BETA

15.03.2018

15:02

המעצמות הכריזו: הרעלת המרגל - מתקפה על ריבונות בריטניה

הצהרה משותפת חסרת תקדים בחריפותה של מנהיגי צרפת, גרמניה, בריטניה וארה"ב: "הפעולה מסכנת את הביטחון של כולנו". ארה"ב הרחיבה את הסנקציות נגד גורמים רוסיים

הסלמה במתיחות בעקבות הרעלת המרגל הרוסי: מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה הוציאו היום (חמישי) הצהרה משותפת והאשימו את מוסקבה באחריות למעשה.

 

אנו, מנהיגי צרפת, גרמניה, ארה"ב ובריטניה מתעבים את המתקפה נגד סרגיי ויוליה סקריפל ב-4 במארס בבריטניה. השימוש בגז עצבים צבאי שפותח על ידי רוסיה מהווה את הפעם ראשונה שבה נערך שימוש בנשק שכזה באירופה מאז מלחמת העולם השנייה", נפתחת ההצהרה. "מדובר במתקפה על ריבונות בריטניה ובהפרה של אמנת הנשק הכימי והחוק הבין-לאומי. היא מאיימת על הביטחון של כולנו".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

33 שנה לאחר מותו של הבאבא סאלי, מורשתו עדיין חיה ונושמת

מפקד חדש ללהב 433: תת-ניצב יגאל בן שלום יחליף את רוני ריטמן

נאור ציון מגיב לתיעוד התקרית: במצלמות לא ראו את תחילת העימות

 

 הנשיא פוטין
 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין ( רויטרס)

 

 

מנהיגי המעצמות קראו לרוסיה לשתף את כל המידע מתכניתה לפיתוח גז הנוביצ'ק שבו נעשה שימוש לכאורה במתקפה. עוד נמסר כי אין שום הסבר היגיוני אחר מלבד מעורבות רוסית במעשה. כחלק מהגיבוי לבריטניה, ארה"ב אף הודיעה כי תטיל סנקציות חדשות על אישים וחברות רוסיות, בין השאר בתחום הסייבר. יש לציין כי הודעת משרד האוצר האמריקני אמנם מתייחסת גם להרעלת המרגל, אך מייחסת את הסנקציות להתערבות בבחירות ופעילויות סייבר אחרות. 

 

בתגובה להודעת ארה"ב, סגן שר החוץ הרוסי הודיע כי מוסקבה מתכננת תגובת נגד לסנקציות החדשות, אולם היא בוחנת אותן "ברוגע". כמו כן, הודיע סגן השר כי לרוסיה אין כל תוכנית לפיתוח גז העצבים "נוביצ'וק". 

 

בתוך כך, ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ביקרה אחה"צ בסולסברי, מקום ניסיון ההתנקשות, והאשימה את רוסיה באחריות למעשה. "מה שרוסיה עשתה בסולסברי זה אכזרי ומקומם", אמרה מיי אך הוסיפה שאין לשפוט מראש את תגובתה העתידית של רוסיה.

 

מריה זכארובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, טענה הבוקר כי בריטניה מסרבת לשתף פעולה עם רוסיה בחקירת הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, שהתרחשה בתחילת השבוע שעבר. לפי זכארובה, בריטניה לא העבירה למוסקבה פרטים או מידע קונקרטי בנוגע לחקירה. עוד הוסיפה זכארובה כי ההאשמות לפיהן רוסיה עומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות הן "מטורפות". "אנו מאוד מודאגים ממה שהתרחש בבריטניה ומתייחסים לדיווחים על שימוש בנשק כימי ברצינות תהומית".

