13.03.2018

12:45

המדינה: נשחרר לקבורה את גופת הפלסטיני שנהרג ביריחו

הממשלה הודיעה לבג"ץ כי תעביר לידי הרשות את הגופה של יאסין א-סראדיח שנהרג מפגיעת ירי של צה"ל, לאחר שתקף חיילים. משפחת גולדין הודיעה כי היא מתנגדת למהלך

בווידאו: תיעוד האירוע ביריחו

 

מות הפלסטיני ביריחו: המדינה הודיעה היום לבג"ץ (שלישי) כי תשחרר לקבורה את גופתו של יאסין א-סראדיח, האזרח הפלסטיני שמת מירי צה"ל לאחר שתועד תוקף את החיילים, לפני כשלושה שבועות. משפחת גולדין הודיעה כי היא מתנגדת למהלך.

 

אחר הצהריים התקיים דיון בבית המשפט העליון בעתירה של המשפחה המבקשת לעצור את המשך שחרור גופות המחבלים. לדבריהם, הלוויה של א-סראדיח תהפוך לפסטיבל תקשורתי של חמאס באזור יהודה ושומרון. "הגיע הזמן שהממשלה והקבינט יקבלו החלטה ברורה ויפסיקו לתת פרסים ומתנות חינם לחמאס שמחזיק בחיילי צה״ל אורון שאול והדר גולדין בניגוד לדין הבין-לאומי" נמסר מטעם המשפחה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כשעתיים לפני תקיפת הקשישים בחיפה - אם החשוד הזעיקה את המשטרה

מדי שנה: מזון בשווי 19 מיליארד שקל המיוצר בישראל - נזרק לזבל

מסתמן: המדינה תדחה את מבצע גירוש מבקשי המקלט בשבועיים

 

בתום הדיון בג״ץ קבע להשאיר על כנה את ההחלטה להודיע למשפחת גולדין 72 שעות לפני החזרת גופות מחבלים, עד להצגת תחקיר השחרור השגוי של גופת המחבל מהר אדר. שופטי בית המשפט העליון בדיון הורו למדינה להציג לבית המשפט בתוך שבועיים ממצאי תחקיר אודות השחרור השגוי של גופת המחבל, והשופט ניל הנדל הדגיש כי "יש מחיר לטעויות שהמדינה עושה". ממשפחת גולדין נמסר: "אנו מברכים על הסיוע של בג״ץ המשמש כשמרטף לגבי אי ביצוע החלטות הקבינט".

 

תיעוד התקרית ביריחו
 

תיעוד התקרית ביריחו (בצלם)

 

 

לפני כשבועיים פורסם כי סמ"ר ע', מפקד הכיתה שירה באזרח הפלסטיני ביריחו, נחקר באזהרה במצ"ח. "הוא התנגד למעצר וניסה לחטוף לי את הנשק מהיד" סיפר ע' בעדותו, "חשתי סכנת חיים מידית – פעלתי באופן מידתי". במסגרת החקירה של מצ"ח נחקרו עד כה עשרה חיילים: צוות הכוח שפעל במקום, חיילי התאג"ד, מפקד הכיתה היורה, מפקד הפלוגה, החובשת, וקצין הרפואה של חטיבת הבקעה.

 

 ע' כאמור, לא היה היחיד שהעיד ונחקר במסגרת החקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. בין האנשים הנוספים שהעידו ונחקרו היה גם הפרמדיק של חטיבת הבקעה שסיפר כי "אי אפשר היה לראות את פצע הירי" בפלסטיני. "ביצעתי בו החייאה עשרים דקות" אמר הפרמדיק לחוקרים, "הוא הגיע אליי ללא רוח חיים ולא קלח ממנו דם". חקירת הפרשה צפויה להימשך אך גם עתה סימני השאלה עדיין פתוחים. 

 

מפקד גדוד לביא הבקעה, סא"ל ניר דופט, שיגר בעקבות האירוע איגרת לחייליו. המג"ד כתב, בין היתר, כי במסגרת רוח הגדוד בפעילות מבצעית, יש לעשות "שימוש מושכל ומידתי בכוח, ירי רק במצב של סכנה ממשית, נטרול המחבל והגשת עזרה רפואית תוך שמירה על טוהר הנשק, מהווים נדבך משמעותי ביכולת הערכית שלנו". בצה"ל מבהירים כי התקרית מהווה אירוע מבצעי ולא ערכי כפי שהיה בפרשת החייל היורה, אלאור עזריה.

 

בתוך כך, סרטון שפרסם ארגון "בצלם" הציג את האירוע שבו מת הפלסטיני ביריחו. בסרטון ניתן לראות באופן ברור יותר מהסרטון המקורי את המחבל הפלסטיני, יאסין א-סראדיח, רץ בסמטה בעיר עם חפץ כבד, ונורה בידי חייל צה"ל מטווח קצר. בהמשך נראים החיילים בועטים ומכים בקת הרובה את א-סראדיח וגוררים אותו אל הסמטה. לפי הארגון, הוא מפונה לבית החולים רק כעבור 25 דקות. מהסרטון עולה כי רימון גז נורה ע"י אחד החיילים, לעבר מפגינים פלסטינים. יתכן והרימון נשאף על ידי המחבל.

 

 לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס
 

מתנגדים לשחרור הגופה. לאה ושמחה גולדין (ללא קרדיט)

 

 

מדובר צה״ל נמסר בתגובה לתיעוד של בצלם: "בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה״ל, נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה נבחנות נסיבות מותו וכן בוצעה נתיחה בגופת המחבל. במקביל נמשך התחקיר המבצעי המלא לאירוע".

 

 תוצאות נתיחת גופתו של א-סראדיח, שהתקבלו יממה לאחר מותו, העלו כי מת כתוצאה מירי. זאת, בניגוד לתחקיר צה"ל שפורסם באותו היום, לפיו אסראדיח ככל הנראה לא נפגע מהירי, אלא משאיפת גז של אמצעים לפיזור הפגנות בהם נעשה שימוש במהלך הפרת סדר שהתפתחה באזור. הנתיחה לאחר המוות בוצעה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ונכח בה גם רופא פלסטיני. 

 

 מצה"ל נמסר בתגובה לתוצאות הנתיחה כי יבדוק כיצד הצוות הרפואי בתאג״ד, שבדק את אסראדיח לאחר מעצרו, לא זיהה את חור הכניסה של הכדור שפגע בו. מתחקיר צה"ל על התקרית ביריחו עלה כי האירוע החל בהפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. "במהלך האירוע רץ מחבל עם מוט ברזל בידו לעבר הכוח", נכתב בתחקיר, "הכוח ביצע ירי לעברו ממנו ככל הנראה לא נפגע. לאחר מכן הפעילו החיילים כוח על מנת לעצרו".

 

 עוד הוסיפו: "במהלך אירוע זה אף ניסה המחבל לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. החיילים עצרו את המחבל ואזקו אותו, והוא נבדק על ידי חובשת בנקודה שקבעה שמצבו תקין. לאחר מכן, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר בסמוך למקום בו הוחזק המחבל, ונראה שהוא נחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי התדרדר הוא פונה וטופל על ידי כוח צה״ל שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין. בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה"ל נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה ייבחנו נסיבות מותו ותבוצע נתיחה בגופת המחבל".