BETA

05.03.2018

20:02

חפץ יעיד: רה"מ הכריע בניגוד לעמדת גורמי ביטחון - בלחץ משפחתו

פרסום ראשון: יועצו לשעבר של רה"מ הבטיח להעיד על שני אירועים בעלי אופי ביטחוני בהם נתניהו פעל בניגוד לעמדת ראש השב"כ וראש המוסד - לאחר שנכנע ללחץ מצד רעייתו ובנו

פרסום ראשון: במסגרת הסדר עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ הבטיח מקורבו ויועצו לשעבר של בנימין נתניהו לחוקרים להעיד על שני אירועים בעלי אופי ביטחוני בהם ראש הממשלה קיבל החלטה המנוגדת לעמדת ראש המוסד, ראש השב"כ והדרג המקצועי, בלחץ רעייתו שרה ובנו יאיר. 

 

האירועים הביטחוניים עליהם חפץ צפוי להעיד הם מהעת האחרונה. ייתכן שאחד מהם הוא משבר עמדות הבידוק, המגנומטרים, בירושלים בקיץ 2017. בשב"כ סירבו להגיב לידיעה. בהסדר עד המדינה, יועצו לשעבר של רה"מ כבר כתב ראשי פרקים הנוגעים לעדות זו. ככל הנראה, גם שרה ויאיר נתניהו יעידו ואולי אף יחקרו באזהרה בנוגע לטענות אלו.  

 

מקורבי נתניהו אמרו בהמשך כי "תדרוך המודיעין היחיד שניר חפץ היה שותף לו נגע למצבה הבריאותי של קאיה". מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הדברים שיוחסו לניר חפץ ביחס לשרה ויאיר נתניהו הם שטויות. כבר למעלה מ-7 שנים שניר חפץ ממודר לחלוטין ממידע מודיעיני, מדיני או ביטחוני, ומקבלת החלטות בתחומים אלה. לכן הדברים שיוחסו לו משוללים כל יסוד".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מגעים לפתרון משבר חוק הגיוס: החרדים יסתפקו בקריאה טרומית

הליצן מגואטמלה: מה גרם לקומיקאי שנבחר לנשיאות להכיר בי-ם?איראן מאיימת: יכולים להעשיר אורניום לרמה גבוהה בפחות מיומיים
 

בתוך כך, הערב נודע לחדשות עשר כי בידי חפץ הקלטות של נתניהו והוא יעבירן למשטרה. לא ברור עדיין אם מדובר בהקלטות מפלילות.

 

גורם משפטי אומר כי המידע המשמעותי שחפץ ימסור למשטרה - שהצדיק את ההצעה שניתנה לו לחתום על הסדר עד מדינה - הוא בעניין תיק 4000. חפץ יעיד על החלפת המסרים שהעביר בין נתניהו לאלוביץ בכל מה שקשור לסיקור בוואלה, ויחסי התן וקח צפויים להיות מומחשים בעדותו.

 

 משפחת נתניהו
 

משפחת נתניהו(פייסבוק )

 

 

לצד זאת, כאמור, ימסור חפץ גם עדויות הקשורות לתיק 1000, לתיק 2000 ולשני האירועים הביטחוניים הנוספים שנחשפו בחדשות עשר. עם זאת, פרשת "מינוי תמורת זיכוי" בה הוא מעורב צפויה להיסגר, הן בגלל חתימתו על ההסדר והן בגלל חולשת התיק.

 

בסביבת נתניהו חששו מאוד שחפץ יחתום על הסדר עד מדינה. כשנעצר, התברר להם לראשונה שבסוף דצמבר העיד חפץ בפרשת 4000, בניגוד לידיעתם, והאמון באחד האנשים הקרובים ביותר אליהם החל להתערער. בסוף השבוע, חפץ נחשף לחלקים מעדותה של שרה נתניהו שניתנה ביום שישי והגיב בזעם. ייתכן שהדבר האיץ את חתימתו על הסדר עד מדינה.

 

היום פורסם לראשונה בחדשות עשר כי חפץ חתם על הסכם עד מדינה. בהודעה שפרסמה המשטרה יחד עם רשות ניירות הערך לאחר הפרסום, נמסר כי ההסדר נחתם אמש. במסגרת ההסדר, חפץ מסר למשטרה התכתבויות בינו לבין אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, הקשורות לתיקי 4000 ו-1000.

 

עדותו של חפץ תימשך כמה שבועות, שבמהלכן ישהה במתקן מבודד. לחדשות עשר נודע כי בעקבות החתימה, נתניהו צפוי להיחקר פעם נוספת בפרשות 1000 ו-2000. גם רעייתו צפויה להיחקר או למסור עדות בפרשת 1000.

 

מסביבתו של נתניהו נמסר בתגובה להסדר עד המדינה עם חפץ: "כשיש משהו, לא צריך אפילו עד מדינה אחד. כשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המירוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום".

 

 בנימין נתניהו וניר חפץ
 

בנימין נתניהו וניר חפץ (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר נודע לחדשות עשר כי במסגרת ההסדר, צפוי חפץ לספק מידע על פרשיות הנוגעות לרעיית רה"מ. כמו כן, יספק חפץ מידע על פרשיות שבהן מעורב ראש הממשלה נתניהו הידועות לציבור, וגם פרשות שעדיין אינן ידועות. 

 

המגעים עם חפץ התנהלו במשך שבוע, כשהוא עוד היה במעצר. זאת, מאחורי גבו של פרקליטו, עורך הדין ירון קוסטליץ - שהתפטר בעקבות החתימה עם ההסדר, ומול עורך הדין אילן סופר.

 

אתמול חפץ ובעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', שוחררו למעצר בית של עשרה ימים. זאת, לאחר כשבועיים במעצר, ובהמשך לחקירתם של בנימין ושרה נתניהו במסגרת הפרשה, בשבוע שעבר. השניים ישוחררו בתנאים מגבילים. 

 

חפץ הורחק למשך 45 ימים ממשרדי הממשלה השונים, וגם הוא לא יורשה ליצור קשר עם אף אחד מהמעורבים בפרשה. נוסף על כך, נאסר על השניים לצאת מהארץ למשך 180 ימים והם הונחו להפקיד את דרכונם בידי חוקרי להב 433. בית המשפט קבע כי גם חפץ וגם אלוביץ' יפקידו 50 אלף שקלים עם שחרורם.