BETA

06.03.2018

13:48

אלשיך: "עדי מדינה מחזקים תיק, עבריינות בתחום השחיתות חמקמקה"

מפכ"ל המשטרה נאם בכנס במכללת ספיר והתייחס במרומז לתיקי רה"מ: "קשה לאסוף ראיות בתיקי שחיתות, אנשים מרגישים שהם מוגנים, שאין איום. עדי מדינה הם כלי חשוב להרתעה"

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, נאם היום (שלישי) בכנס שדרות לחברה במכללת ספיר ונגע באופן מרומז בחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו ולגיוס עדי המדינה בתיקים השונים. לדבריו, "עדי מדינה זה דבר שמחזק תיק. בייחוד ככל שעדותו חזקה, יציבה, רחבה ופתוחה".

 

עוד הוסיף אליך בנושא עדי המדינה כי יש להם ערך כתוצר לוואי של הרתעה. "למשטרה יש יכולות מרשימות ביכולת לגייס עדי מדינה ולפגוע בצורה משמעותית בראשי ארגוני פשיעה". 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

קו ישיר בין המנהיגים והבטחה לא לתקוף: הקוריאות מהדקות יחסים

שיעור אבטלת נשים בישראל ירד - אך עדיין גבוה משל הגברים

עצמאיים? 5 טיפים להתנהלות כלכלית נכונה יותר

 

דבריו של אלשיך נאמרים לאחר חתימתו של ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, על הסכם עד מדינה, כמו גם תגובתם של מקורבי נתניהו, לפיהם, "כשיש משהו, לא צריך אפילו עד מדינה אחד, וכשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המירוץ הבלתי פוסק אחר עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום – ולא יהיה כלום".

 

 המפכל אלשיך בוועידת לשכת עורכי הדין
 

המפכל אלשיך בוועידת לשכת עורכי הדין( חדשות עשר)

 

 

לדברי המפכ"ל, "בסופו של דבר, עבריינות בתחום השחיתות הציבורית היא חמקמקה. קשה לאסוף ראיות בתיקים הללו.

אנשים מרגישים שהם מוגנים, שאין איום. הם מנסים לא להשאיר חתימות דיגיטליות סביבם". עוד הוא הוסיף כי "כאשר מישהו מתהפך עליהם, זה שונה. אני הייתי שמח אם כולם היו מפתחים שוטר פנימי - זה השוטר הטוב ביותר".

 

בנוגע להמלצות המשטרה בתיקי נתניהו אמר אלשיך כי הוא סומך על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהוא שוקל את הדברים. לדבריו, "אנחנו חוקרים את האמת, מארג הראיות, הסברים אלטרנטיביים ומגיעים למסקנה שיש מספיק ראיות כדי להרשיע. היות ואנחנו מדברים על תיקים שנבנו עם היועמ"ש, הדיון איננו על העובדות אלא על הפרשנות המשפטית. היועמ"ש יקבל החלטות על ידי תהליך משפטי עצמאי ואינטרס הציבורי. ככל שיסתבר שלא עשינו את עבודתנו בחקר האמת - זה יהיה כישלון שלי, אם זה עניין פרשני, לא יהיה כישלון".

 

במהלך נאומו ציין המפכ"ל גם כי אין לו שאיפות פוליטיות, וכי הוא "מאוהב" בארגון המשטרה ולא רוצה להיות ראש שב"כ. לדבריו, מנדלבליט יצטרך להחליט אם זה נכון שרה"מ הוא זה שיקבע לגבי המשך כהונתו לשנה הרביעית.

 

אלשיך דיבר בנאומו על כמה תחומים, אחד מהם הוא המאבק בעבירות התנועה, ואמר כי שוטרים מדווחים באפליקציית ה"ווייז" על עצמם ועל מיקומם, זאת על מנת שאנשים יאטו את קצב נסיעתם. "התפיסה היא להוריד את כמות העבירות ולא לתפוס אנשים. המבחן שלנו בסוף הוא אם יש פחות עבירות".

 

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

 

כפי שפורסם אתמול לראשונה בחדשות עשר, במסגרת הסדר עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ הבטיח מקורבו ויועצו לשעבר של בנימין נתניהו לחוקרים להעיד על שני אירועים בעלי אופי ביטחוני בהם ראש הממשלה קיבל החלטה המנוגדת לעמדת ראש המוסד, ראש השב"כ והדרג המקצועי, בלחץ רעייתו שרה ובנו יאיר. 

 

האירועים הביטחוניים עליהם חפץ צפוי להעיד הם מהעת האחרונה. ייתכן שאחד מהם הוא משבר עמדות הבידוק, המגנומטרים, בירושלים בקיץ 2017. בשב"כ סירבו להגיב לידיעה. בהסדר עד המדינה, יועצו לשעבר של רה"מ כבר כתב ראשי פרקים הנוגעים לעדות זו. ככל הנראה, גם שרה ויאיר נתניהו יעידו ואולי אף יחקרו באזהרה בנוגע לטענות אלו.  

 

מקורבי נתניהו אמרו בהמשך כי "תדרוך המודיעין היחיד שניר חפץ היה שותף לו נגע למצבה הבריאותי של קאיה". מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הדברים שיוחסו לניר חפץ ביחס לשרה ויאיר נתניהו הם שטויות. כבר למעלה מ-7 שנים שניר חפץ ממודר לחלוטין ממידע מודיעיני, מדיני או ביטחוני, ומקבלת החלטות בתחומים אלה. לכן הדברים שיוחסו לו משוללים כל יסוד".

 

מעורך דינו של ניר חפץ, עו"ד אילן סופר, נמסר: "אני מאמין שבבוא היום, כאשר הציבור הישראלי יוכל להיחשף לדברים במלואם, כל מי שאכפת לו מהמדינה, מכל קצוות הקשת, יתמוך בהחלטתו של ניר חפץ."