BETA

07.03.2018

14:10

דרעי: הציבור לא יסלח למי שיוביל את המדינה לבחירות מיותרות

שר הפנים התייחס למשבר הקואליציוני וטען כי ניתן לפתור את הסוגייה. קודם לכן רמז ח"כ גפני כי ישנם גורמים בממשלה שלא מעוניינים בפתרון. בליכוד הציעו חוק גיוס חדש

בדרך לבחירות 2018? שר הפנים, אריה דרעי, התייחס היום (רביעי) למשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס ואמר כי הציבור לא יסלח לפוליטיקאים שיובילו את המדינה ל"בחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל". "בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי", אמר השר דרעי. הצעה אפשרית לפתרון המשבר, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש עם מכסות אך ללא כל סנקציה שתבטיח גיוס חרדים, חוץ מפקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים. עם זאת, ההצעה מטעם הליכוד טרם נידונה ע"י ליברמן והסיעות החרדיות.

 

היועץ האסטרטגי ליאור חורב, שעמד במרכז סערה לפני מספר חודשים בעקבות התבטאויותיו נגד הממשלה בעת ששימש כיועץ למשטרה ולמפכ"ל אלשיך, כתב בטוויטר: "נתן אשל מראיין מועמדים לקמפיין. עדיין מאמינים שרה"מ רוצה ביציבות הממשלה?".

 

 

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס גם כן למשבר בהודעה שפרסם: "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות למערכת בחירות שתבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל, ולכן כולנו פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד - בסכין ותרסיס פלפל: 3 צעירים שדדו חנויות נוחות

מהגר שחור מניגריה נבחר לפרלמנט האיטלקי במפלגה המתנגדת להגירה

מדד יחסי יהודים-ערבים: הרעה בעמדות הציבור לגבי חיים בדו קיום

 

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015( רויטרס)

 

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, טען בדיון בוועדה כי "יכולות להיות בחירות אבל המשבר פתיר". לדבריו, "אם יהיה רצון, המשבר ייפתר - אני לא יודע אם יש רצון. אני בעשר דקות פותר את הבעיה". גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, התייחסה לנושא. בריאיון לתוכנית "אורלי וגיא" הצהירה כי היא בטוחה שמערכת בחירות אפשרית "תסתיים בניצחון מאוד גדול לליכוד ולימין הישראלי". חוטובלי טענה כי רק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "יכול לפתור את המשבר" ואמרה כי בליכוד לא מפחדים מבחירות שכן "הציבור הישראלי נותן תמיכה אדירה למפלגת השלטון". "אנחנו לא ניסחט", הוסיפה בהתייחסה למגעים מול השותפות הקואליציוניות, "אין כאן מציאות שבה נמצא הדבקות מלאכותיות למשבר הזה. צריך שכל השותפות בקואליציה יעשו הכול כדי שהממשלה הזו תעבוד".

 

אמש ציינו גורמים בפמליית ראש הממשלה כי נתניהו העביר מסר לראשי מפלגות הקואליציה באמצעות ראש הסגל, יואב הורביץ, ולפיו הוא מעוניין בפתרון קבוע וארוך טווח למשבר הגיוס ואינו רוצה בחירות מוקדמות, אבל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן טען אחרת. ליצמן אמר בשיחות סגורות עם חברי כנסת כי "הולכים לבחירות. ראש הממשלה רוצה בחירות יותר מאתנו. בליכוד לא באמת מדברים אתנו מאז יום רביעי. לא השליחים ובטח לא נתניהו". דבריו של ליצמן גורמים להערכה בכנסת כי החרדים ונתניהו מתואמים בכל הקשור למשבר הנוכחי וכבר מתכננים את הממשלה הבאה, אם נתניהו ירכיב אותה.

 

בסביבת ליצמן מסרו בתגובה כי "אין כל תיאום עם רה"מ בנוגע לבחירות. ליצמן הביע היום הערכה כי רה"מ רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון. לו רה"מ היה רוצה היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות, אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב כפי הוראת מועצת גדולי התורה". הבוקר, עם זאת, אמר ליצמן לעיתון "המודיע": כל נוסח הצעה חדשה לתיקון חוק הגיוס נידרש להביא להכרעת גדולי התורה".