BETA

01.03.2018

17:18

משבר חוק הגיוס: הצדדים מתבצרים בעמדתם – כחלון יציל את המצב?

חרף ההסכמה על הקמת צוות שימצא מתווה שיפתור את הסוגיה, הליכוד והחרדים עדיין לא הגיעו לפשרה. פתרון אפשרי הוא דחיית ההצבעה על התקציב, אך בשלב זה שר האוצר מסרב

בקואליציה לא הצליחו גם היום (חמישי) למצוא פתרון למשבר חוק גיוס החרדים. למרות שאתמול הוקם צוות בניסיון לפתור את המחלוקת, בראשות שר התיירות יריב לוין, כרגע אין נוסח שהצדדים יכולים להסכים לו.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן סירב לתמוך בחוק יסוד: לימוד התורה, שהונח על שולחן הכנסת ביום שני ומיועד להתגבר על פסיקת בג"ץ שפסלה את חוק הגיוס הקודם. בתגובה הודיעו החרדים שלא יתמכו בחוק התקציב עד שלא יימצא פתרון לדרישותיהם.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

השגריר הבריטי על ביקור הנסיך: רגע גדול שיסמל הידידות בינינו

פעוט טבע בגיגית ביישוב בבקעת הירדן; מצבו אנוש

אל-על הגישה בקשה רשמית: מעוניינים לטוס מעל שמי סעודיה

 

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

 

בליכוד מנסים לגשר בין דרישות החרדים לליברמן וכחלון, אך גם במפלגת השלטון לא מוכנים להתקפל. מי שמכתיב את הטון מצד המפלגה במשבר הנוכחי הוא לוין, שמייצג פחות או יותר גם את עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה העברת חוק היסוד תפגע בהם מבחינה אלקטורלית.

 

הפתרון הזמני שהוצע הוא דחיית קידום התקציב למושב הכנסת הבא, כחלון סירב לכך בתוקף. מבחינתו, אם התקציב לא יעבור עד ה-15 במארס, זו עילה למשבר גדול. כשכורכים את התקציב מול דרישות החרדים, אין זמן רב לפתור את המשבר.

 

על מנת להספיק להעביר את התקציב במושב הנוכחי, חייבים להתחיל לקדם את הדיונים בוועדת הכספים להכנתו לקריאה שנייה ושלישית. לכן הצדדים צריכים לפתור את המשבר עד תחילת שבוע הבא. אם לא יצליחו בכך וכחלון יסרב להתקפל, כולם מסתכנים בהליכה לבחירות – אמירה שנשמעה מפי גורמים בכירים בליכוד, אך לא בפעם הראשונה.

 

שר החינוך נפתלי בנט התייחס למשבר וקרא לצדדים להגיע להסכמות. "אסור לגרור את ישראל לבחירות מיותרות שיעלו מיליונים", אמר. "אני קורא לשני הצדדים לקחת אחריות. ישנו פתרון של מתווה גיוס מתון ומאוזן לחרדים שיאפשר לנו להמשיך לנהל את מדינת ישראל באחריות ובממלכתיות".

 

ראשי הסיעות החרדיות
 

ראשי המפלגות החרדיות: גפני, דרעי, מוזס וליצמן (רויטרס)

 

 

אתמול כינס נתניהו ישיבה עם ראשי המפלגות החרדיות והשרים יריב לוין וזאב אלקין במטרה למצוא פתרון למצב, אז הוחלט הוחלט על הקמת הצוות בראשות לוין. לפי הסיכומים, הצוות יורכב מנציגי סיעות הקואליציה ונציג היועץ המשפטי לממשלה, ומטרתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם של חוק גיוס שיעלה בקריאה טרומית. 

 

הישיבה התכנסה לאחר שהוחלט אתמול כי חוק היסוד המקנה פטור לחרדים מגיוס לצה"ל לא יעלה להצבעה במליאת הכנסת, בניגוד לרצון ולציפייה של המפלגות החרדיות, שאיימו מצידן בשיתוק החקיקה. הסיבה לדחיית ההצבעה הייתה מתוך הבנה בקואליציה שלא קיים רוב של 61 חברי כנסת שיצביעו בעד החוק כנדרש, וכי הכנסת נסגרה מוקדם לרגל חג הפורים.

 

בעקבות ההחלטה, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוציא כאמור הודעה בה איים כי אם לא יעבור חוק הגיוס, הוא לא יתמוך בתקציב המדינה. "בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", כך לדברי ליצמן מוקדם יותר. עוד הוא הוסיף כי "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה".

 

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת (רויטרס)

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "חוק הגיוס הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות". מוקדם יותר אתמול כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לקידום חוק פוליטי, ויתמוך רק בחוק שיבוסס על עמדתו המקצועית של משרד הביטחון. "אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון", כתב, "לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת.

 

הצוות שמינה ליברמן במשרד הביטחון, על מנת להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, אינו כולל נציגות של החרדים, כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. בראש הצוות עומד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, וחברים בו נציגי אגף כוח האדם בצה"ל, הפרקליטות הצבאית, הרבנות הצבאית והאגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון.

 

לפני כחמישה חודשים, פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.