12.03.2018

18:38

נתניהו: "אם יהיו בחירות - ננצח, אבל אנחנו עוד לא שם"

בצל המגעים לפשרה בנוגע לחוק הגיוס, השתתף רה"מ בדיון הנוגע למשבר הנוכחי. "לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות", הוסיף. על המשבר: "השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (שני) בדיון הנוגע למשבר הנוכחי והחקירות שנוגעות לו, זאת בעקבות בקשתם של 40 חברי כנסת. בתוך כך, בכיר בליכוד התייחס למשבר האחרון וטען כי "אנחנו נצליח לגייס את הרוב בכנסת לבחירות ביוני". ‏הרוב עליו בונים בליכוד מתבסס על עשרת חברי הכנסת של "כולנו". ביחד איתם, מספר התומכים יעמוד על 61 חברי כנסת. למרות זאת, גורמים ב"כולנו" טוענים כי "כחלון עדיין לא החליט".

 

במהלך נאומו אמר נתניהו כי "הממשלה מביאה הישגים גדולים לישראל והאזרחים יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. הכלכלה החזקה שלנו מאפשרת לדאוג לביטחון, לבריאות, לתשתיות ולתרבות. הציבור יודע להבחין היטב בין התלונות הבלתי פוסקות של האופוזיציה לבין העשייה בלתי פוסקת שלי ושל חברי".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

נפאל: לפחות 50 הרוגים בהתרסקות מטוס נוסעים בקטמנדו

בן 30 תקף שוטרים וזוג קשישים בחיפה - והתבצר בדירה בעיר

צעיר מהדרום נעדר מאז יום שישי; המשפחה מבקשת סיוע באיתורו

 

בהמשך ציין ראש הממשלה כי אינו מפחד מבחירות. "אנחנו נתמודד בבחירות וגם ננצח", אמר נתניהו והוסיף כי "אנחנו אבל עוד לא שם". למפלגות הקואליציה אמר: "השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. בשעה המאוחרת הזאת, צריך לעשות דבר אחד – לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות"

 

 נתניהו בכנסת
 

"לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות". נתניהו בכנסת ( רויטרס)

 

 

עוד אמר נתניהו כי "הציבור קובע פעם אחר פעם שהאופוזיציה תשב איפה שהיא יושבת ושואני אעמוד כאן כראש ממשלת ישראל. כנראה שגם באופוזיציה יודעים את זה כי קורה כאן דבר מדהים. אני עוד לא ראיתי אופוזיציה שמפחדת מבחירות". 

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה במהלך נאומו לנתניהו ותקף במהלך נאומו את התנהלות הקואליציה. "ראשי מפלגות בקואליציה לא נמצאים פה כי הם יודעים שאתה רוצה בחירות, כל השאר זה הצגה", אמר הרצוג, "בשעות האחרונות שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו שאנחנו צריכים בחירות ביוני כי אתה שלחת אותם. אנחנו לא הפראיירים שלך. אתה מפחד בגלל מה שקרה בחודשים האחרונים".

 

לאחר מכן אמר הרצוג לנתניהו כי "הטקס נגמר. אני באמת חושב שאתה פטריוט ישראלי ואני באמת חושב שאתה אוהב את המדינה. ובגלל זה אתה צריך להתפטר. כשמנהיג אומר שהוא אינו בר תחליף זה אומר שאנחנו לא נמצאים בדמוקרטיה. ואני מאמין שאזרחי ישראל רוצים מנהיגות של אמת, מוסר ואחריות לאומית. מנהיגים שהמדינה חשובה להם באמת יותר מהמפלגה או מהכיסא".

 

נתניהו ובנט בכנסת
 

"לא מפחד מבחירות". נתניהו ובנט בכנסת ( רויטרס)

 

 

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) פנתה בפתח הדיון לראש הממשלה ואמרה כי "אני לא חמוצה. אני כועסת. אני אוהבת את המדינה שלי ואני כואבת את מה שאתה עושה לנו. אתה ניזון מהשנאה שאתה זורה. לא ניתן לך לצבוע את המשטרה כשמאלנית, לא ניתן לך לצבוע שמאלנים ומי שחושב אחרת ממך כבוגדים. למדנו ממדינות אחרות מה קורה כשמנהיג שם את עצמו מעל החוק. קוראים לזה פאשיזם".

 

לאחר מכן עלה לדוכן חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) והתייחס לעובדה שהוא חשוד בשוחד על פי הודעת המשטרה. דבריו יצרו סערה כאשר שרת התרבות והספורט מירי רגב הפריעה לנאומו וצעקה לעברו "חתיכת שקשוקה". בסופו של דבר, רגב עזבה את המליאה.

 

 

 

חבר הכנסת ישראל אייכלר תקף במהלך הדיון את שר הביטחון אביגדור ליברמן. "יש אנטישמיות שמשתוללת נגד אוהבי התורה", אמר אייכלר, "ליברמן מצטרף לניסיון להמהפכה, שמטרתה להפיל את הממשלה. הוא מביא אותנו לסיום של הליך ארוך שכלל רדיפה נגד ראש הממשלה. בהליך הזה משתתפים המשטרה, רוב כלי התקשורת, ארגוני השמאל ורפורמים בעלי מימון. רוצים להפיל את ראש הממשלה לא רק בגלל שזה נתניהו, אלא מכיוון שהם זיהו את הברית בין נתניהו והמסורתיים ואנשי האמונה. הדת היהודית היא זאת שמרתיחה אותם".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "נתניהו יוכל לככב בסרט חומות של תקווה". בתגובה ח"כ ירון מזוז (הליכוד) קרא לה חצופה, התעמת עם חברת הכנסת אחמד טיבי ואמר לו "תלך לעזה". לאחר מכן הוא הוצא מהמליאה.

