15.03.2018

17:41

עודכן:

משרד החוץ לאחר הצהרת המעצמות: "מגנים בתוקף את הרעלת המרגל"

בתגובה רשמית ראשונה, נמסר כי "אנו מקווים שהקהילה הבינלאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה". ר"מ בריטניה קראה להתגייסות בינלאומית נגד רוסיה

משרד החוץ הישראלי הגיב היום (חמישי) להרעלת המרגל הרוסי בבריטניה. בתגובה רשמית ראשונה לסערה הדיפלומטית, נמסר כי "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף. אנו מקווים שהקהילה הבינלאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה".

 

מוקדם יותר היום, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי התראיינה לרשת "סקיי ניוז" וקראה לקהילה הבין לאומית להתגייס נגד רוסיה. "הרעלת המרגל הרוסי התרחשה אמנם בבריטניה, אך היא יכלה לקרות בכל מקום אחר, ואנו נוקטים עמדה מאוחדת נגד אירועים מסוג זה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חבר הכנסת אורן חזן נפצע קל בתאונת דרכים בכביש 6

33 שנה לאחר מותו של הבאבא סאלי, מורשתו עדיין חיה ונושמת

מפקד חדש ללהב 433: תת-ניצב יגאל בן שלום יחליף את רוני ריטמן

 

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נפגש עם חברי הקבינט במדינתו וערך עמם דיון בנושאים שונים, ובין השאר גם בנושא המתיחות מול בריטניה ומעצמות המערב. המשתתפים בדיון הביעו דאגה עמוקה לנוכח העמדה ה"פרובוקטיבית וההרסנית" של בריטניה.

בתוך כך, נשיא ארה"ב טראמפ התייחס לסוגייה ואמר גם הוא כי נראה שהרוסים הם אלו העומדים מאחורי הרעלתו של המרגל סרגיי סקריפל. "שוחחתי עם ראשת הממשלה ואנו ממשיכים בדיונים. זוהי סיטואציה עצובה מאוד, שאסור שתקרה לעולם, ואנו לוקחים זאת ברצינות רבה, כפי שאני בטוח שגם אחרים".

 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי
 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה הוציאו הצהרה משותפת והאשימו את מוסקבה באחריות למעשה. "אנו, מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה מתעבים את המתקפה נגד סרגיי ויוליה סקריפל ב-4 במארס בבריטניה. השימוש בגז עצבים צבאי שפותח על ידי רוסיה מהווה את הפעם ראשונה שבה נערך שימוש בנשק שכזה באירופה מאז מלחמת העולם השנייה", נפתחת ההצהרה. "מדובר במתקפה על ריבונות בריטניה ובהפרה של אמנת הנשק הכימי והחוק הבין-לאומי. היא מאיימת על הביטחון של כולנו".

 

מנהיגי המעצמות קראו לרוסיה לשתף את כל המידע מתכניתה לפיתוח גז הנוביצ'ק שבו נעשה שימוש לכאורה במתקפה. עוד נמסר כי אין שום הסבר היגיוני אחר מלבד מעורבות רוסית במעשה. כחלק מהגיבוי לבריטניה, ארה"ב אף הודיעה כי תטיל סנקציות חדשות על אישים וחברות רוסיות, בין השאר בתחום הסייבר. יש לציין כי הודעת משרד האוצר האמריקני אמנם מתייחסת גם להרעלת המרגל, אך מייחסת את הסנקציות להתערבות בבחירות ופעילויות סייבר אחרות. 

 

בתגובה להודעת ארה"ב, סגן שר החוץ הרוסי הודיע כי מוסקבה מתכננת תגובת נגד לסנקציות החדשות, אולם היא בוחנת אותן "ברוגע". כמו כן, הודיע סגן השר כי לרוסיה אין כל תוכנית לפיתוח גז העצבים "נוביצ'וק". 

 

תרזה מיי וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי וולדימיר פוטין(רויטרס )

 

 

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ביקרה אחה"צ בסולסברי, מקום ניסיון ההתנקשות, והאשימה את רוסיה באחריות למעשה. "מה שרוסיה עשתה בסולסברי זה אכזרי ומקומם", אמרה מיי אך הוסיפה שאין לשפוט מראש את תגובתה העתידית של רוסיה.

 

מריה זכארובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, טענה הבוקר כי בריטניה מסרבת לשתף פעולה עם רוסיה בחקירת הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, שהתרחשה בתחילת השבוע שעבר. לפי זכארובה, בריטניה לא העבירה למוסקבה פרטים או מידע קונקרטי בנוגע לחקירה. עוד הוסיפה זכארובה כי ההאשמות לפיהן רוסיה עומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות הן "מטורפות". "אנו מאוד מודאגים ממה שהתרחש בבריטניה ומתייחסים לדיווחים על שימוש בנשק כימי ברצינות תהומית".

 

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית RIA ציטטה את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כאומר שההאשמות הבריטיות "לא מקובלות" וכי רוסיה תגרש דיפלומטים בריטים בתגובה להחלטת בריטניה לגרש דיפלומטים רוסים. בהמשך, אמר לברוב כי הוא מקווה שסקריפל יחלים על מנת שיוכל לשפוך אור על הפרשה. נוסף לכך, הקרמלין כינה את התגובה הבריטית "בלתי אחראית", הוסיף שההאשמות הבריטיות אינן מבוססות על עובדות וכי התגובה הרוסית תגיע בהקדם. בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי יכריז בימים הקרובים על תגובת מדינתו לאירועים. שר ההגנה הבריטי הודיע כי בריטניה תשקיע 48 מיליון פאונד במערכת הגנה חדשה מפני נשק כימי.