BETA

15.03.2018

11:40

רוסיה: בריטניה לא משתפת איתנו פעולה, גם אנחנו נגרש דיפלומטים

דוברת משרד החוץ טענה כי ההאשמות לפיהן היא עומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות בסרגיי סקריפל הן "מטורפות". שר החוץ לברוב: ההאשמות האלה "לא מקובלות"

נמשכת המתיחות בין בריטניה ורוסיה: מריה זכארובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, טענה הבוקר (חמישי) כי בריטניה מסרבת לשתף פעולה עם רוסיה בחקירת הרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, שהתרחשה בתחילת השבוע שעבר. לפי זכארובה, בריטניה לא העבירה למוסקבה פרטים או מידע קונקרטי בנוגע לחקירה. עוד הוסיפה זכארובה כי ההאשמות לפיהן רוסיה עומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות הן "מטורפות". "אנו מאוד מודאגים ממה שהתרחש בבריטניה ומתייחסים לדיווחים על שימוש בנשק כימי ברצינות תהומית".

 

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית RIA ציטטה את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כאומר שההאשמות הבריטיות "לא מקובלות" וכי רוסיה תגרש דיפלומטים בריטים בתגובה להחלטת בריטניה לגרש דיפלומטים רוסים. בהמשך, אמר לברוב כי הוא מקווה שסקריפל יחלים על מנת שיוכל לשפוך אור על הפרשה. נוסף לכך, הקרמלין כינה את התגובה הבריטית "בלתי אחראית", הוסיף שההאשמות הבריטיות אינן מבוססות על עובדות וכי התגובה הרוסית תגיע בהקדם. בד בבד, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי יכריז בימים הקרובים על תגובת מדינתו לאירועים. שר ההגנה הבריטי הודיע כי בריטניה תשקיע 48 מיליון פאונד במערכת הגנה חדשה מפני נשק כימי.

 

בתוך כך, אמש נערך דיון מיוחד במועצת הביטחון בעקבות בקשת בריטניה. במהלך הדיון, ניקי היילי, שגרירת ארה"ב לאו"ם, תקפה את רוסיה. "ארה"ב מאמינה שרוסיה עומדת מאחורי הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה שבה נעשה שימוש בגז עצבים מתוצרת צבאית. פשעיה מצדיקים תגובה ממועצת הביטחון", אמרה היילי והוסיפה כי על רוסיה לשתף פעולה עם החקירה הבריטית.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נאור ציון מגיב לתיעוד התקרית: במצלמות לא ראו את תחילת העימות

לאחר ארבע שנות פעילות מתקן חולות נסגר: כל מבקשי המקלט שוחררו

לידה בחופי סיני: נכנסה לים בהריון - ויצאה עם התינוק

 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי(רויטרס )

 

 

לפני היילי, נשא דברים ג'ונתן אלן, סגן השגריר הבריטי לאו"ם, ואמר כי מדינתו לא תירתע מאיומיה של רוסיה. לדברי אלן, כל עוד רוסיה לא תספק הסבר על החומר שבו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות, לבריטניה לא תהיה ברירה אלא לקבוע שמדובר ב"פעולה שנתמכת על ידי השלטונות ושיוצאת נגד האיסור על השימוש בנשק כימי והשמירה על החוק הבין-לאומי".

 

נציג רוסיה באו״ם הגיב לדברים ואמר כי "אנו לא נוהגים לדבר באמצעות אולטימטומים ולא נרשה שידברו אלינו ככה. אנחנו מנומסים". עוד הוא הבטיח כי פעולות בריטניה ייענו בתגובה מצד רוסיה. "אנו דורשים כי יציגו הוכחות מוחשיות לטענה שרוסיה אחראית לתקרית ההרעלה בבריטניה", אמר. עוד הוא הוסיף כי בריטניה עושה שימוש בתעמולה על מנת להשפיע על הציבור "שאינו משכיל דיו", כלשונו.

 

תרזה מיי וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי וולדימיר פוטין (רויטרס )

 

 

קודם לכן הודיע משרד החוץ הרוסי כי החלטת ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לגרש 23 דיפלומטים רוסים ממדינתה היא פרובוקציה וכי מוסקבה תגיב בהקדם. ברוסיה האשימו את בריטניה בכך שבחרה להתעמת עם רוסיה. בהמשך הודיע משרד החוץ כי בריטניה העבירה למוסקבה את רשימת שמות הדיפלומטים שיגורשו. בד בבד, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, מסר כי גרמניה מאוכזבת מכך שנראה שרוסיה לא מוכנה לשתף פעולה בחקירה.

 

אתמול, כזכור, הודיעה מיי כי מוסקבה היא שאחראית להרעלת המרגל הרוסי בשטח הממלכה, וכי מדינתה מתעתדת, בתוך שבוע, לצנן את היחסים המדיניים עם הקרמלין ולגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה. מדובר בגירוש הגדול ביותר של נציגים זרים מהממלכה, זה 30 שנה. משמעות ההחלטה הבריטית היא שכמעט מחצית מהדיפלומטים הרוסים יגורשו. מדובר בצעד חריף של הבריטים אך הם לא יכולים להמשיך במהלך כי הצעד הבא הוא סנקציות כלכליות אשר להשיגן, הם צריכים להשיג את תמיכת האיחוד האירופי ממנו הם פורשים. סברה הגיונית לחוסר התמיכה של מדינות האיחוד היא שרוסיה נמצאת לצדן ביבשת, והן לא מעוניינות להסתבך איתה.