06.03.2018

06:05

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

בפעם הראשונה מאז תחילת כהונתו ובהמשך להתחממות היחסים, מנהיג קוריאה הצפונית נפגש בפיונגיאנג עם שכניו מדרום. קים בירך על השיחה והשמיע מסרים של איחוד המדינות מחדש

היחסים בין הקוריאות ממשיכים להתחמם: לראשונה מאז שנכנס לתפקידו בשנת 2011, נפגש הלילה (שלישי) מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, עם משלחת של בכירים מהשכנה בדרום, בפיונגיאנג.

 

קים ניהל "שיחה פתוחת לב" עם אנשי המשלחת מקוריאה הדרומית, כך על פי הודעת סוכנות הידיעות הרשמית של הצפון. עוד נמסר כי המנהיג "הביע שאיפה לכתוב היסטוריה חדשה של איחוד לאומי מחודש, בירך על הגעתם של אנשי הדרום, והציע לפתוח בדיאלו מגוון, קשרים ושיתוף פעולה".
 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד: ביצע מעשה מגונה בבת 14 - ובשוטרת שחקרה אותו

אירוע הדריסה בעכו: מעצר הנהג הפוגע הוארך ב-10 ימים

יועץ נתניהו לשעבר חפץ מנהל מגעים לחתימה על הסכם עד מדינה

 

את הפגישה יזם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה אין, בניסיון למצוא פתרון דיפלומטי לתוכנית הגרעין של קוריאה הצפונית, ועל רקע מגמת התחממות היחסים בין המדינות שהחלה באולמפיאדת החורף בפיונגצ'אנג. "קים נתן הוראה חשובה לגורמים הרלבנטיים לפעול בצעדים מעשיים לפיסגה עם מון", כך בהודעת הצפון.

 

10 חברי המשלחת מהדרום, בהם ראש הביטחון הלאומי וראש מערך המודיעין של קוריאה הדרומית, מקווים לקרב בין הצפון וארצות הברית, ולקדם אפשרות של שיחות ישירות ביניהן. הפשרת היחסים בין האמריקנים והצפון קוריאנים היא תנאי מקדים לפגישה בין קים ומון, שתלוי בארה"ב מבחינה אסטרטגית.

 

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית
 

קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית( רויטרס)

 

 

לפי דובר ממשל קוריאה הדרומית, ייתכן שהמהלך יוביל לשיחות יישרות בין וושינגטון לפיונגיאנג. לאחר יומיים בקוריאה הצפונית, משלחת הבכירים מהדרום תמשיך לארצות הברית על מנת לתדרך את הבית הלבן בנוגע לתוצאות השיחות. 

 

לאחרונה אירעה התחממות ביחסים בין הצפון והדרום, סביב השתתפות קוריאה הצפונית והגעת בכירים מהמדינה לאולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג. כבר לפני שבוע מסרו מלשכת נשיא קוריאה הדרומית, כי בכירים מהצפון אמרו במהלך ביקורם באולימפיאדה שהמדינה פתוחה לשיחות עם וושינגטון. עם זאת, יש לציין כי בכירים אמריקניים שללו את הפגישה עם המשלחת הצפון קוריאנית, על רקע סירובם של הצפון קוריאנים להיפגש עם סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס. 

 

ההודעה הזו באה לאחר התבטאות חריפה של קוריאה הצפונית לפיה הסנקציות החדשות שהטילה עליה ארה"ב, והמצור עליה הם "מעשים של מלחמה". פיונגיאנג האשימה את ארה"ב בכך שבצעדים אלו היא מנסה לפגוע בשיפור שחל ביחסים בין הקוריאות על רקע משחקי החורף, בהן השתתפו תחת דגל משותף.