BETA

14.03.2018

02:37

רוסיה: לא נגיב לבריטים עד שנקבל דגימה הגז ששימש נגד המרגל

לאחר שתרזה מיי רמזה בפרלמנט כי מוסקבה עומדת מאחורי ניסיון ההתנקשות במרגל סקריפל ובבתו ודרשה הסברים, הודיעו בקרמלין כי לא יעמדו באולטימטום שהציבה בפניהם

התעלומה סביב ניסיון ההתנקשות במרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובבתו יוליה ממשיכה להסעיר את הממלכה הבריטית - ואת העולם.

 

לאחר שראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, רמזה באופן ברור למעורבות רוסית, וקבעה כי על מוסקבה לספק תשובות עד היום, שגרירות רוסיה בבריטניה הודיעה כי המדינה לא תספק הסברים לבריטניה עד שתבחן את דגימות החומר שנמצא בגופם של סרגיי ויוליה סקריפל. עוד נמסר כי רוסיה לא הייתה מעורבת במתקפה וכי כל צעד ענישה כלפייה יוביל לתגובה.

 

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ששוחח בטלפון עם מיי אתמול הסכים איתה ואמר כי "רוסיה חייבת לספק תשובות חד-משמעיות בנוגע למקרה". במהלך נאומה בפרלמנט הבריטי הסבירה מיי כי "החומר הכימי שבאמצעותו הורעלו סקריפל ובתו הוא חומר מסוג נוביצ'וק שפותח ע"י רוסיה ופוגע במערכת העצבים". מיי הוסיפה  כי "הממשלה הבריטית הסיקה שקיימת סבירות גבוהה לכך שרוסיה אחראית למעשה" וכי "פעולה זו מהווה שימוש מנוגד לחוק בכוח של רוסיה נגד בריטניה".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

היום: דיון בקיצור עונשו של אלאור אזריה

תוצרת מסומנת: ישראל נלחמת בגניבת שמות המוצרים הגיאוגרפיים

ישראל כמעט הלכה לבחירות - בגלל הפחד של נתניהו מהחקירות

 

 סרגיי סקריפל
 

סרגיי סקריפל (ללא)

 

 

מיי אמנם הייתה תקיפה מאוד ורמזה באופן שלא משתמע לשתי פנים כי הקרמלין עומד מאחורי ניסיון ההרעלה בסולסברי, אך היא יודעת שידיה כבולות. פוטין הוא שחקן מרכזי במערכת הבינ"ל ויהיה קשה מאוד לכונן קואליציה של מדינות נגד רוסיה. בריטניה יכולה לשלול ויזות לרוסים שרוצים להגיע למדינה, להחרים את משחקי גביע העולם שיחלו בעוד שלושה חודשים ואפילו לגרש דיפלומטים רוסים מאדמתה, אך אף אחד מהצעדים הללו לא יספקו את מיי.

 

מנגד, נראה שככל שנוקף הזמן פוטין מרגיש יותר בטוח במעמדו בזירה הבינ"ל. בהנחה שההוראה לחסל את סקריפל ובתו הגיעה מהקרמלין, אזי שהנשיא הרוסי ידע כי יקשרו את מדינתו למעשה, שכן פוטין הצהיר לפני כמה שנים כי המרגלים ששוחררו בעסקת חילופי שבויים, וביניהם סקריפל, יקבלו את עונשם. למרות זאת, נראה שזה לא מעניין את פוטין והוא איבד לחלוטין את משנה הזהירות שאפיין אותו בראשית הדרך. פוטין רצה שהעולם יידע שהוא עומד מאחורי ההרעלה על אף שכעת מכחיש באופן גורף.

 

בינתיים נראה כי הקרב בין שתי המדינות מתרכז בגופי התקשורת. מוקדם יותר אתמול אמרו הבריטים כי אם אכן יוכח כי הקרמלין עומד מאחורי ההרעלה ערוץ התקשורת הרוסי RT ייאבד את רישיון השידור בבריטניה. מנגד, רוסיה איימה כי אם הצעד אכן ייצא לפועל אז כל גופי התקשורת הבריטיים יגורשו מהמדינה.

 

 ולדימיר פוטין נשיא רוסיה
ולדימיר פוטין נשיא רוסיה( רויטרס)
 
 

 

כזכור, סרגיי ויוליה סקריפל הורעלו באמצעות גז עצבים בעיר סולסברי שבבריטניה לפני עשרה ימים. סקריפל בן ה-66 שירת בתפקיד קולונל במודיעין של צבא רוסיה עד 1999. עם זאת, כבר בשנת 1995 הוא החל למכור מידע על סוכנים רוסים באירופה לסוכנות הביון הבריטית MI6 ועל כך נעצר במוסקבה ב-2004. בית המשפט הרשיע אותו על בגידה במדינה, אך בשנת 2010 שוחרר מהכלא הרוסי במסגרת הסכם חילופי מרגלים בין ארה"ב לרוסיה, ועבר לבריטניה, שם הוא חי בשמונה השנים האחרונות.