BETA

עודכן:

חוק הגיוס: צוות מיוחד יפעל לפתרון המשבר בקואליציה

בישיבה שערך נתניהו עם ראשי המפלגות החרדיות הוחלט על הקמת הצוות בראשותו של השר לוין, שינסה למצוא נוסח מסוכם לחוק השנוי במחלוקת שיפתור את הסוגיה

משבר חוק הגיוס: בתום ישיבה שכינס אתמול (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי המפלגות החרדיות, והשרים יריב לוין וזאב אלקין במטרה למצוא פתרון למצב, הוחלט על הקמת צוות בראשות השר יריב לוין.

 

לפי הסיכומים, הצוות יורכב מנציגי סיעות הקואליציה ונציג היועץ המשפטי לממשלה, ומטרתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם של חוק גיוס שיעלה בקריאה טרומית. משמע הדבר הוא שהמשבר טרם הסתיים, וכעת ימשיכו הצדדים לנסות ולמצוא נוסחה במסגרת הצוות.

 

הישיבה התכנסה לאחר שמוקדם יותר היום הוחלט כי חוק היסוד המקנה פטור לחרדים מגיוס לצה"ל לא יעלה להצבעה, בניגוד לרצון ולציפייה של המפלגות החרדיות, שאיימו מצידן בשיתוק החקיקה. בעקבות ההחלטה, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוציא כאמור הודעה בה איים כי אם לא יעבור חוק הגיוס, הוא לא יתמוך בתקציב המדינה.

 

"בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", כך לדברי ליצמן מוקדם יותר. עוד הוא הוסיף כי "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בגידות וזיהוי שקרים: השימוש בחוקרים פרטיים בהליך גירושים

בסיס שצילומו פורסם במערכה הראשונה - יושמד במערכה השלישית

פרשת המסרונים: החוקר יועמד לדין משמעתי בכפוף לשימוע

 

ראשי הסיעות החרדיות
 

ראשי המפלגות החרדיות: משה גפני, אריה דרעי, יעקב ליצמן, מנחם מוזס( רויטרס)

 

 

הסיבה לדחיית ההצבעה הייתה מתוך הבנה בקואליציה שלא קיים רוב של 61 חברי כנסת שיצביעו בעד החוק כנדרש, וכי הכנסת נסגרה מוקדם לרגל חג הפורים.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "חוק הגיוס הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות".

 

אתמול התפתח עימות בין ראשי הקואליצייה על רקע קידום חוק היסוד. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע שהוא מתנגד לו ויו"ר מפלגת דגל התורה, משה גפני, איים להכשיל חוקים של הקואליציה בתגובה. "אנחנו ביקשנו בעקבות פסיקת הבג"ץ לעשות אחד מהשניים – או שעושים פסקת התגברות, או שנעשה חוק יסוד, ואז ישראל ביתנו מתנגדת", אמר יו"ר ועדת הכספים, "עכשיו אני מודיע – אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים. תביאו על החוק של המואזין – אנחנו נצביע נגד".

 

מוקדם יותר אתמול כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לקידום חוק פוליטי, ויתמוך רק בחוק שיבוסס על עמדתו המקצועית של משרד הביטחון. "אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון", כתב, "לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת.

 

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

ליברמן ודרעי בכנסת (רויטרס)

 

 

הצוות שמינה ליברמן במשרד הביטחון, על מנת להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, אינו כולל נציגות של החרדים, כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. בראש הצוות עומד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, וחברים בו נציגי אגף כוח האדם בצה"ל, הפרקליטות הצבאית, הרבנות הצבאית והאגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון.

 

לפני כחמישה חודשים, פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.

 

זו הפעם השנייה בה מבטל בג"ץ את חוק גיוס החרדים, לאחר שבפסק דין שניתן בשנת 2012 נקבע כי "חוק טל", לדחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אמונותם, איננו חוקתי. הממשלה הקודמת חוקקה את "חוק השוויון בנטל" שאותו הובילה מפלגת יש עתיד, אך לאחר הבחירות החרדים דרשו לבטל את החוק, ואף התנו את תמיכתם בראש הממשלה נתניהו בכך - סעיף שהוכנס להסכמים הקואליציוניים. הכנסת הנוכחית אישרה ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים תיקון שדוחה את יישומו של החוק הקודם בשש שנים, ומסיר בפועל את חובת הגיוס לצה"ל לצעירים חרדים. אותו תיקון נפסל כאמור לפני כחצי שנה.