BETA

05.03.2018

18:07

עודכן:

נתניהו: "רוצה לפתור את משבר הגיוס – כרגע זה לא בהישג יד"

רה"מ אמר את הדברים לאחר שיחתו עם טראמפ. במקביל החלו מגעים לפשרה בין מפלגות הקואליציה. החרדים הסכימו שחוק הגיוס יעבור רק טרומית, אך מתבצרים בעמדתם שיהיה חוק יסוד

המשבר הקואליציוני: לאחר פגישתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התייחס הלילה (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר חוק הגיוס ואמר כי ברצונו לפתור אותו, אך כרגע נראה כי הדבר אינו אפשרי. "אני רוצה להגיע להסדר שיאפשר לממשלה לכלות את ימיה עד נובמבר 2019, אך כרגע זה לא בהישג יד", אמר נתניהו בתדרוך לכתבים.

 

במקביל, החלו הערב מפלגות הקואליציה במגעים לפתרון המשבר. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי), השוהים בוושינגטון, מנסים לגבש מתווה פשרה, לפיו החרדים יוותרו על דרישתם שחוק הגיוס יהיה חוק יסוד, ויסתפקו בהעברת חוק "משודרג" בקריאה טרומית בלבד.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בפעם החמישית בתוך שנה: נתניהו וטראמפ ייפגשו הערב בבית הלבן

הליצן מגואטמלה: מה גרם לקומיקאי שנבחר לנשיאות להכיר בי-ם?

פרסום ראשון: חפץ עד מדינה, העביר התכתבויות שלו עם שרה נתניהו

 

המפלגות החרדיות הסכימו לוותר על דרישתן להעביר את חוק הגיוס בשלוש קריאות עד סוף המושב, ויסתפקו בקריאה טרומית. עם זאת, החרדים עדיין לא ויתרו על דרישתם שמעמד חוק הגיוס יהיה כשל כחוק יסוד.

 

 כחלון ליצמן וביבי
 

כחלון ליצמן ונתניהו (ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

 

פרשנות: פתרון המשבר תלוי בנתניהו - שמעוניין בבחירות

למרות המגעים לפתרון המשבר, סיומו תלוי עדיין ברצונו של נתניהו, שעל פי כל הסימנים מעוניין בבחירות בעת הזאת. אם רה"מ יפריע למגעים או לא ירצה להתגייס לטובת הפשרה - הסיכוי שלה לצלוח אינו גבוה.

 

יש לציין, כי לא יהיה קל להגיע לנוסחת פשרה שתתישר עם הרצונות וההצהרות של כל השותפות בקואליציה. נושא גיוס נחרדים הוא מורכב ונידון שנים בבית המשפט העליון, בזירה הפוליטית והציבורית. בתוך שבוע לחוקק חוק בנושא זה ידרוש מהפוליטקאים יכולות יצירתיות מופלאות.

 

כאמור, ההערכה במערכת הפוליטית היא שראש הממשלה אינו משקיע מאמץ מיוחד למנוע את המשבר. נתניהו אמנם קיים אמש כמה שיחות טלפון מוושינגטון עם בכירים בקואליציה וכן אמר שצריך לפתור את המשבר, אך ההערכה היא שלרה"מ יש אינטרס שהמשבר יצא מכלל שליטה ויביא לבחירות.

 

בחירות מוקדמות יותר הן אינטרס של נתניהו בעיקר בשל העובדה שהיועמ"ש מנדלבליט צפוי לפרסם בעוד כחצי שנה את החלטתו אם להעמיד את רה"מ לדין בפרשות 1000 ו-2000. כמובן שגם הסקרים המחמיאים - האחרון בהם, שפורסם אתמול בחדשות עשר, מנבא 29 מנדטים לליכוד בראשות נתניהו - מהווים סיבה טובה לרה"מ לא לפחד מבחירות מוקדמות.

 

בניגוד לנתניהו, השותפות בקואליציה דווקא כן פועלות בימים האחרונים להביא לסיום המשבר. היום, כל הגיבורים עלו מדרגה, כשמה שעד עכשיו אמרו לעיתונאים, הם הצהירו באופן פומבי. כחלון הצהיר מול המיקרופונים כי הוא מתחייב להתפטר בשבוע הבא אם התקציב לא יעבור, וליברמן התחייב לעקרונות סביב חוק הגיוס. אפילו סגן שר הבריאות ליצמן מראה בשעות האחרונות נכונות להתגמש. ניתן לומר, כי השותפות בקואליציה רוצות להגיע לנתניהו ולומר לו – הסתדרנו גם בלעדייך.

 

לא בטוח שהניסיון של השותפות, שכבר טיפסו על עץ גבוה, יצלח. הפערים בין הצדדים נראים עדיין גדולים, כשהדרישות המינימליות של ליצמן אינן משהו שליברמן מסוגל להסכים עליו. מסתמן, כי הסיפור לא יגיע לכדי שורה תחתונה עד לחזרתו של נתניהו ארצה.