BETA

11.03.2018

10:50

נתניהו שולל קואליציה בלי ליברמן: "ממשלת 61 אינה אופציה"

רה"מ התייחס למשבר, וציין כי "כל הסיעות צריכות להגיע להסכמה". יו"ר ישראל ביתנו תקף את בנט: "'המחנך הדגול' רוצה להיות שר ביטחון". הליכוד: "בנט חותר להפיל את רה"מ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד למשבר סביב חוק הגיוס ושלל את האפשרות כי הממשלה תתקיים ללא ישראל ביתנו.  "אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019", אמר נתניהו.

 

בהמשך הבהיר כי "ממשלה שיש לה רוב של 61 חברי כנסת לא יכולה להחזיק מעמד. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. קואליציה של 61 חברי כנסת זה לא אופציה. לכן נמשיך היום במאמצים להגיע לפשרה".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חשד לרצח והתאבדות בבת ים: גופות קשישה ובנה נמצאו בדירה בעיר

בתוך שעה אחת: שתי תקריות ירי באזור רמאללה

התחזית: מעונן חלקית, טמפרטורות ממוצעות לעונה

 

עוד הוסיף נתניהו כי "יש לנו הישגים גדולים ומשימות לא קטנות לפנינו. כדי שזה יקרה, כל הסיעות צריכות להגיע להסכמה ולהחליט שממשיכים ביחד. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה. אזרחי ישראל רוצים ממשלה יציבה שתמלא את ימיה".

 

בנימין נתניהו, ראש הממשלה
 

ממשלה בלי ישראל ביתנו לא תתקיים (חדשות עשר )

 


ראש הממשלה שוחח לאחר מכן עם שרת התרבות והספורט מירי רגב. לאחר השיחה, העריכה רגב בפני אנשיה כי "הסיכוי שיהיו בחירות הוא 80%". 

 

בתוך כך, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למשבר הנוכחי במהלך יום גיוס של גולני וגבעתי בבקו"ם ותקף את שר החינוך נפתלי בנט, על איומים שהשמיע מוקדם יותר לפיהם בין היתר בבחירות הבאות יתמודד על ראשות הממשלה. "יש גורם בקואליציה שמנסה לחנך את עצמו במטרה להיות שר ביטחון וראש ממשלה", אמר ליברמן, "אני מצפה ליותר צניעות אצל מי שמייעד את עצמו לתפקידים האלה. אני מצפה שבוויכוח יתנהגו בדרך ארץ". בהמשך התייחס לדברי בנט כי נתניהו כנראה מעוניין בבחירות בגלל החקירות. "יש גבול לכל השטויות וההשמצות שאפשר לשמוע מחבר קואליציה", אמר.

 

עוד אמר ליברמן כי "כמו שלא מצפים שמפלגות חרדיות יתמכו בתחבורה ציבורית בשבת, שלא יצפו מאיתנו שאנחנו נתמוך בנוסח החוק שהוא קודם מתואם עם החרדים ולא עם משרד הביטחון. אנחנו מנסים להיות ענייניים ואנחנו מקויים שאנחנו לא בדרך לבחירות, אבל אם כן, אנחנו נרוץ לבד".

 

לסיום תקף את התנהלות המפלגות החרדיות. "כשאתה חי מאולטימטום לאולטימטום אז האווירה לא טובה. אנחנו לא הצבנו אולטימטום ולא התחלנו משבר, אבל אנחנו לא מוכנים לחיות עם המציאות שמישהו מצמיד לך אקדח לרכה. אנחנו נתמוך רק בהצעת חוק שיגבשו צה"ל ומערכת הביטחון".

 

 

בליכוד גם תקפו את שר החינוך. "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי", נמסר מהמפלגה, "אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019, אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את רה״מ נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

 

בנט כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו". 

 

 

גם שרת התרבות מירי רגב תקפה את בנט וכתבה בעמוד הטוויטר שלה: "נפתלי בנט, חבל שחזרת לירות בתוך הנגמ"ש ושכחת מהי אחוות לוחמים". מהבית היהודי נמסר: "כאשר מירי רגב דיבררה בחגיגיות את גירוש 8,000 תושבי גוש קטיף - היא זכרה מה זו אחוות לוחמים?"

