BETA

06.03.2018

13:48

"שאף חומר לא מוכר - וקרס": מיהו המרגל הרוסי שהורעל בבריטניה?

סרגיי סקריפול שנכלא ברוסיה ושוחרר לאנגליה בעסקת חילופי אסירים, נמצא מחוסר הכרה במרכז קניות. בבריטניה עלה החשד כי מדובר בניסיון חיסול שמאחוריו עומד פוטין

סרגיי סקריפל, איש שירות הביטחון הפדרלי, ה-FSB, הואשם לפני מספר שנים בריגול עבור בריטניה, נכלא, ושוחרר לאנגליה בעסקת שבויים. סקריפל ובתו נמצאו מחוסרי הכרה ביום ראשון לאחר שככל הנראה שאפו חומר בלתי מזוהה, ואושפזו בבית החולים כשהם במצב קריטי. בבריטניה עלו טענות לפיהן מדובר בניסיון חיסול מטעם רוסיה, שהכחישה כל קשר למקרה ואף הציעה סיוע בחקירתו.

 

בן ה-66 נמצא מחוסר הכרה על ספסל במרכז קניות בעיר סולסברי כשלצדו בתו, בת 33, שניהם מאושפזים בבית החולים. "אנו סבורים כי השניים הכירו זה את זו והם נמצאים בטיפול נמרץ", אמרו במשטרה. "הכרזנו על האירוע כתקרית חמורה ואנו חוקרים אם מדובר באירוע פלילי".

 

סרגיי סקריפול בכלא
 

סרגיי סקריפול בכלא (TASS)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

סיכום אוסקר 2018: זכיות היסטוריות והפתעות גדולות

עקיצה ב-6 דקות: התחפשו למאבטחים ושדדו 5 מיליון דולר ממטוס

תמונות לוויין חושפות: קוריאה הצפונית שבה להפיק פלוטניום

 

"האישה נשענה עליו ונראתה מעולפת", סיפרה עדת ראייה. "הגבר הזיז את ידיו בצורה משונה והסתכל לשמיים. היה נראה ששניהם לא צלולים", אמרה. אנשי משרד הבריאות הגיעו לבושים בחליפות מגן כדי לטהר את האזור, ואף סגרו את המסעדה הסמוכה כדי לבדוק אם גם בה נמצא החומר המסוכן. ניידות משטרה הוצבו בסמוך לביתו ולבתי שכניו.

 

לידי היחידה ללוחמת בטרור של המשטרה הבריטית הגיע תיעוד מצלמות האבטחה של מכון כושר ובו גבר ואישה באזור בו נמצאו סקריפל ובת לווייתו. לא ברור אם מדובר בשני חשודים או בסקריפל והאישה עצמם, אך דווח כי המשטרה ביקשה רשימה מלאה של באי מכון הכושר והתעניינה מאוד בצילום.

 

גבר ואישה בסמוך לזירת ההתנקשות של סרגיי סקריפול
 

גבר ואישה בסמוך לזירת ההתנקשות של סרגיי סקריפול (ללא קרדיט)

 

 

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון: "במידה והחשדות סביב תקרית המרגל יתבררו לבסוף כנכונים ניאלץ לבחון מחדש משטר סנקציות כלפי רוסיה".

 

סקריפל הוא איש מודיעין רוסי לשעבר שנשפט בשנת 2006 ברוסיה ל-13 שנות מאסר בגין ריגול עבור בריטניה. הוא הורשע בכך שהעביר את שמותיהם של סוכנים רוסים שפעלו באירופה ידי ה-MI6, סוכנות הביון הבריטית. הרוסים טענו כי הבריטים שילמו לו מאה אלף דולר עבור המידע, אותו העביר באופן שוטף מאז שנות ה-90.

 

הוא הורשע בעבירות "בגידה באמצעות ריגול", בבית המשפט הצבאי במוסקבה באוגוסט 2006. תאריו ודרגותיו נשללו ממנו. בזמנו דווח כי הוא הודה באשמה ושיתף פעולה עם חוקריו.

 

ביולי 2010 הנשיא דאז, דמיטרי מדבדב, חנן את המרגל המורשע. הוא ושלושה אחרים שוחררו בעסקת חילופי אסירים בתמורה ל-10 שהואשמו בריגול עבור רוסיה ונעצרו על ידי ה-FBI. לאחר שהושלמה העסקה, סקריפל עבר לבריטניה וחי בה בשמונה השנים האחרונות.

 

שוטר מחוץ לזירת הפשע בה נמצא סרגיי סקריפול
 

שוטר מחוץ לזירת הפשע בה נמצא סרגיי סקריפול (רויטרס)

 

 

 משטרה מאבטחת את ביתו של סרגיי סקריפול
 

משטרה מאבטחת את ביתו של סרגיי סקריפול (getty images)

 

 

ניסיון החיסול לכאורה על ידי הרוסים מזכיר את מותו המסתורי של איש ה-FSB אלכסנדר ליטביננקו מ-2006. הקצין בשירות המודיעין הרוסי נמלט לבריטניה והפך למבקר חריף של הקרמלין, בשנותיו האחרונות אף הפך לאזרח בריטניה.

 

לטביננקו ככל הנראה חקר קשרים של הספרדים למאפיה הרוסית, ותכנן לטוס לספרד עם הסוכן לשעבר אנדרי לוגובוי. במלון במרכז לונדון, לטביננקו לקח כוס תה מלוגובוי, שהתברר מאוחר יותר כי היה בה חומר רדיואקטיבי. המתנגד למשטר פוטין חלה מאוד, ושלושה שבועות לאחר מכן מת בבית החולים.

 

לאחר חקירה הואשם לוגובוי על ידי התביעה הבריטית ברצח, אך הכחיש ממקום מושבו במוסקבה כל קשר למעשה, ורוסיה סירבה להסגירו לבריטניה.

 

 אלכסנדר ליטביננקו, בריטניה טוענת שנרצח על ידי ממשל פוטין
 

אלכסנדר ליטביננקו, בריטניה טוענת שנרצח על ידי ממשל פוטין (רויטרס)