עודכן:

יום גורלי לקואליציה: "אנחנו ערב בחירות באופן די ברור"

לאחר שיחת טלפון שנערכה הלילה בין נתניהו לליברמן, על סדר יומה של הכנסת צפויה הצבעה בקריאה טרומית על חוק הגיוס, דיון על תקציב המדינה ופגישות בין גורמים בקואליציה

בחירות 2018? לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, שוחחו הלילה (שלישי) בנוגע למשבר הקואליציוני, היום יעלה בכנסת חוק הגיוס על פי המתווה שהוסכם בין נתניהו לליצמן להצבעה בקריאה טרומית ולאחריו, יתקיים דיון מרתוני על תקציב המדינה.

 

כמו כן צפויה לעלות ביממה הקרובה הצעת החוק לפיזור הכנסת של סיעת המחנה הלאומי. החוק קובע שמועד הבחירות יתקיים לפחות 90 יום מרגע אישורו. ראשי סיעות הקואליציה מעריכים כי אין סיכוי להימנע מפּירוּק הממשלה ובליכוד מניחים שיימצא רוב לבחירות בחודש יוני ובונים על תמיכת שר האוצר, משה כחלון.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתוני הרשלנות הרפואית בארץ: חצי מהתביעות נפסקות לטובת החולים

התחזית: אין שינוי משמעותי - עלייה קלה בטמפרטורות

ועדת המודיעין: אין הוכחות לחלקו של טראמפ בפרשת רוסיה-גייט

 

נתניהו וליברמן
 

נתניהו וליברמן(רויטרס, דוברות "ישראל ביתנו")

 

 

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, התייחסה למשבר הקואליציוני ב"אורלי וגיא". "אנחנו ערב בחירות באופן די ברור" קבעה השרה מהליכוד, "מפלגות קטנות מתעוררות בבוקר בהיר ומחליטות שהן רוצות בחירות, לא כל דבר זה ראש הממשלה" הוסיפה. היא צידדה בשר הביטחון ליברמן בנושא חוק גיוס: "לא מתקבל על הדעת שהוא יקבל תכתיבים. ליברמן אומר בצדק מבחינתו שהוא לא ייתן יד לדבר".

 

גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון התייחס בתוכנית הבוקר לנושא. "הבחירות האלה הם בגלל איש אחד – נתניהו וחקירותיו" טען יעלון, "לשום גורם מהקואליציה אין סיבה ללכת לבחירות חוץ מנתניהו". שר הביטחון לשעבר הוסיף כי המהלכים הפוליטיים של נתניהו מתואמים עם ליברמן וליצמן.

 

גורמים נוספים בקואליציה הוסיפו היום שההחלטה בנוגע להליכה לבחירות נמצאת אך ורק בידיים של ראש הממשלה נתניהו. עוד הוסיפו הגורמים, כי נתניהו לא צריך לפטר את השרה סופה לנדבר, שהתנגדה לחוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה. 

 

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר התיירות יריב לוין נפגשו אתמול ודנו בהארכת מושב החורף בשבוע ובהעברת חוק הלאום במושב הנוכחי. 

 

נתניהו השתתף אמש בדיון הנוגע למשבר הנוכחי והחקירות שנוגעות לו, זאת בעקבות בקשתם של 40 חברי כנסת. בתוך כך, בכיר בליכוד התייחס למשבר האחרון וטען כי "אנחנו נצליח לגייס את הרוב בכנסת לבחירות ביוני". במהלך נאומו אמר נתניהו כי "הממשלה מביאה הישגים גדולים לישראל והאזרחים יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. הכלכלה החזקה שלנו מאפשרת לדאוג לביטחון, לבריאות, לתשתיות ולתרבות. הציבור יודע להבחין היטב בין התלונות הבלתי פוסקות של האופוזיציה לבין העשייה בלתי פוסקת שלי ושל חברי".

 

בהמשך ציין ראש הממשלה כי אינו מפחד מבחירות. "אנחנו נתמודד בבחירות וגם ננצח", אמר נתניהו והוסיף כי "אנחנו אבל עוד לא שם". למפלגות הקואליציה אמר: "השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. בשעה המאוחרת הזאת, צריך לעשות דבר אחד – לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות".

 

 השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל
 

"ערב בחירות". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (חדשות עשר)

 

 

עוד אמר נתניהו כי "הציבור קובע פעם אחר פעם שהאופוזיציה תשב איפה שהיא יושבת ושואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל. כנראה שגם באופוזיציה יודעים את זה כי קורה כאן דבר מדהים. אני עוד לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות". 

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה במהלך נאומו לנתניהו ותקף במהלך נאומו את התנהלות הקואליציה. "ראשי מפלגות בקואליציה לא נמצאים פה כי הם יודעים שאתה רוצה בחירות, כל השאר זה הצגה", אמר הרצוג, "בשעות האחרונות שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו שאנחנו צריכים בחירות ביוני כי אתה שלחת אותם. אנחנו לא הפראיירים שלך. אתה מפחד בגלל מה שקרה בחודשים האחרונים".