 

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית RIA ציטטה את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כאומר שההאשמות הבריטיות "לא מקובלות" וכי רוסיה תגרש דיפלומטים בריטים בתגובה להחלטת בריטניה לגרש דיפלומטים רוסים. בהמשך, אמר לברוב כי הוא מקווה שסקריפל יחלים על מנת שיוכל לשפוך אור על הפרשה. נוסף לכך, הקרמלין כינה את התגובה הבריטית "בלתי אחראית", הוסיף שההאשמות הבריטיות אינן מבוססות על עובדות וכי התגובה הרוסית תגיע בהקדם. בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי יכריז בימים הקרובים על תגובת מדינתו לאירועים. שר ההגנה הבריטי הודיע כי בריטניה תשקיע 48 מיליון פאונד במערכת הגנה חדשה מפני נשק כימי.

 

 סרגיי סקריפל
 

סרגיי סקריפל( ללא קרדיט)

 

 

בתוך כך, אמש נערך דיון מיוחד במועצת הביטחון בעקבות בקשת בריטניה. במהלך הדיון, ניקי היילי, שגרירת ארה"ב לאו"ם, תקפה את רוסיה. "ארה"ב מאמינה שרוסיה עומדת מאחורי הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה שבה נעשה שימוש בגז עצבים מתוצרת צבאית. פשעיה מצדיקים תגובה ממועצת הביטחון", אמרה היילי והוסיפה כי על רוסיה לשתף פעולה עם החקירה הבריטית.

 

לפני היילי, נשא דברים ג'ונתן אלן, סגן השגריר הבריטי לאו"ם, ואמר כי מדינתו לא תירתע מאיומיה של רוסיה. לדברי אלן, כל עוד רוסיה לא תספק הסבר על החומר שבו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות, לבריטניה לא תהיה ברירה אלא לקבוע שמדובר ב"פעולה שנתמכת על ידי השלטונות ושיוצאת נגד האיסור על השימוש בנשק כימי והשמירה על החוק הבין-לאומי".

 

נציג רוסיה באו״ם הגיב לדברים ואמר כי "אנו לא נוהגים לדבר באמצעות אולטימטומים ולא נרשה שידברו אלינו ככה. אנחנו מנומסים". עוד הוא הבטיח כי פעולות בריטניה ייענו בתגובה מצד רוסיה. "אנו דורשים כי יציגו הוכחות מוחשיות לטענה שרוסיה אחראית לתקרית ההרעלה בבריטניה", אמר. עוד הוא הוסיף כי בריטניה עושה שימוש בתעמולה על מנת להשפיע על הציבור "שאינו משכיל דיו", כלשונו.

 

קודם לכן הודיע משרד החוץ הרוסי כי החלטת  מיי לגרש 23 דיפלומטים רוסים ממדינתה היא פרובוקציה וכי מוסקבה תגיב בהקדם. ברוסיה האשימו את בריטניה בכך שבחרה להתעמת עם רוסיה. בהמשך הודיע משרד החוץ כי בריטניה העבירה למוסקבה את רשימת שמות הדיפלומטים שיגורשו. בד בבד, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, מסר כי גרמניה מאוכזבת מכך שנראה שרוסיה לא מוכנה לשתף פעולה בחקירה.

 

אתמול, כאמור, הודיעה מיי כי מוסקבה היא שאחראית להרעלת המרגל הרוסי בשטח הממלכה, וכי מדינתה מתעתדת, בתוך שבוע, לצנן את היחסים המדיניים עם הקרמלין ולגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה. מדובר בגירוש הגדול ביותר של נציגים זרים מהממלכה, זה 30 שנה. משמעות ההחלטה הבריטית היא שכמעט מחצית מהדיפלומטים הרוסים יגורשו. מדובר בצעד חריף של הבריטים אך הם לא יכולים להמשיך במהלך כי הצעד הבא הוא סנקציות כלכליות אשר להשיגן, הם צריכים להשיג את תמיכת האיחוד האירופי ממנו הם פורשים. סברה הגיונית לחוסר התמיכה של מדינות האיחוד היא שרוסיה נמצאת לצדן ביבשת, והן לא מעוניינות להסתבך איתה.