 

 


בד בבד, ועדת הכספים אישרה את תקציב המדינה לשנה הבאה. המשמעות היא שנפתחה הדרך לאישור התקציב במליאה, דבר שעשוי לעזור בפתרון המשבר הקואליציוני. 

 

נתניהו קרא מוקדם יותר לסיעות הקואליציה שלא לעזוב את הממשלה, על רקע המשבר סביב חוק גיוס החרדים שעבר הבוקר בוועדת השרים לחקיקה, ולאחר מכן הוגש נגדו ערר על ידי מפלגת ישראל ביתנו.  "אני קורא לכל השותפים הקואליציוניים ובראשם שר הביטחון אביגדור ליברמן, להישאר בממשלה ולהמשיך את השותפות הזאת כדי להבטיח ביטחון, שגשוג ויציבות למדינת ישראל", אמר נתניהו. 

 

עוד אמר נתניהו כי "אנחנו עומדים בפני אתגרים גדולים וכולנו יודעים מהם, וגם בפני הזדמנויות גדולות. לכן חשוב להמשיך את השותפות בינינו בממשלה רחבה שרק היא יכולה להמשיך לשרת את אזרחי ישראל".

 

ליברמן האשים את המפלגות החרדיות במצב, ואמר כי האחריות על פירוק הממשלה תחול על עליהן. עם זאת, חזר על עמדתו כי חברי מפלגתו יתנגדו לחוק הגיוס, אך כי לא יפרשו מהממשלה עד אישור סופי של החוק. "לא נתנדב לעזוב את הממשלה כל עוד החוק לא עבר בקריאה שנייה ושלישית", אמר ליברמן בישיבת סיעתו, "נתנגד מבפנים, ולאחר מכן נסיק מסקנות".

 

 

"יש ועדה מקצועית של צה"ל ומשרד הביטחון שיושבת ומנסחת את הצעת החוק", המשיך שר הביטחון, "זה אבסורד שמועצת גדולי התורה תכתיב לצה"ל מה צרכיו. אני חושב שלא השאירו לנו הרבה ברירות. הוא כינה את החוק שעבר הבוקר בוועדת השרים "פייק חוק קלאסי", ואמר: "אני לא רואה שום סיבה למה צעיר חרדי או ערבי לא יכול לתת שלוש שנים במסגרת בית אבות או בית חולים".

 

למעשה, האמירה של ליברמן שלא יתפטר עד שהחוק יעבור סופית מהווה פירוק מוקש מבחינתו, זאת מכיוון שהחוק יכול לעבור גם אם ב"ישראל ביתנו" יצביעו נגדו. הסיבה: ההיעדרות הצפויה של חברי הכנסת הערבים. כעת נותרה דרישת הליכוד שליברמן יתחייב שלא להתפטר, והחשש ששר האוצר משה כחלון ידרוש להצביע גם הוא נגד החוק המדובר בעקבות עמדת ליברמן. כעת, נתניהו יאלץ להסביר לציבור מדוע הבחירות הוקדמו, אם וכאשר לא יצליחו לפתור את המשבר. 

 

השר ליברמן
 

"החרדים אחראים למצב". השר ליברמן (ללא קרדיט )

 

 

בתוך כך, אמר שר החינוך נפתלי בנט במהלך ישיבת סיעת "הבית היהודי", כי הוא עומד מאחורי האמירה כי המשבר הנוכחי הוא "פייק משבר". עוד הוסיף בנט כי "יש פה פייק מנהיגות, שמעדיפה מרדף אחרי סקרים מלהגיד את האמת לבוחרים ולהתמודד איתה. האמת היא כזו. בעשור האחרון הגיוס החרדי גדל משנה לשנה. בעשר שנים צמחנו פי עשרה - מפחות מ-300 ל-3,000 מתגייסים חרדים. זה אומר שמדינת ישראל בכיוון טוב". 

 

בהמשך אמר בנט כי "השאלות שצריכות להישאל היא האם  צה"ל רוצה מחר לגייס רבבות חרדים ?, האם אנחנו כחברה ישראלית רוצים בין לילה את כל ההפרדה המגדרית שקשורה בזה? את 17 סוגי הכשרויות? למציאות הישראלית יש קצב משלה והקצב הוא טוב. החרדים הולכים ומצטרפים לצה"ל, לשוק העבודה ולומדים מקצועות להתפרנס".

 

לאחר מכן תקף את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ושר הביטחון אביגדור ליברמן. "את מה שאני אומר יודע גם יאיר לפיד ויודע איווט ליברמן, זאת מכיוון שצה"ל אומר את זה", אמר, "גם צה"ל לא רוצה פי עשרה חרדים מחר בבוקר כי צה"ל והחברה הישראלית לא יודעים לעכל את זה בקצב כל כך מהיר. לכן, המשבר הוא משבר לא אמיתי. הוא משבר חלול. מנהיגות שמעדיפה לקושש קולות כדי להתחנף לבוחרים במקום להגיד את האמת גם אם היא לא נוחה".