BETA

10.03.2018

22:54

פגישת רה"מ עם החרדים: נתניהו הבהיר את התנאים לסיום המשבר

רה"מ נפגש עם ראשי ש"ס ויהדות התורה במטרה להגיע להכרעה במשבר חוק הגיוס, אך טרם הושגה פריצת דרך. בשל המשבר הודיעה שקד כי ישיבת ועדת שרים לחקיקה תידחה

בדרך להכרעה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש (שבת) במשרדו עם ראשי ש"ס ויהדות התורה וזאת במטרה להגיע להכרעה במשבר חוק הגיוס. לא הושגה פריצת דרך וגורם במפלגות החרדיות אמר לאחריה כי "נתניהו ייבחן במעשים". במהלך הפגישה, אמר נתניהו כי הוא מעוניין למנוע בחירות. שרת המשפטים אף הודיעה הלילה כי ישיבת ועדת שרים לחקיקה תידחה ליום שני בבוקר.

 

בפגישה עצמה הבהיר ראש הממשלה את התנאים לפתרון המשבר: התנאי הראשון הוא הכנת טיוטת חוק מוסכמת על היועמ״ש ועל המפלגות החרדיות. תנאי נוסף הוא הסכמה של שר האוצר משה כחלון וסיעתו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות. התנאי האחרון הוא התחייבות פומבית של שר הביטחון ליברמן, כמו שאר הסיעות, לאפשר את המהלך ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן.

 

הצדדים ניסו להגיע לפתרון שיימנע הליכה לבחירות, על רקע המתיחות הגואה בין החרדים לשאר השותפות הקואליציוניות, בשל הדרישה להעברת חוק הגיוס עד לסוף המושב הקרוב, ב-18 במארס.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס מוקדם יותר למשבר הקואליציוני. "בחיים, יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע", כתב ליברמן בטוויטר במה שיכול להתפרש כהתבצרות בעמדות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בצל החוק הפולני: הבורסה בתל אביב דחתה הצעת רכישה פולנית

מי ניסה להרעיל את המרגל הרוסי שמכר מידע על סוכנים באירופה?

השריון עשה היסטוריה: הטנק שהפך לגאווה לאומית והכריע קרבות

 

 כחלון ליצמן וביבי
 

כחלון ליצמן וביבי(ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

 

הסיכוי לבחירות הערב, על בסיס ההתבטאויות השונות, דווקא גובר. עם זאת, הסיכוי שייערכו ביוני קטן משמעותית. בכירים בקואליציה אמרו שאם נתניהו יוביל לבחירות, והוא ירצה שיהיו מוקדמות מסיבותיו - הוא לא יקבל את מבוקשו. לדבריהם, הם ירצו לקבוע בחירות לאחר חגי תשרי, בתיאום עם גורמים באופוזיציה. דבר שיאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לגבש החלטות בעניין חקירותיו של נתניהו. גם באופוזיציה, במיוחד במפלגת העבודה, נוכח הסקרים האחרונים, מקונן חשש כבד מפני בחירות בקיץ. נתניהו צפוי לדרוש מחר מראשי הקואליציה להתחייב פומבית שלא יפרשו מהממשלה עד נובמבר 2019.

 

בתוך כך, חבר הכנסת יואב קיש התייחס למשבר בתכנית "המטה המרכזי" וטען כי הוא ייפתר עד יום שני. עוד הוסיף ח"כ קיש כי לדעתו, הכף נוטה לבחירות. מנגד, ח"כ איתן כבל התייחס למצב המחנה הציוני, מפלגתו, בסקרים ואמר: "המצב שלנו לא טוב. זו העת להתפלל".

 

 

בימים האחרונים, בליכוד ובבית היהודי מקדמים פשרה למשבר, לפיה החרדים יוותרו על הכוונה לחוקק את חוק יסוד: לימוד תורה, ובקביל יקודם חוק גיוס חלופי. הצעת הפשרה, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש הכולל מכסות, אך ללא כל סנקציות פליליות. המנגנון היחיד שמתוכנן על מנת ללחוץ על גיוס החרדים, הוא פקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים.

 

"המשבר הזה הוא באמת פתיר על דעת כולם", אמר אתמול שרת המשפטים איילת שקד לאילה חסון ברדיו 103FM. "יש בהחלט אפשרות להביא נוסח שיהיה מוסכם גם על הסיעות החרדיות וגם על היועמ"ש, כך שיעמוד בבג"ץ ויעבור בקריאה טרומית", אמרה שקד, "זה באמת עניין רק של ראשי המפלגות, הם צריכים להגיד את האמת לציבור, האם מישהו מהם רוצה להביא לבחירות ולהפלת ממשלת ימין ללא צורך אמיתי?".