BETA

28.02.2018

22:15

בסיס שצילומו פורסם במערכה הראשונה - יושמד במערכה השלישית

תיעוד של בסיס איראני בסוריה פורסם ברשת פוקס, והראה שוב שימוש לכאורה של גופי מודיעין בישראל ובמערב בתקשורת, כדי להעביר מסר לטהראן - "עינינו פקוחות" • פרשנות

ההתבססות האיראנית בסוריה: רשת פוקס האמריקנית פרסמה היום (רביעי) צילומי לוויין שמראים כי איראן בנתה מחוץ לדמשק, בירת סוריה, בסיס חדש המשמש על פי הערכות לאחסון טילים שמסוגלים לפגוע בישראל. זו לא הפעם הראשונה שגורמי מודיעין בישראל ובמערב משתמשים לכאורה באמצעי התקשורת כדי להעביר מסר לאיראנים שעיניהם פקוחות.

 

הפעם האחרונה בה התפרסמו הדלפות מסוג זה הייתה הדלפה לרשת BBC הבריטית שרבים מאמינים שיצאה מהמודיעין הישראלי על הבסיס בכיסווה שהושמד לאחר מספר שבועות. הפעם ההדלפה יצאה מהפנטגון. במקרה זה, מדובר בצילום לוויין של בסיס איראני שצולם על ידי לוויין ישראלי. את הדמיון בין הבסיסים שתצלומיהם הודלפו קל מאוד לזהות - מדובר בדיוק באותם ההאנגרים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרשת המסרונים: החוקר יועמד לדין משמעתי בכפוף לשימוע

מרדף בשידור חי: גונב רכב, נמלט - ונעצר על ידי כלב. צפו

חשד: תושב קצרין צד חתולים ואכל אותם

 

 תמונה השוואתית בין שני תצלומי הלוויין שתמונותיהן הודלפו לתקשורת
 

תמונה השוואתית בין שני תצלומי הלוויין שתמונותיהן הודלפו לתקשורת (חדשות עשר)

 

 

רשת פוקס טוענת שבתצלומים הנוכחיים שהיא פרסמה מדובר בסיס לאחסון טילים על אף שבתצלומים המקום נראה כמו בסיס שמיליציות שיעיות אמורות להיכנס אליו. המיקום הנוכחי רחוק יותר מישראל מאשר הבסיס הקודם שהושמד על ידי ישראל, לפי פרסומים זרים.

 

בשנה האחרונה למדנו כי תצלום לוויין שמופיע במערכה הראשונה משמעותו בסיס שיושמד במערכה השנייה או השלישית. ההערכה במקרה זה היא כי זה רק עניין של זמן עד שגם הבסיס הזה יימחה מעל פני האדמה.

בתמונות המדוברות, שפרסמה חברת ImageSat International, והגיעו לידי "פוקס", נראים מבני הבסיס החדש, כ-13 ק"מ צפונית-מערבית לדמשק. על פי הדיווח, הבסיס מופעל על ידי כוח "קודס" של משמרות המהפכה האיראניים, האחראי על הפעילות הצבאית בסוריה.

 

  צילומי לווין של מטוסים רוסיים בסוריה
 

צילומי לווין של מטוסים רוסיים בסוריה (אימג'סאט)

 

 

התמונות מראות שני האנגרים לבנים גדולים, בגודל כ-30 על 20 מטרים, שבהם ככל הידוע מאוחסנים טילים לטווח קצר ובינוני. חסן נקווי, דובר ועדת הביטחון הלאומי באיראן, שלל את הטענות שפורסמו או כל הימצאות של בסיס צבאי איראני בסוריה. "מדינתי לא מחזיקה באף בסיס צבאי בסוריה", אמר ורמז כי אמריקה וישראל ממציאות האשמות שכאלה במטרה לתקוף את איראן. כמו כן שלל נקווי את העובדה שבסיס צבאי איראני הופצץ על ידי ישראל בסוף השנה שעברה.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס מוקדם יותר בריאיון לרשת ב׳ לפרסום ואמר: "אין שום חדש תחת השמש, ואין צורך להתייחס לכל ידיעה בתקשורת כדבר אבסולוטי. אנחנו לא מתכוונים לא לדרדר את המצב ולא לוותר על שום אינטרס ישראלי. לא נסכים להתבססות איראנית בסוריה, ובטח לא להצבת טילים שיופנו כנגד ישראל. אנחנו קשובים ועוקבים אחר האירועים. נפעל גם בשדרה הבינלאומית כדי להשיג את כל מה שאפשר".

 

תמונות לווין מבסיס איראני בסמוך לדמשק
 

תמונות לווין מבסיס איראני בסמוך לדמשק( IMAGESAT)

 

 

לפני כשבוע פרסם העיתון ה"ניו יורק טיימס" תחקיר שממפה את ריכוזי הבסיסים והכוחות האיראניים בסוריה. בין הבסיסים המרכזיים, נמצא אחד בצפון, סמוך לחלב, ושניים דרומית לבירה דמשק. הנקודות האדומות במפה מסמנות בסיסים, מרכזי אימון, חמ"לי שליטה ועוד, כולם בסיסי קבע.

 

המומחים טוענים כי לאחר שהובסו המורדים באזורים רבים ברחבי סוריה, איראן ובעלות בריתה השתלטו על השטח ומתמקדים ביצירת תשתית שתהווה איום על ישראל. בניסיון לבסס חזית רציפה נגד ישראל, איראן מאמנת כוחות בסוריה ובמקביל מחזקת את קשריה עם בעלות בריתה בעיראק ובלבנון, כך לפי התחקיר.

 

המומחים הסבירו כי האסטרטגיה של איראן היא לא להסתמך רק על כוח צבאי או תפיסה של שטח מסוים, אותם יכולה ישראל להפציץ, אלא ליצור בריתות עם כוחות מקומיים וליהנות ממומחיותם וכספם. ההערכות הן כי לאיראן יש כאלף אנשי צבא בסוריה, מיעוטם משתתפים בקרבות ורובם מאמנים, מפקדים ומומחים - המייעצים לצבא אסד ולמיליציות אחרות, המונות כ-20 אלף לוחמים, ביניהם 6,000 לוחמי חיזבאללה.