 

מוקדם יותר תקף בנט בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ברקע למשבר המדובר. "אם נתניהו רוצה בחירות יהיו בחירות, הם יהיו בחירות שנוצרו על רקע פרסונלי ולא אידיאולוגי", אמר בגל"צ, "הציבור ידע שהפילו ממשלת ימין מסיבות פרסונליות, דבר שהוא לא תקין. בסופו של דבר, פתרון המשבר תלוי בו".

 

עוד הוסיף בנט כי "אם נתניהו אכן יוביל את ישראל לבחירות פרסונליות ומיותרות כאילו מדובר בצעצוע, נצטרך לעשות חושבים. כל עוד מנהלים מדינה באחריות, אני נותן לו גיבוי, אבל אם נראה שלוקחים את כל המדינה לסיבוב בצורה לא עניינית, נצטרך כולנו לעשות חושבים. בפעם הבאה אני אדרוש את תיק הביטחון או אתמודד על ראשות הממשלה".

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט
 

בנט תקף את נתניהו. (רויטרס )

 

 

במהלך ריאיון לספי עובדיה ב-103Fm המשיך בנט את הקו התקיף. ‏"יכול להיות שנתניהו גורר לבחירות בגלל החקירות. לא נעבוד אצל ראש ממשלה שפועל ממניעים פרסונליים, אם הוא מחליט מתוך מניע פרסונלי לגרור את ישראל לבחירות הוא יגלה שהציבור כבר לא איתו". עוד הוסיף בנט כי "אין פה באמת משבר. משנה לשנה החרדים מתגייסים במספרים הרבה יותר גדולים. אין פה בעיה וכל הסיפור החרדי לא רלוונטי כי החוק החדש מחמיר יותר מהקודם".

 

בתוך כך, התייחסה לסוגיה שרת המשפטים איילת שקד. "זה משבר פוליטי מזויף", אמרה ברשת ב', "כל חברי הקואליציה חושבים כך. יש פתרון טוב במסגרתו התקציב יעבור וגם חוק גיוס שהוא קשוח יותר מקודמו. יכול להיות שהגישה של "ישראל ביתנו" כלפי החוק נובעת מכך שהם לא מכירים את פרטי החוק או מסיבות אחרות. החרדים לא אוהבים את מתווה החוק החדש, אבל הם יידעו לחיות איתו".

 

בהמשך ציינה שקד כי ישנה אפשרות שהקואליציה תישאר צרה. "לשבת בלי ליברמן בממשלה זו גם אפשרות", אמרה שקד, "ישראל ביתנו הם שותפים טבעיים שלנו, אבל אם הם יחליטו לעזוב, אז נסתדר בקואליציה עם 61 מנדטים, כפי שהסתדרנו בעבר. זה לא אידאלי, אבל אם זה מה שצריך לעשות, זה מה שנעשה".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש במשרדו עם ראשי ש"ס ויהדות התורה במטרה להגיע להכרעה במשבר חוק הגיוס. גורם במפלגות החרדיות אמר לאחריה כי "נתניהו ייבחן במעשים". במהלך הפגישה, אמר נתניהו כי הוא מעוניין למנוע בחירות. שרת המשפטים אף הודיעה כי ישיבת ועדת שרים לחקיקה תידחה ליום שני בבוקר.

 

 כחלון ליצמן וביבי
 

המשבר ייפתר? כחלון, נתניהו וליצמן (ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

 

בפגישה עצמה הבהיר ראש הממשלה את התנאים לפתרון המשבר: התנאי הראשון הוא הכנת טיוטת חוק מוסכמת על היועמ״ש ועל המפלגות החרדיות. תנאי נוסף הוא הסכמה של שר האוצר משה כחלון וסיעתו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות. התנאי האחרון הוא התחייבות פומבית של שר הביטחון ליברמן, כמו שאר הסיעות, לאפשר את המהלך ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן.


הצדדים ניסו להגיע לפתרון שיימנע הליכה לבחירות, על רקע המתיחות הגואה בין החרדים לשאר השותפות הקואליציוניות, בשל הדרישה להעברת חוק הגיוס עד לסוף המושב הקרוב, ב-18 במארס.

 

בנימין נתניהו מצביע בבחירות 2015
 

"עסוק בפתרון המשבר". האם אנחנו בדרך לבחירות? (רויטרס )