BETA

13.03.2018

22:45

ישראל כמעט הלכה לבחירות - בגלל הפחד של נתניהו מהחקירות

האחראי לקרע שכמעט והוביל לבחירות מוקדמות הוא רה"מ, כאשר הסיבה האמיתית הייתה שרידותו הפוליטית. ראשי המפלגות שחששו גם הם, התאחדו כדי לכפות עליו פתרון • פרשנות

לא הולכים לבחירות: ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אמש (שלישי) כי משבר חוק הגיוס הגיע לסיומו עם גיבוש מתווה הפשרה עליו הסכימו ראשי מפלגות הקואליציה. נדמה כי האחראי למשבר הוא נתניהו, כאשר הסיבה הייתה שרידותו הפוליטית.

 

למרות שאמר נתניהו לחברי האופוזיציה כי הם חוששים מבחירות, הפחד האמיתי היה שלו - מהחקירות, החלטת היועמ"ש, תיק 4000 ומה שעלול להגיע אחריהם.

 

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הושג הסכם: הבחירות נמנעו, ישראל ביתנו תצביע נגד חוק הגיוס

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלול ממנו פרס ישראל

דרמה בממשל האמריקני: טראמפ הדיח את שר החוץ רקס טילרסון

 

שותפיו של נתניהו לקואליציה חששו מאוד מבחירות, אך הפחד היה זה שחיבר אותם בסופו של דבר לכפות על ראש הממשלה את הפתרון ולחזור בו מפיזור הכנסת והליכה לבחירות.

 

כאמור, ועדת השרים לחקיקה החליטה שכל סיעה תקבל חופש הצבעה בחוק הגיוס בהתאם להחלטת העומד בראשה. בכך תם המשבר הקואליציוני שאיים לפרק את הממשלה ולהביא לפיזור הכנסת. אמש עלה החוק להצבעה וישראל ביתנו הצביעה נגד. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, נעדר מההצבעה ובליכוד שוקלים בעקבות זאת להדיחו מתפקידו בוועדה.

 

לפי המתווה, חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה.

 

 אריה דרעי ואביגדור ליברמן בטקס ההשבעה בכנסת
 

אריה דרעי ואביגדור ליברמן בטקס ההשבעה בכנסת(רויטרס)

 

 

נוסף לכך, לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם חברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. עם זאת, הוחלט כי האמור לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש ההסכם.

 

עוד נקבע כי ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב וכי אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות התחייבו  לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. גם במקרה זה, הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל חברי הקואליציה. בד בבד, כל ראשי המפלגות התחייבו לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן.

 

 "אמרתי שאעשה מאמץ עליון אחרון למנוע בחירות ולהמשיך לקיים את הממשלה בראשותי, שמביאה היגשים אדירים למדינת ישראל. הבטחתי – וקיימתי", אמר נתניהו לאחר פתרון המשבר בנאום במליאת הכנסת.

 

לאחר מכן שיגר עקיצה לעבר חברי האופוזיציה. "לחברי האופוזיציה – זה היה מפחיד נכון? אני מקווה שהצבע חזר ללחיים שלכם. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול, כי אם היו בחירות, הייתי חוזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לפרשן אותי משם", אמר.

 

"אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. נמשיך לשרת את ישראל. הרבה עבודה לפנינו", כתב שר החינוך, נפתלי בנט, בטוויטר. מנגד, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, מסר: "היום גילינו מי מפחד מבחירות. קיבלנו עוד המחשה לתרבות השחיתות השלטונית, לאבדן העשתונות הערכי ולעמוד השדרה המוסרי הלא קיים של מפלגות הקואליציה, שהסכימו שוב לשמש כבלון החמצן של ראש ממשלה שעסוק בעצמו". ח"כ ציפי לבני, חברתו למפלגה, כתבה: "אומרים שזה לא נגמר עד שהגברת השמנה תשיר וכל הזמן חשבתי שזה לא נגמר כי החרדים לא נותנים לה לשיר".