BETA

13.03.2018

22:02

מצטיין בצבא ופרו ישראלי: הכירו את שר החוץ החדש של ארה"ב

אחרי קריירת כדורסל קצרה, לימודי משפטים בהרווארד ועמידה בראשות ה-CIA, מייק פומפאו מונה לתפקיד על חשבונו של טילרסון. כעת העולם יקבל את השר שחבר בתנועת מסיבת התה

הסערות שמספק ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אינן פוסקות. מוקדם יותר היום (שלישי) הדיח נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, את שר החוץ רקס טילרסון. לפי הודעת הנשיא, מי שיחליף את טילרסון בתפקיד יהיה ראש ה-CIA, מייק פומפאו - שהתנגד בעבר בחריפות להסכם הגרעין עם איראן.

 

בן למשפחת מהגרים מאיטליה  שהצטיין באקדמיה הצבאית

פומפאו, בן למשפחת מהגרים מאיטליה, נולד במחוז אורנג' בקליפורניה ב-1963 ובמהלך התיכון הפגין את כישוריו בקבוצת הכדורסל המקומית, אבל החליט לאחר מכן לפתוח בקריירה צבאית. הוא נרשם לאקדמיה הצבאית בווסט פויינט ניו יורק וסיים כמצטיין הכיתה שלו ב-1986.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הושג הסכם: הבחירות נמנעו, ישראל ביתנו תצביע נגד חוק הגיוס

סערת הרב סדן: הפגנה מול המכינה וקריאות לשלול ממנו פרס ישראל

לשלול מהרב סדן את פרס ישראל, האג'נדה שלו מסיתה

 

לאחר שחרורו מהצבא, פומפאו סיים לימודי משפטים בהרווארד ולאחר תקופה קצרה בעולם העסקים, הוא החל את הקריירה הפוליטית שלו. ב-2010 נבחר לקונגרס מטעם מדינת קנזס. "היה לי ברור שהוא ילך בשלב מסוים לפוליטיקה", סיפרה בעבר הפרופסורית מארי אן גלנדון, שהעסיקה את פומפאו כעוזר מחקר. "כאשר הוא הלך בהתחלה לעולם העסקים, התבאסתי כי הייתי בטוחה שהפוטנציאל שלו לא ימומש".

 

טראמפ וטילרסון
 

החליף את טילרסון. נשיא ארה"ב ושר החוץ לשעבר (רויטרס)

 

 

 

לטענתו של פומפאו, הניסיון שצבר בעולם העסקים עזר לו בסופו של דבר כאשר הוא החליט לרוץ לפוליטיקה. "ניהלתי שני עסקים קטנים בקנזס וראיתי כיצד הממשלה יכולה לפגוע ביזמות", אמר בריאיון ל"וושינגטון פוסט", "זו הסיבה שהחלטתי לרוץ לקונגרס.

 

במהלך הריצה לקונגרס, הוא מצא את עצמו באמצע סערה פוליטית כאשר אחד העוזרים שלו צייץ בחשבון הטוויטר שלו קישור לכתבה שהתייחסה בלעג ליריבו הדמוקרטי של פומפאו, ראג' גוייל, בגלל היותו יליד אמריקני. פומפאו נאלץ להתנצל, זאת אף על פי שבסופו של דבר במהלך הקמפיין שלו קרא למצביעים להצביע עבור "אמריקני".

 

פומפאו הוא אף חבר בתנועת מסיבת התה הקיצונית והואשם בעבר באסלמופוביה, זאת בעקבות דברים שאמר נגד ראשי הקהילה לאחר הפיגוע במרתון של בוסטון ב-2013. בעבר, הגן על התוכנית של הסוכנות לביטחון לאומי לאסוף מידע בעזרת חברות כגון גוגל ואף התנגד לסגירת בית הכלא בגואנטנמו. לאחר ביקורו במקום ב-2013, הוא טען שמספר אסירים שהובילו שביתת רעב, נראו כאילו הם העלו במשקל.

 

מייק פומפאו
 

הגן על מדיניות ה-CIA. מייק פומפאו ( רויטרס)

 

 

פומפאו תומך גם במדיניות העינויים של ה-CIA, ואף הגן עליה לאחר פרסומו של דוח על ידי הסנאט, שהעביר ביקורת על ההתנהלות במקום. "האנשים שעובדים במקום ההוא הם פטריוטים והטקטיקה שבה משתמש ה-CIA היא לגיטימית ובמסגרת החוק", אמר.  

 

פרו ישראלי ומתנגד להסכם הגרעין

שר החוץ האמריקני החדש נמצא במערכת יחסים טובה עם טראמפ, זאת אף על פי שתמך במרקו רוביו בבחירות המוקדמות של הרפובליקנים. לאחר מכן העביר את תמיכתו לטראמפ ואמר כי "הילארי קלינטון אינה ראויה להיות נשיאת ארה"ב". על פי דיווחים שפורסמו ב-CNN, הוא הפך להיות מיודד עם טראמפ, בין השאר מכיוון שלשניים השקפות דומות על נושאים מסוימים. בנוסף, הוא הפך להיות מעורה במתרחש בקמפיין של הנשיא הנוכחי.

 

פומפאו נחשב לפרו-ישראלי והוא מתנגד חריף להסכם הגרעין עם איראן. "ארה"ב צריכה לסגת מהעסקה הזו", אמר ב-2016. "בכל הקשור למדיניות חוץ, הגישה של פומפאו קשוחה, גישה שמתייחסת לסיטואציות כשחור או לבן", אומר ל"בלומברג" אילן גולדנברג, שעבד בעבר במשרד החוץ האמריקני, "זו גם הדרך שבה טראמפ רואה את העולם".

על פניו, מדובר במינוי אידאלי מבחינתו של טראמפ, הן בגלל הדעות הדומות שבהן מחזיקים השניים בנוגע לסוגיות מסויימות, והן בגלל עבודתם בעבר. לכן, ניתן היה להניח שהוא יחזיק מעמד לאורך זמן. אבל, בכל מה שקשור לשלטונו של טראמפ, כבר למדנו לדעת שצריך לצפות לבלתי צפוי וכל נבואה בקשר לשלטונו של הנשיא האמריקני, עשויה להפוך מהר ללא רלוונטית.