BETA

07.03.2018

03:38

ליצמן בשיחות: "רה"מ רוצה בחירות - לא דיבר איתנו מיום רביעי"

גורמים בפמליית נתניהו ציינו כי רה"מ העביר גם אתמול מסר כי אינו רוצה בחירות מוקדמות, אבל שר הבריאות מתוסכל. בסביבת ליצמן מסרו: "הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון"

בדרך לבחירות? גורמים בפמליית ראש הממשלה ציינו אתמול (שלישי) כי נתניהו העביר מסר לראשי מפלגות הקואליציה באמצעות ראש הסגל, יואב הורביץ, ולפיו הוא מעוניין בפתרון קבוע וארוך טווח למשבר הגיוס ואינו רוצה בחירות מוקדמות, אבל שר הבריאות יעקב ליצמן טוען אחרת.

 

ליצמן אמר בשיחות סגורות עם חברי כנסת כי "הולכים לבחירות. ראש הממשלה רוצה בחירות יותר מאתנו. בליכוד לא באמת מדברים אתנו מאז יום רביעי. לא השליחים ובטח לא נתניהו". דבריו של ליצמן גורמים להערכה בכנסת כי החרדים ונתניהו מתואמים בכל הקשור למשבר הנוכחי וכבר מתכננים את הממשלה הבאה, אם נתניהו ירכיב אותה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוריה: אסד נוקם במורדים בדרך להכרעת המערכה ברוטה א-שרקיה

שיבושים בקליטת טלפונים ניידים נרשמו ברחבי הארץ

פרשת המסרונים: שקד הגישה לנשיאה חיות קובלנה נגד פוזננסקי כץ

 

בסביבת ליצמן מסרו בתגובה כי "אין כל תיאום עם רה"מ בנוגע לבחירות. ליצמן הביע היום הערכה כי רה"מ רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון. לו רה"מ היה רוצה היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות, אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב כפי הוראת מועצת גדולי התורה".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
 

הביע תסכול. שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן ( ללא קרדיט)

 

 

כפי שצוין, גורמים בפמליית ראש הממשלה מסרו אתמול כי נתניהו העביר  מסר לראשי מפלגות הקואליציה באמצעות ראש הסגל, ולפיו הוא מעוניין בפתרון למשבר ואינו רוצה בחירות. "ראש הממשלה לא רוצה פתרון מקומי וזמני למשבר הפוליטי ושעוד חודש חודשיים הכל יחזור על עצמו", אמר מקור בסביבת נתניהו.

 

ראש הממשלה שוחח שלשום בלילה מוושינגטון עם השר יריב לוין שמנהל את המגעים מול החרדים ומול שאר המפלגות. "באופן אמיתי אנחנו לא רוצים בחירות", אמר מקור בפמליית נתניהו. "למרות הסקרים המחמיאים ראש הממשלה זוכר שאתה יודע איך אתה נכנס לבחירות אבל לא יודע איך תצא מהן".

 

אתמול התייחס שר האוצר, משה כחלון, למשבר הקואליציוני על רקע חוק הגיוס. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב, או בלי שר אוצר", אמר. עוד קרא כחלון לחברי הכנסת מסיעת "כולנו" בראשותו, ואמר "אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם לפני פסח התקציב לא יעבור, אני באופן אישי קורא לכם לקום ולעזוב".

 

בתגובה לדבריו אמר ח"כ משה גפני בדיון בכנסת: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר. אם תיקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק - לא יהיה תקציב". באותו דיון התייחס לנושא גם יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ ניסן סלומינסקי ואמר: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב, אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. על מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".  לדבריו, על מנת לתת מענה לאוכלוסיות שהוזנחו במשך שנים "נאלצנו להקדים העברת כספים מ-2019. המשמעות של אי העברת התקציב פוגעת באוכלוסיות גדולות, אותן לא מעניין מתווה הגיוס. אין שום הגיון לכרוך את הגיוס בתקציב המדינה".

 

ח"כ משה גפני, יהדות התורה (ארכיון)
 

"אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר". ח"כ משה גפני, ש"ס (ארכיון) (איציק הררי, דוברות הכנסת)

 

 

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ, נאם אתמול בכנס שדרות לחברה, שהתרחש במכללת ספיר, והתייחס גם הוא למשבר הקואליציוני. לטענתו, "שוויון בנטל זו אחת הסוגיות הכי משמעותיות שיש למדינה לטווח הארוך. זה אינו נושא למחטף פוליטי".

 

"בעוד כ-40 שנה, יהיו בישראל כ-30% חרדים", הוסיף השר כץ בנוגע לשילוב החרדים בחברה, "מה זה אומר מבחינתנו? אנחנו חייבים לשלב את הציבור הזה בענייני השכלה, עבודה ושוויון בנטל, אחרת המדינה תשקע למטה". הוא טען כי צריך לקיים דיון מעמיק בנושא, ולא דיון על בחירות.