BETA

14.03.2018

22:05

ארה"ב במועצת הביטחון: "רוסיה עומדת מאחורי הרעלת המרגל"

השגרירה האמריקנית לאו"ם תקפה את מוסקבה בדיון מיוחד: "פשעיה מצדיקים תגובה ממועצת הביטחון". השגריר הרוסי: "בריטניה מבצעת תעמולה - פעולותיה ייענו בתגובה"

הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה הגיעה למועצת הביטחון: ניקי היילי, שגרירת ארה"ב לאו"ם, תקפה אתמול (רביעי) את רוסיה בדיון מיוחד שנערך במועצה. "ארה"ב מאמינה שרוסיה עומדת מאחורי הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה שבה נעשה שימוש בגז עצבים מתוצרת צבאית. פשעיה מצדיקים תגובה ממועצת הביטחון", אמרה היילי והוסיפה כי על רוסיה לשתף פעולה עם החקירה הבריטית.

 

לפני היילי, נשא דברים ג'ונתן אלן, סגן השגריר הבריטי לאו"ם, ואמר כי מדינתו לא תירתע מאיומיה של רוסיה. לדברי אלן, כל עוד רוסיה לא תספק הסבר על החומר שבו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות, לבריטניה לא תהיה ברירה אלא לקבוע שמדובר ב"פעולה שנתמכת על ידי השלטונות ושיוצאת נגד האיסור על השימוש בנשק כימי והשמירה על החוק הבין-לאומי".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מים חומים מהברזים: כך נאלצים לחיות עשרות אלפי תושבים בגליל

דחיפות ואגרוף: תיעוד בלעדי - נאור ציון מכה את הצעיר בקניון

מקרון עושה נתניהו: מרבה לתקוף עיתונאים ולהימנע משאלותיהם

 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי(רויטרס )

 

 

נציג רוסיה באו״ם הגיב לדברים ואמר כי "אנו לא נוהגים לדבר באמצעות אולטימטומים ולא נרשה שידברו אלינו ככה. אנחנו מנומסים". עוד הוא הבטיח כי פעולות בריטניה ייענו בתגובה מצד רוסיה. "אנו דורשים כי יציגו הוכחות מוחשיות לטענה שרוסיה אחראית לתקרית ההרעלה בבריטניה", אמר. עוד הוא הוסיף כי בריטניה עושה שימוש בתעמולה על מנת להשפיע על הציבור "שאינו משכיל דיו", כלשונו.

 

קודם לכן הודיע משרד החוץ הרוסי כי החלטת ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לגרש 23 דיפלומטים רוסים ממדינתה היא פרובוקציה וכי מוסקבה תגיב בהקדם. ברוסיה האשימו את בריטניה בכך שבחרה להתעמת עם רוסיה. בהמשך הודיע משרד החוץ כי בריטניה העבירה למוסקבה את רשימת שמות הדיפלומטים שיגורשו. בד בבד, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, מסר כי גרמניה מאוכזבת מכך שנראה שרוסיה לא מוכנה לשתף פעולה בחקירה.

 

הודעת משרד החוץ הגיעה מספר שעות לאחר ששר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס להאשמות של בריטניה כי רוסיה היא שהרעילה את המרגל סקריפל ובתו, בניסיון להתנקש בחייהם. לדבריו לא חלה כל התקדמות לפתרון המחלוקת בין המדינות. עוד טען, כי מדובר בפעולה פוליטית שמטרתה להסיט את דעת הקהילה הבינלאומית נגד רוסיה, דבר שהיא לא תאפשר. על פי לברוב, מדובר בהאשמות לא מבוססות, ולכן גם לא רציניות. הוא טען כי לונדון לא העבירה בקשה רשמית כדי לקבל מידע בנושא, והתעקש כי עליה לעשות כן. כמו כן, הוסיף שר החוץ כי למוסקבה לא היה מניע לעשות זאת. אלכסנדר יקובנקו, שגריר רוסיה בבריטניה, אמר בעקבות ההתפתחויות: "ראשית, אנו מעוניינים לראות את הדגימות. בלי הדגימות, לא נגיע רחוק. אני חושב שבריטניה צריכה לציית לחוק הבין-לאומי".

 

מוקדם יותר, כאמור, הודיעה ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי מוסקבה היא שאחראית להרעלת המרגל הרוסי בשטח הממלכה, וכי מדינתה מתעתדת, בתוך שבוע, לצנן את היחסים המדיניים עם הקרמלין ולגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה. מדובר בגירוש הגדול ביותר של נציגים זרים מהממלכה, זה 30 שנה.

 

תרזה מיי
 

תרזה מיי(רויטרס )

 

 

משמעות ההחלטה הבריטית היא שכמעט מחצית מהדיפלומטים הרוסים יגורשו. מדובר בצעד חריף של הבריטים אך הם לא יכולים להמשיך במהלך כי הצעד הבא הוא סנקציות כלכליות אשר להשיגן, הם צריכים להשיג את תמיכת האיחוד האירופי ממנו הם פורשים. סברה הגיונית לחוסר התמיכה של מדינות האיחוד היא שרוסיה נמצאת לצדן ביבשת, והן לא מעוניינות להסתבך איתה.

 

"בניסיון הרצח של המרגל הכפול, רוסיה ביצעה שימוש לא חוקי בכוח נגד בריטניה" אמרה מיי בדברים שנשאה בפני הפרלמנט. "בהתאם לאמנת וינה, בריטניה תגרש 23 דיפלומטים רוסים שזוהו כסוכני מודיעין בלתי מוכרזים. יש להם רק שבוע לעזוב" הוסיפה ראשת הממשלה.

 

בהודעתה של מיי, צויין כי ההחלטה תביא לירידת היכולות המודיעניות של רוסיה בממלכה. ראשת הממשלה הוסיפה כי בריטניה תקפיא נכסים רוסים במקומות בהם ימצאו עדויות לסיכון עבור אזרחי ותושבי הממלכה. השגריר הרוסי לבריטניה, אלכסנדר יאקובנקו, הזהיר את לונדון, זמן קצר לפני נאומה של מיי, בצעדי תגובה מצד הקרמלין, אם אכן תגרש את הדיפלומטים הרוסים, כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית.