BETA

10.03.2018

21:16

"הם השאירו אותה למות": הקלטות מטרידות ממוקד המצוקה של אנוש

למשפחות של אביבה רחמני, דייזי קצב ואחרים, טענות קשות למוקד החרום שאמור היה לסייע ליקיריהם ברגעים האחרונים שלהם. באירוע מסוים, חוסר המענה, נקשר גם במקרה רצח

טלפון שבור: חברת "מוקד אנוש" אמורה להגיש סיוע חירום לאנשים מבוגרים במצוקה. יותר ממאה אלף מנויים יש לחברה - רובם קשישים, רבים מהם חולים או אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון. מעדויות ומהקלטות שהגיעו לידי חדשות עשר עולה ומסתמן כי החברה לא עושה את תפקידה. שבועות ארוכים סרבו בחברה להעביר לידי המשפחות שאיבדו את יקיריהן  את הקלטות השיחות שתיעדו את רגעי חייהם האחרונים של האנשים שהתקשרו למוקד בתקווה לקבל עזרה. לאחר פנייה לבית המשפט, וקבלת ההקלטות, הקולות שנשמעים בהן קשים לשמיעה.

 

עו"ד עופר רחמני מנסה בחודש האחרון לחבר מחדש את כל החלקים האפשריים בסיפור של אמו, אביבה רחמני, שהלכה לעולמה בגיל 79. לטענתו, בזבוז זמן של מוקד אנוש הוא שהביא למותה של האם. "מוקד המצוקה שלקח אחריות על החיים של אמא שלי – לא הגיע לכאן. הרופא לא נשלח מעולם - הם השאירו אותה למות" אמר הבן. במוקד מתעקשים שלא נפל רבב בעבודתם אבל במקביל, סירבו להעביר את הקלטת השיחות בינם לבין אביבה. ביום מותה לחצה אביבה רחמני על כפתור המצוקה בשעה 18:46 אבל השיחה נותקה. המוקדנית חזרה אל אביבה כמה פעמים עד שהצליחה לתפוס אותה בשעה 18:53. אביבה מסרה שהיא מתקשה לנשום ומרגישה לא טוב, לטענת המוקד היא ביקשה שרופא יגיע לביתה אך סירבה להצעתם לשלוח אמבולנס. האם אביבה רחמני אכן סירבה להצעה להתפנות באמבולנס? זו השאלה שמטרידה את בני משפחתה. במוקד כאמור מסרבים להעביר את תוכן השיחות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בצל החוק הפולני: הבורסה בתל אביב דחתה הצעת רכישה פולנית

השריון עשה היסטוריה: הטנק שהפך לגאווה לאומית והכריע קרבות

יין ואיטריות: המפגש ההיסטורי בין קים לנציגי קוריאה הדרומית

 

 לחצן מצוקה של חברת "מוקד אנוש"
 

לחצן מצוקה של חברת "מוקד אנוש" (חדשות עשר)

 

 

גם למשפחתה של דייזי קצב טענות קשות לחברה. קצב, יצרה קשר עם מוקד המצוקה עשר פעמים במשך שעה שלמה, לפני שמתה. עשר שיחות בהן התלוננה כי היא לא חשה בטוב ומרגישה כאבים בחזה וביקשה כי ישלחו אליה אמבולנס. המוקד בתגובה לא שלח רכב חרום אלא התקשר לבתה דליה. "דליה עוד מעט תבוא – תחליטו ביחד אם את צריכה אמבולנס" נשמעת המוקדנית אומרת לדייזי. יש דבר אחד שהמוקדנית לא העבירה הלאה לבת – העובדה שאמה מדווחת על כאבים בחזה. כשדליה הגיעה לבית האם, זה היה מאוחר מדי.

