסמוך למבוא דותן, ושלח תנחומים למשפחות הנופלים. "אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחותיהם של קצין וחייל צה"ל שנרצחו אתמול בידי מחבל בן עוולה ומאחל החלמה מהירה לפצועים", מסר נתניהו, "נפעל להריסת בית המחבל ונמצה עמו את הדין".

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר גם הוא דברים. "תפילותינו ומחשבותינו היו נתונות כל השבת אל משפחות נרצחי הפיגוע הנורא שהתרחש בכניסת השבת", אמר, "אני שולח חיבוק של נחמה וכוחות אל משפחות ההרוגים ואת תפילותינו להחלמה מהירה של הפצועים".

 

"תחזקנה ידי כוחות הביטחון כולם, הפועלים בכל הזירות, בשטח ובחקר המודיעין, לפיענוח הפיגוע על מסייעיו", הוסיף ריבלין, "לא נשקוט עד אשר נביא את כל המשתפים פעולה עם הטרור לדין ולא נאפשר לטרור להפוך מציאות קיימת".


דאוס וקהלני נפגעו מרכב שנסע לעבר קבוצת חיילים בסמוך להתנחלות מבוא דותן, ומותם נקבע במקום. שני חיילים נוספים נפצעו באירוע ופונו במסוק לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. אחד מהם במצב קשה ובסכנת חיים, עם פגיעת ראש ופגיעת גפיים. מצבו התייצב מעט ביממה האחרונה, לאחר שבמהלך הלילה הוא עבר מספר ניתוחים, ואושפז בטיפול נמרץ כשהוא מונשם מורדם. הפצוע השני מאושפז במצב בינוני, גם הוא נותח במהלך הלילה.

 

 זירת הדריסה בשומרון
 

זירת הדריסה בשומרון (דוברות מד"א)

 

 

פרשנות: בצה"ל חוששים מניסיונות חיקוי

 

במערכת הביטחון מסמנים את התקופה הקרובה כמתוחה במיוחד בזירה הפלסטינית. התרגיל הרב-זירתי האחרון של צה"ל, "אבן הראשה", התרכז בעיקר במלחמה בצפון, מול חיזבאללה, אולם הזירה הפלסטינית – הגדה המערבית ועזה – מסומנת אולי לא כמסוכנת ביותר מבחינה צבאית, אבל כנפיצה ביותר.

 

על רקע מתיחות הולכת וגוברת בגדה המערבית סביב סביב העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וציון "יום הנכבה" בקרוב, החשש כרגע בצה"ל הוא מניסיונות חיקוי של מחבלים אחרים, שינסו ללכת בעקבות הצלחתו של הדורס.

 

בתוך כך, בצה"ל שוקלים להציע לדרג המדיני בעקבות הפיגוע "להחזיר" את ברטעה הישראלית לידי הרשות הפלסטינית, ולשנות את גדר ההפרדה כך שתקיף את כל הכפר ולא תחצה אותו, כפי שקורה כעת.

 

 עלא קבהא בן 26 מברטעה, המחבל מפיגוע הדריסה בשומרון
 

עלא קבהא, בן 26 מברטעה, המחבל מפיגוע הדריסה בשומרון (ללא קרדיט)

 

 

המחבל, עעלאא ראתב עא לטיף קבהא, בן ה-26 מברטעה הפלסטינית, נמלט מהמקום ונתפס לאחר זמן קצר, הוא פונה לביה"ח הלל יפה במצב קל. מתחקיר הפיגוע עולה כי המחבל, בעל רקע ביטחוני קודם של ידוי אבנים והפרות סדר נגד כוחות הביטחון, חלף מול עמדת השמירה של החיילים, שביצעו משימות הגנת צירים במקום. אז ביצע פניית פרסה על כביש 585, כדי לחזור ולפגוע בחיילים.

 

מחקירתו בשב"כ של המחבל עולה כי הדריסה בוצעה באופן מכוון ממניע לאומניבשלב זה של החקירה לא זוהו חשודים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגועההערכה היא שמדובר במפגע בודד שקיבל החלטה במקום ולא בפיגוע מתוכנן. עד כה לא נמצא קשר ארגוני וגם לא פרסומים ברשתות חברתיות שיעידו על כוונתו לבצע פיגוע

 

כוח צה"ל נכנס בשעות הערב לביתו של המחבל בכפר ברטעה ועצר את אחיו בן ה-25, כמו כן כוחות צה״ל ביצעו הכנות לקראת הריסת הבית. הבוקר קיים הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הערכת מצב בזירת פיגוע הדריסה שהתרחש אתמול סמוך לכפר יעבד. 

 

בעקבות פיגוע הדריסה הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, על הקפאה מיידית ורחבה של ההיתרים לכלל חמולת המחבל, עלא קבהא. במסגרת ההחלטה יוקפאו 67 היתרי תעסוקה בישראל, 26 היתרי מסחר וארבעה רישיונות תעסוקה.

 

 כוח צהל בכפר ברטעה, ממנו יצא המחבל לבצע את פיגוע הדריסה
 

כוח צה"ל בכפר ברטעה, ממנו יצא המחבל לבצע את פיגוע הדריסה (דוברות צה"ל)

 

 

 ביתו של המחבל עלא קבהא לאחר כניסתו של כח צהל
 

ביתו של המחבל עלא קבהא, לאחר כניסתו של כוח צה"ל (ללא קרדיט)

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לפיגוע ואמר: "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה. אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".

 

כחבר הכנסת ממפלגתו, עודד פורר, אמר כי "אין ספק שהמחבל לא היה צריך לסיים חי את האירוע". באירוע "שבתרבות" בבאר שבע הוא הוסיף כי מדובר בדוגמה לכך שצריך עונש מוות למחבלים. "בכוונתנו לסיים את החקיקה בנושא במושב הקיץ הקרוב", אמר, "הדרישה היא לא דרישה לנקמה. לא יכול להיות שיוצא מפגע מביתו ויודע שרק יניף ידיו כלפי מעלה והוא יוכל לצפות במונדיאל בקיץ הקרוב".