01.03.2018

17:35

השגריר הבריטי על ביקור הנסיך: רגע גדול שיסמל הידידות בינינו

דיוויד קוורי התייחס בראיון להגעתו הצפויה של הדוכס מקיימברידג' לישראל בקיץ וסיפר כי הדוכסית קייט לא תצטרף אליו. עוד סיפר: "השותפות בין המדינות טובה מאי פעם"

ביקור מלכותי: שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי, התייחס הערב (חמישי) בראיון לחדשות עשר לביקורו הצפוי של הנסיך הבריטי ויליאם בישראל. מדובר בביקור הרשמי הראשון של נציג בית המלוכה בארץ מאז קום המדינה. "זה יהיה רגע גדול לחגיגת הידידות בין המדינות" אמר קוורי.

 

השגריר אמר כי הוא בטוח שהביקור יהווה הצלחה גדולה וטען כי למרות שפרטי הביקור טרם התגבשו, כבר עתה ידוע כי הדוכס מקיימברידג' (ויליאם) יגיע ארצה מבלי שהדוכסית, קייט, תצטרף אליו הפעם. באופן כללי, מסתמן כי הביקור נועד להציג את כוחה של בריטניה ואת העוצמה הרכה שלה. אין לאירוע תכלית מדינית. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פעוט טבע בבריכת נוי ביישוב בבקעת הירדן; מצבו אנוש

אל-על הגישה בקשה רשמית: מעוניינים לטוס מעל שמי סעודיה

מסמכים בניו זילנד חשפו: ניסו להתנקש באליזבת' ב-1981

 

"זו הזדמנות להראות כמה דברים קורים בין בריטניה לישראל בזמן הזה" אמר הנציג הדיפלומטי הבכיר, "המצב טוב מאי פעם בתחומי המדע, הטכנולוגיה, ההשקעות במסחר ובשיתופי הפעולה הביטחוניים. הביקור הזה ידגיש את כל הדברים האלה ויחגוג את חוזק השותפות הטובה בין שתי המדינות".

 

שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי
 

שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי (חדשות עשר)

 

 

בהתייחסו לשאלה מדוע רק אחרי 70 שנה מגיע נציג רשמי לארץ אמר השגריר: "אני פחות מתעניין היום בדיבורים על מה שלא קרה בעבר ומעדיף לדבר על מה יקרה בעתיד. אני חושב שהביקור יהיה מאוד מרגש ומקווה שתהיה לו השפעה גדולה כאן בישראל".

 

מוקדם יותר פורסם כי לבקשת ממשלת בריטניה הנסיך ויליאם יבקר הקיץ בישראל, בירדן וברשות הפלסטינית. בהודעה הרשמית מטעם הממשל נכתב כי הנסיך יבקר, בין היתר, ב"שטחים הפלסטינים הכבושים". מבית המלוכה הבריטי נמסר כי "הביקור התקבל בברכה בישראל, ירדן וברשות הפלסטינית".


מדובר כאמור בביקור רשמי ראשון של בן משפחת המלוכה הבריטית בישראל ביוזמת הממשל הבריטי. מסתמן כי ויליאם יגיע לישראל ללא הנסיכה קייט. הנסיך צ'ארלס ביקר בישראל פעמיים בעבר כדי להשתתף בהלוויות רבין ופרס באופן פרטי.

 

 הנסיך ויליאם
 

הנסיך ויליאם (רויטרס)

 


ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על הביקור הצפוי: "אנו מקבלים בברכה את ההודעה על הגעתו של הנסיך ויליאם לישראל. זהו ביקור היסטורי, ראשון מסוגו, והוא יתקבל כאן באהדה גדולה. הנחיתי את מנכ"ל משרד החוץ לרכז את ההיערכות לקראת הביקור כדי להבטיח את הצלחתו".

 

ויליאם הוא בנם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, נכדה של המלכה המכהנת אליזבת' השנייה והינו שני בסדר הירושה לכתר הבריטי לאחר אביו. הוא נשא את קייט מידלטון לאישה ב-2011 ולשניים שני ילדים: ג'ורג' ושארלוט. הנסיך שירת בחיל האוויר המלכותי הבריטי כטייס מסוקים וסיים את שירותו בדרגת סגן.

 

הנסיך צ'ארלס, שהגיע להלווית הנשיא וראש הממשלה לשעבר, שמעון פרס ב-2016, ניצל את הביקור באזור לעלות לקבר סבתו, אליס פון באטנברג, בכנסיית מריה מגדלנה שבהר הזיתים בירושלים.


לאחרונה פרסם "הדיילי מייל" כי ב-1986 כתב הנסיך צ'ארלס כי הוא מקווה שיימצא נשיא אמריקני ש"יעמוד מול הלובי היהודי בארה"ב", שלדעתו מי שגרם למתיחות במזרח התיכון הוא "זרם היהודים הזרים מאירופה שהגיע לאזור" וכי הטרור באזור ייגמר רק שגורמים אלו יחדלו מלהוות גורם משפיע".