BETA

13.03.2018

14:46

דרמה בממשל האמריקני: טראמפ הדיח את שר החוץ רקס טילרסון

ראש ה-CIA פומפאו יחליף את השר המפוטר. ג'ינה הספל מונתה לראשת ארגון הביון - האישה הראשונה בתפקיד הבכיר. טראמפ: "לא הסכמנו על דברים חשובים - בהם הסכם הגרעין"

דרמה בממשל האמריקני: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הדיח מתפקידו היום (שלישי) את שר החוץ רקס טילרסון. לפי הודעת הנשיא, מי שיחליף את טילרסון בתפקיד יהיה ראש ה-CIA, מייק פומפאו - שהתנגד בעבר בחריפות להסכם הגרעין עם איראן.

 

מי שתחליף את שר החוץ החדש בראשות ארגון הביון תהיה ג'ינה הספל - האישה הראשונה בתפקיד הבכיר והרגיש. "מייק פומפאו, ראש ה-CIA יהפוך לשר החוץ החדש שלנו. הוא יעשה עבודה מצוינת!" כתב טראמפ בטוויטר. בהמשך התייחס טראמפ להדחה בקולו ואמר: "רקס ואני דיברנו על זה במשך זמן רב, אני מאד מחבב אותו אבל אנחנו לא מסכימים על דברים משמעותיים כמו הסכם הגרעין עם איראן". הנשיא הוסיף כי קיבל את ההחלטה לבדו, וכי יש לו "אמון מלא" בשר החדש פומפאו, "שיעשה עבודה מעולה".  

 

 

גורם בכיר בבית הלבן אמר רגעים לאחר ההודעה שפרסם הנשיא כי "טראמפ רצה אנשים חדשים בכוורתו לפני השיחות עם קוריאה הצפונית והדיונים המתמשכים בענייני מסחר". במקביל, משרד החוץ האמריקני פרסם הודעה בה נמסר כי טילרסון "לא דיבר עם הנשיא ולא יודע מה הסיבה לפיטוריו".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שיעור הפיריון בישראל הוא הגבוה במערב: 3.11 ילדים לאישה

ניסיון החיסול בעזה: יריית הפתיחה בקרבות הירושה של אבו מאזן

המדינה: נשחרר לקבורה את גופת הפלסטיני שנהרג ביריחו

 

 רקס טילרסון
 

שר החוץ המפוטר רקס טילרסון (רויטרס)

 

 

בהצהרה לתקשורת מסר טילרסון כי בכוונתו להבטיח מעבר חלק בינו לבין מחליפו בתפקיד, שיעביר את כל סמכויותיו לסגנו וכי היום האחרון של חודש מארס יהיה יומו האחרון בתפקיד.

 

עוד אמר שר החוץ כי הלחץ על קוריאה הצפונית עבד מעבר לציפיות. "עבדנו קשה כדי להראות שעידן ה'סבלנות האסטרטגית' תם", אמר. 

 

בנוגע למצב בסוריה, אמר כי ארה"ב השיגה הפסקות אש חשובות ויציבות ש"הצילו את חיים של אלפי בני אדם". "יש עוד מה לעשות כדי להביא להסכם שלום בסוריה, להביא ליציבות בעיראק ובאופן כללי במלחמה נגד דאע"ש", הבהיר.

 

"הרבה עבודה נשארה בנוגע להתנהגותה הבעייתית של רוסיה", אמר. "רוסיה צריכה להעריך בזהירות כיצד פעולותיה מועילות לאזרחיה ובאופן כללי לשלום העולם. אם ימשיכו בהתנהגותם הנוכחית הם יובילו עצמם לבידוד רב עוד יותר", סיכם.

 

טילרסון היה מנכ"ל של חברת ענק במשק האמריקני לפני שמונה לשר החוץ בתחילת כהונתו של טראמפ. פרסומים אודות חוסר ההסכמות בינו לבין הנשיא החלו כבר בשלב מוקדם של יחסי העבודה בין השניים. בחודשים האחרונים צוטט טראמפ כשהוא מבקר את התנהלותו הדיפלומטית של טילרסון ביחס לקוריאה הצפונית. "אמרתי לשר החוץ שהוא מבזבז את הזמן עם 'איש הטילים'" צוטט הנשיא אומר בחודש אוקטובר האחרון.