 

המקרה החמור מכל אולי התרחש לפני כחמש שנים. בלילה שבו יצחק בן שטרית לקח על פי החשד כמה סכיני מטבח ופטיש, דקר וחבט באשתו מזל עשרות פעמים. באותו לילה, קצת אחרי חצות, יצחק לחץ על לחצן המצוקה ומדבר עם המוקדנית במוקד אנוש. הוא מספר שהיה רצח ומבקש שתשלח אמבולנס. השיחה מתנתקת, במוקד פשוט מתעלמים. שלוש שעות אחרי השיחה הראשונה מגיעה למוקד השיחה השנייה מיצחק, וגם אז רק כחמש דקות לתוך השיחה - במוקד סוף סוף מבינים שהגיע הזמן לשלוח אמבולנס. על פי המשטרה במוקד לא דאגו במקביל להזמין ניידת משטרה– זו הגיעה לזירה בעקבות דיווח ממד"א.

 

סימני השאלה סביב התנהלות החברה עולים למימדים חדשים כשנחשפים לפרטים הבאים: לקבוצת "מוקד אנוש" יש שתי חברות בת נוספות – אמבולנס השפלה וחברת מלר"ם שמספקת שירות רופא עד הבית. בכל פעם שהמוקד שולח רופא לביקור בית הוא למעשה משלם לחברה אחרת בתוך קבוצת מוקד אנוש. בפועל, לעיתים החברה היא זו שמחויבת על הזמנת אמבולנס ממד"א ולא הלקוח, מכך ניתן להבין את סבך האינטרסים הכלכליים שעלולים אולי להשפיע על החלטות המוקד. בחברה מתעקשים שלשיקולים כלכליים אין שום השפעה על השירות המוצע.

 

 הקלטות מטרידות ממוקד המצוקה של אנוש
 

הקלטות מטרידות ממוקד המצוקה של אנוש( חדשות עשר)

 

 

ממוקד "אנוש" נמסר בתגובה: "הגב' רחמני ביקשה רופא וסירבה להצעת נציגת המוקד לשלוח אליה אמבולנס, כפי שמתועד בהקלטה שברשותנו. במשך כשעה ניסתה הנציגה לספק לה שירות בשעה שפניות אל בנה ובתה לצורך סיוע העלו חרס. העברת חומרים אל המשפחה תיעשה רק במסגרת הליכים משפטיים.

 

"הגב' קצב המנוחה כלל לא ביקשה שירות רפואי אלא ביקשה להמתין להגעת בתה. המוקדנית פנתה אל הבת והציעה להפנות לייעוץ רפואי אולם הבת היא שבחרה קודם להגיע אל אמה ולהחליט רק אחר כך בענייןעם הגעתה הבת לא ראתה צורך בהזמנה מיידית של אמבולנס והתלבטה אם להמתין לרופא שהוזמן עד שלבסוף ביקשה מהמוקד להזמין אמבולנס שאכן פינה את הגב׳ קצב.

 

"שיחה בעניינה של הגב׳ בן שטרית התקבלה במוקד בשעה שהיא כבר לא הייתה בחיים. אכן, התנהלות הנציגה הייתה שגויה ובניגוד לנוהלי החברה. עוד באותו יום היא זומנה לשימוע שאחריו סיימה את עבודתה.  יודגש כי גם אם הייתה נציגת המוקד פועלת כמצופה ממנה לא היה בידיה לשנות את התוצאה הטרגית.

 

לקוחות 'מוקד אנוש' משלמים תשלום חודשי הכולל את כל העלויות לרבות ייעוץ טלפוני של רופא, ביקור רופא והזמנת אמבולנס שמכוסה במקרה של אשפוז על ידי קופת החולים.  הטענה שלפיה החלטת המוקד אם להזמין רופא או אמבולנס נגזרת מסיבות כלכליות מבוססת על הנחה שגויה כאילו מרבית הפינויים אינם מסתיימים באשפוז. הנתונים מוכיחים ששיעור המקרים האלה קטן מאוד. ככלל, מוקדני החברה עוברים הכשרה ראויה למתן השירות הנדרש מהם וזאת בהתאם לניסיון המצטבר בהדרכה והכשרת מוקדנים במהלך 25 שנות פעילות החברה ובהתאם לנוהלי החברה והתנאים שנקבעו בתקן הבין-לאומי".