BETA

28.02.2018

20:59

מחלוקת בין ישראל לארה"ב: "לא עושים מספיק לבלימת איראן"

ערב נסיעת רה"מ לוושינגטון, מתחדדות אי ההסכמות בנוגע למניעת ההתבססות האיראנית. "לאמריקנים נוח לתת לנו להיות קבלן הביצוע שלהם בסוריה", אמר גורם ישראלי בכיר"

לקראת הפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבית הלבן ביום שני הקרוב, מתחדדת המחלוקת בין המדינות לגבי סוגיה מדינית-ביטחונית שמדאיגה מאוד את ישראל - ההתבססות האיראנית בסוריה.  בפגישה בין השניים, ינסה נתניהו לשכנע את טראמפ לנקוט פעולות מעשיות נגד איראן בסוריה – גם בטווח המידי, בכל הנוגע למניעת התבססות צבאית, אך גם בטווח הארוך יותר, כחלק מהסדר מדיני עתידי, ביום שאחרי מלחמת האזרחים.

 

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי חרף אינספור דיונים ושיחות בנושא, ולמרות מסמך ההבנות בנושא איראן, אליו הגיעו שתי המדינות בחודש דצמבר, התחושה בירושלים היא שבעוד שמבחינת ישראל מדובר בבעיה מרכזית, קריטית ודחופה, עבור האמריקנים סוגיה זו שולית ומשנית יחסית, לפחות בשלב זה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרשת המסרונים: החוקר יועמד לדין משמעתי בכפוף לשימוע

מרדף בשידור חי: גונב רכב, נמלט - ונעצר על ידי כלב. צפו

בני הפלשמורה מאיימים לשבות רעב אם ייפגע תקציב המיועד לעלייתם

 

ראש הממשלה מציג את המל"ט האיראני
 

ראש הממשלה מציג את מל"ט איראני בנאום במינכן (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

 

אתמול (שלישי) בשימוע שנערך למפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון, ג'וזף ווטל, בקונגרס בוושינגטון, קיבלה ישראל הוכחה נוספת לכך. "בלימת איראן אינה אחת מהמשימות של הקואליציה הבינלאומית בסוריה", אמר ווטל במהלך השימוע, "הסיבה הבסיסית שאנחנו בסוריה היא להביס את דאע"ש וזו נשארת המשימה היחידה שאנחנו ממוקדים בה".

 

פקיד ישראלי בכיר שעוסק בסוגיה הסורית, השמיע ביקורת קשה בשיחה עם חדשות עשר. "האמריקנים לא עושים מספיק כדי לבלום את איראן בסוריה", הוא אמר, "יש פער גדול בין הדיבורים של וושינגטון לבין המעשים. לאמריקנים נוח לתת לנו להיות קבלן הביצוע שלהם בסוריה, אנחנו מודאגים מאוד".

 

 דונלד טראמפ
 

דונלד טראמפ (רויטרס)

 

 

האכזבה והתסכול מההתנהלות האמריקנית בסוריה נשמעו בתחילה בעיקר במסדרונות מערכת הביטחון או בחדר הסגור של הקבינט המדיני-ביטחוני. אך בימים האחרונים החלה הביקורת להישמע גם בפומבי. כך למשל, השר לביטחון פנים וחבר הקבינט, גלעד ארדן, הפנה מסר לממשל בשבוע שעבר, במהלך נאום בפני ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה.

 

השר ארדן אמר: "הרשו לי להיות ישיר: יש צורך במעורבות אמריקנית גדולה יותר כדי לוודא שאיראן לא הופכת את סוריה למדינת חסות", אמר ארדן, "כל יום שבו איראן מתבססת בסוריה מקרב את המלחמה, אין ואקום. אם ארה"ב תבחר לא לקחת תפקיד מרכזי בעיצוב עתידה של סוריה - גורמים אחרים יעשו זאת. ותאמינו לי - הגורמים האלה לא יהיו נציגי העם הסורי שנבחרו בבחירות דמוקרטיות".

 

 נתניהו וארדן בישיבת הממשלה
 

נתניהו וארדן בישיבת הממשלה (רויטרס)

 

 

בכיר בממשל האמריקני שעוסק בנושא הסורי מסביר כי ממשל טראמפ מסכים עם ישראל לגבי הבעיה האיראנית בסוריה אבל הבהיר כי לארה"ב יש כרגע נושאים דחופים יותר לטיפול. "אנחנו מבינים את ישראל ומודאגים מהפעילות האיראנית בסוריה, אבל יש לנו סדר עדיפויות של איומים", אמר הבכיר, "עד שלא נביס את דאע"ש בסוריה, לא נוכל לטפל בנוכחות האיראנית בסוריה בצורה טובה כמו שהיינו רוצים".

 

נתניהו שוחח עם טראמפ בנושא כבר בפגישתם בניו יורק חודש ספטמבר וכן בפגישתם בדאבוס בינואר – אך עד כה המדיניות האמריקנית לא השתנתה.