BETA

16.03.2018

19:43

פיגוע דריסה בשומרון: קצין וחייל צה"ל נהרגו ושניים נפצעו

רכב פלסטיני פגע בכוח צה"ל שפעל סמוך למבוא דותן. צוות מד"א פינה אותם לביה"ח בילינסון. הדורס נעצר ופונה לביה"ח הלל יפה. תיעוד: הרגעים הראשונים לאחר הפיגוע

 

פיגוע דריסה בשומרון: קצין וחייל צה"ל נהרגו ושניים נוספים נפצעו היום (שישי) במצב קשה מאוד ובינוני לאחר שמחבל פלסטיני דרס אותם בכביש 585 ממבוא דותן לכיוון חרמש. החיילים שנפגעו ביצעו משימות הגנת צירים במקום. צוות מד"א שהגיע למקום העניק להם טיפול רפואי ושני מסוקים של חיל האוויר הוזנקו כדי לפנותם לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. אחד הפצועים שהוגדר במצב קשה מאוד מורדם ומונשם ואילו הפצוע השני נמצא בהכרה מלאה והוגדר כפצוע בינוני. 

 

המחבל, בעל רקע ביטחוני קודם של ידוי אבנים והפרות סדר נגד כוחות הביטחון, ברח מהזירה לאחר דריסת החיילים. עם זאת, הוא נתפס לאחר מכן ופונה במצב קל לביה"ח הלל יפה, שם יתוחקר. כמו כן, עולה כי למחבל אין אישור כניסה לישראל. צה"ל ושב"כ לא הגדירו בתחילה את האירוע כפיגוע, אך לאחר שעתיים אישרו רשמית כי אכן מדובר בפיגוע דריסה. כוח צה"ל נכנס בשעות הערב לביתו של המחבל בכפר ברטעה ועצר את אחיו בן ה-25.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

מאות בני נוער השתתפו בצעדת תמיכה במבקשי המקלט

ונסה טראמפ ביקשה להתגרש מדונלד טראמפ ג 'וניור

מהומות בשטחים ובגדר הרצועה: שני חיילים נפצעו קל

 

בווידאו: הרגעים הראשונים לאחר הפיגוע >>

 

בווידאו: כוחות הביטחון בזירת הפיגוע >>

 

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לפיגוע ואמר: "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה. אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".

 

בעקבות פיגוע הדריסה הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, על הקפאה מיידית ורחבה של ההיתרים לכלל חמולת המחבל עלא קבהא. במסגרת ההחלטה יוקפאו 67 היתרי תעסוקה בישראל, 26 היתרי מסחר וארבעה רישיונות תעסוקה.

 

 כוח צהל נכנס לביתו של המחבל בפיגוע הדריסה בכפר ברטעה
 

כוח צהל נכנס לביתו של המחבל בכפר ברטעה (ללא קרדיט)

 

 

הפאראמדיקים של מד"א איתי טילנגר ואסף תפוחי שהגיעו לזירה, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו את ארבעת הפצועים שוכבים על הכביש, יחד עם כוחות רפואה של הצבא ביצענו בדיקות ראשוניות. שניים מהפצועים שנפגעו באורח אנוש היו מחוסרי הכרה וטופלו בשטח.שני פצועים נוספים שנפגעו באורח בינוני עד קשה וסבלו מחבלות בראש ובגפיים קיבלו מאיתנו טיפול רפואי ראשוני מציל חיים בשטח ופינינו אותם למסוק מד"א, שנחת בסמוך. לאחר שהמשכנו לייצב את מצבם הם פונו לביה"ח בלינסון כשאחד מהפצועים מורדם ומונשם".

 

בסוכנויות הידיעות הפלסטיניות מכנים את האירוע כפיגוע דריסה ולא כתאונה. על אף שכוחות הביטחון טרם קבעו אם האירוע נחשב כפיגוע, הוא הגיע לאחר יום זעם. ארגון חמאס משתמש בהסתה הפרועה ברשתות החברתיות ובמסגדים לאחר תפילות יום השישי ורוצה למנף אירועים מסוג זה כדי לקרוא לצעירים נוספים לבצע פיגועים נגד יהודים.

 

דובר חמאס בעזה התייחס לאירוע הדריסה ואמר״הפיגוע היום בג'נין לאחר 100 יום מהחלטת טראמפ מגיע כדי להבהיר את המשך האינתיפאדה עבור העם הפלסטיני. המרד הזה נגד ההחלטה והכיבוש אינו גל זעם אלא פעולה מתמשכת עד לחירות מלאה של עמינו. המסר מהפיגוע הזה מדגיש כי ימי ההחלטה של טראמפ כבר עברו - העובדות ההיסטוריות לא ישתנו - אנחנו נעצב את גבולות העיר הקדושה ירושלים בדמינו ונשמור עליה דרך המשך ההתנגדות״.

 

הרכב הפלסטיני הפוגע בדריסה בשומרון
 

הרכב הפלסטיני הפוגע בדריסה בשומרון (מד"א)

 

 

משטרת מחוז ש"י פרסה שוטרים רבים בכל גזרת יהודה ושומרון שמנסים למצוא את כל מי שיכול להיות קשור לאירוע. זהו נוהל משטרתי סטנדרטי לאחר פיגועים, על אף שהתחיל מיד לאחר האירוע עוד בטרם הוגדר כפיגוע.

 

מוקדם יותר היום התפתחו מהומות אלימות ביהודה ושומרון, במהלכן נפצעו שני חיילים קל. אחד מהם נפצע בפניו מזריקת אבנים במהלך הפרת סדר במחסום סמוך לטול כרם, ופונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא. פלסטינים שעלו לכיוון היישוב יצהר יידו אבנים ופצעו חייל נוסף.

 

גם בגבול רצועת עזה פלסטינים מפגינים כעת , בחמישה מוקדים שונים. המהומות הן חלק מ"יום זעם", המתרחש בסימן 100 ימים להכרזת טראמפ על העברת השגרירות. על פי דיווחים פלסטיניים, שלושה נפצעו במהלך העימותים כתוצאה מירי צה"ל.

 

 אירוע הדריסה בצפון השומרון, בסמוך למבוא דותן
 

אירוע הדריסה בצפון השומרון, בסמוך למבוא דותן (מד"א)

 

 

לפני כשבועיים אירע פיגוע דריסה בעכו. במהלך האירוע הדורס החל לנהוג בפראות לאחר שכעס על דוח שקיבל כשחנה שלא כחוק בחניית נכים. על פי הודעת המשטרה, הנהג דרס שוטר מג"ב, נמלט מהמקום ודרס שני חיילים בחניון הצמוד לתחנת הרכבת, הרחוק כ-400 מטר מהזירה הראשונית. האירוע הסתיים כשהדורס נורה על ידי קצין צה"ל, שפצע אותו בינוני ועצר אותו.