BETA

15.03.2018

19:52

בריטניה ביקשה מישראל לגנות ההרעלה - בי-ם לא הזכירו את רוסיה

תרזה מיי העבירה מסר לנתניהו בדרישה לגנות את מוסקבה על הרעלת המרגל באופן מפורש, מה שהעמיד את המדינה באתגר דיפלומטי מול פוטין, והוביל להימנעות מגינוי ישיר

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ושר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, העבירו מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו שיגנה את רוסיה על נסיון החיסול שביצעה בלונדון. לחדשות עשר נודע כי שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי נפגש שלשום (רביעי) עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, מאיר בן-שבת, והעביר לו את המסר.

 

השגריר הבריטי הציג לבן-שבת את ממצאי החקירה שביצעה ממשלת בריטניה ושלפיהם רוסיה היא זו שעומדת מאחורי נסיון החיסול של מרגל רוסי באמצעות נשק כימי בלונדון. השגריר הבריטי אמר לבן-שבת כי רוסיה הפרה את כל כללי המשחק, עשתה שימוש בלתי חוקי בכוח והפרה את החוק הבינלאומי. "אנחנו רואים בישראל בת-ברית ומצפים שתביעו בנו תמיכה ותגנו את הרוסים", אמר השגריר הבריטי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר שעבר התקציב: משרד החינוך יקצץ מתוכניות לתלמידים מוחלשים

חקירת מחדל מותו של הנהג אלמוג עמרם: מפקד תחנת קריית גת הודח

חבר הכנסת אורן חזן נפצע קל בתאונת דרכים בכביש 6

 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי
 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי( רויטרס)

 

 

הבקשה הבריטית יצרה דילמה בירושלים האם וכיצד לגנות את נסיון החיסול – במשך כמה ימים שתקו בירושלים חרף גינויים מהקהילה הבינלאומית וסירבו להגיב. החשש בירושלים היה להתעמת עם נשיא רוסיה פוטין שכוחותיו נמצאים בסוריה.

 

הערב, יום וחצי אחרי הפגישה בין השגריר הבריטי ליועץ לביטחון לאומי, פרסם משרד החוץ בירושלים הודעת גינוי כללית בלי להזכיר כלל את רוסיה. "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף", מסר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון. "אנו מקווים שהקהילה הבין לאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה"

 

דיפלומט אירופי הגיב בציניות להודעת הגינוי הישראלית ואמר כי "בהודעת משרד החוץ הישראלי נפלה טעות מצערת. נשמטו ממנה שתי מילים - רוסיה ופשע".

 

מוקדם יותר היום, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי התראיינה לרשת "סקיי ניוז" וקראה לקהילה הבין לאומית להתגייס נגד רוסיה. "הרעלת המרגל הרוסי התרחשה אמנם בבריטניה, אך היא יכלה לקרות בכל מקום אחר, ואנו נוקטים עמדה מאוחדת נגד אירועים מסוג זה".

 

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נפגש עם חברי הקבינט במדינתו וערך עמם דיון בנושאים שונים, ובין השאר גם בנושא המתיחות מול בריטניה ומעצמות המערב. המשתתפים בדיון הביעו דאגה עמוקה לנוכח העמדה ה"פרובוקטיבית וההרסנית" של בריטניה.

 

תרזה מיי וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי וולדימיר פוטין(רויטרס )

 

 

בתוך כך, נשיא ארה"ב טראמפ התייחס לסוגייה ואמר גם הוא כי נראה שהרוסים הם אלו העומדים מאחורי הרעלתו של המרגל סרגיי סקריפל. "שוחחתי עם ראשת הממשלה ואנו ממשיכים בדיונים. זוהי סיטואציה עצובה מאוד, שאסור שתקרה לעולם, ואנו לוקחים זאת ברצינות רבה, כפי שאני בטוח שגם אחרים".

 

מוקדם יותר, מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה הוציאו הצהרה משותפת והאשימו את מוסקבה באחריות למעשה. "אנו, מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה מתעבים את המתקפה נגד סרגיי ויוליה סקריפל ב-4 במארס בבריטניה. השימוש בגז עצבים צבאי שפותח על ידי רוסיה מהווה את הפעם ראשונה שבה נערך שימוש בנשק שכזה באירופה מאז מלחמת העולם השנייה", נפתחת ההצהרה. "מדובר במתקפה על ריבונות בריטניה ובהפרה של אמנת הנשק הכימי והחוק הבין-לאומי. היא מאיימת על הביטחון של כולנו".

 

מנהיגי המעצמות קראו לרוסיה לשתף את כל המידע מתכניתה לפיתוח גז הנוביצ'ק שבו נעשה שימוש לכאורה במתקפה. עוד נמסר כי אין שום הסבר היגיוני אחר מלבד מעורבות רוסית במעשה. כחלק מהגיבוי לבריטניה, ארה"ב אף הודיעה כי תטיל סנקציות חדשות על אישים וחברות רוסיות, בין השאר בתחום הסייבר. יש לציין כי הודעת משרד האוצר האמריקני אמנם מתייחסת גם להרעלת המרגל, אך מייחסת את הסנקציות להתערבות בבחירות ופעילויות סייבר אחרות. 

 

בתגובה להודעת ארה"ב, סגן שר החוץ הרוסי הודיע כי מוסקבה מתכננת תגובת נגד לסנקציות החדשות, אולם היא בוחנת אותן "ברוגע". כמו כן, הודיע סגן השר כי לרוסיה אין כל תוכנית לפיתוח גז העצבים "נוביצ'וק".