 

למרות הדברים של טראמפ, שסתרו באופן מוחלט את עמדתו של טילרסון, ביום שישי האחרון קיבל הנשיא האמריקני את הזמנתו של שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, להיפגש. כתבת רשת סי.אן.אן האמריקנית פרסמה כי שר החוץ היוצא קיבל את ההודעה על פיטוריו כבר באותו היום, במהלך טיול באפריקה.

 

טילרסון לא היה בסוד העניינים ובמעגל הקרוב של טראמפ, הוא לא טיפל בענייני ישראל והפלסטינים, שכן רוב הסמכויות בנושא היו אצל חתנו של הנשיא - ג'ארד קושנר.

 

מייק פומפאו
 

שר החוץ החדש מייק פומפאו (רויטרס)

 

 

בחודשים האחרונים דיווחים ברשת NBC בארה"ב פרסמו תקרית חריגה שאירעה בין טראמפ וטילרסון. בקיץ האחרון התכנסו השניים יחד עם ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב ובכירים נוספים במערכת הביטחון, והנשיא ביקש להגדיל את הארסנל הגרעיני של המדינה פי עשרה. נציגי המערכת הביטחונית הסבירו לנשיא במה כרוך הדבר, וטענו כי הצבא האמריקני חזק כעת מאשר שהיה בימי ההתחמשות הגרעינית.

 

הפגישה הוגדרה כבר אז כמתוחה וזמן קצר לאחריה כינה, לפי הדיווחים, מזכיר המדינה את הנשיא "דביל". לאחר מכן, טראמפ הגיב לדיווח לפיו שר החוץ זלזל בו, כינה אותו "פייק ניוז" והוסיף: "אם זה נכון, נצטרך להשוות מבחני מנת משכל - אני יודע מי ינצח".

 

 ג'ינה הספל
 

ראשת ה-CIA החדשה ג'ינה הספל (youtube)

 

 

במהלך כהונתו הקצרה הספיק הנשיא האמריקני להיפטר מרבים מהאנשים המקיפים אותו. תחילה היה זה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, מייקל פלין, שנאלץ לעזוב את תפקידו חודש בלבד לאחר השבעתו. זאת, על רקע מעורבותו בחקירת הקשרים בין צוות הקמפיין של טראמפ לרוסיה, והטענות לכך ששיקר לסגן הנשיא מייק פנס בכל הנוגע לפגישתו עם השגריר הרוסי בארה"ב. ההדחות הנסובות סביב החקירה המסועפת על הקשרים בין אנשי הנשיא למוסקבה לא הסתיימו בפלין. בחודש מאי פוטר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי, שניהל את החקירה. מאז יצא קומי בפומבי נגד טראמפ ואף טען במהלך שימוע בסנאט כי הנשיא שיקר כאשר אמר שסיבת פיטוריו לא נוגעת לחקירה.

 

בהמשך היה זה דובר הבית הלבן שון ספייסר, שספג ביקורת רבה על התנהלותו במהלך כהונתו הקצרה, שהודיע על פרישתו. היה זה במחאה על בחירתו של אנתוני סקרמוצ'י למנהל התקשורת של הבית הלבן. אותו סקרמוצ'י לא החזיק יותר מעשרה ימים בתפקידו.הוא נאלץ למסור את המפתחות  לאחר ההתבטאויות הקשות שהשמיע בתקשורת על עמיתיו ועל רקע ההתנגדות של ראש הסגל ג'ון קלי למינויו.

 

ג'ון קלי עצמו מונה לתפקידו במקומו של ראש הסגל הקודם ריינס פריבוס, שהודח בעקבות טיעונים לכך שהדליף מידע לתקשורת. יועצו האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון, שהיה אחד האנשים שהביאו את איש העסקים לבית הלבן. גם הדחה זו הגיעה על רקע החשש מהדלפות לתקשורת, כמו גם מאבקיו של באנון עם הבכירים הנוספים המקיפים את הנשיא.