BETA

28.02.2018

19:23

החייל שירה בפלסטיני ביריחו: "ניסה לחטוף נשק, חשתי סכנת חיים"

סמ"ר ע', מפקד הכיתה שביצע את הירי, נחקר באזהרה במצ"ח: "הוא התנגד למעצר – פעלתי באופן מידתי". הפרמדיק הצבאי שטיפל בפלסטיני: "אי אפשר היה לראות את פצע הירי"

מות הפלסטיני ביריחו: סמ"ר ע', מפקד הכיתה שירה באזרח הפלסטיני ביריחו, נחקר היום (רביעי) באזהרהבמצ"ח. "הוא התנגד למעצר וניסה לחטוף לי את הנשק מהיד" סיפר ע' בעדותו, "חשתי סכנת חיים מידית – פעלתי באופן מידתי". במסגרת החקירה של מצ"ח נחקרו עד כה עשרה חיילים: צוות הכוח שפעל במקום, חיילי התאג"ד, מפקד הכיתה היורה, מפקד הפלוגה, החובשת, וקצין הרפואה של חטיבת הבקעה.

 

ע' כאמור, לא היה היחיד שהעיד ונחקר במסגרת החקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. בין האנשים הנוספים שהעידו ונחקרו היה גם הפרמדיק של חטיבת הבקעה שסיפר כי "אי אפשר היה לראות את פצע הירי" בפלסטיני. "ביצעתי בו החייאה עשרים דקות" אמר הפרמדיק לחוקרים, "הוא הגיע אליי ללא רוח חיים ולא קלח ממנו דם". חקירת הפרשה צפויה להימשך אך גם עתה סימני השאלה עדיין פתוחים. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרשת המסרונים: החוקר יועמד לדין משמעתי בכפוף לשימוע

בני הפלשמורה מאיימים לשבות רעב אם ייפגע תקציב המיועד לעלייתם

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

 

מפקד גדוד לביא הבקעה, סא"ל ניר דופט, שיגר בעקבות האירוע איגרת לחייליו. המג"ד כתב, בין היתר, כי במסגרת רוח הגדוד בפעילות מבצעית, יש לעשות "שימוש מושכל ומידתי בכוח, ירי רק במצב של סכנה ממשית, נטרול המחבל והגשת עזרה רפואית תוך שמירה על טוהר הנשק, מהווים נדבך משמעותי ביכולת הערכית שלנו". בצה"ל מבהירים כי התקרית מהווה אירוע מבצעי ולא ערכי כפי שהיה בפרשת החייל היורה, אלאור עזריה.

 

תיעוד התקרית ביריחו
 

תיעוד התקרית ביריחו(בצלם)

 

 

בתוך כך, סרטון חדש שפרסם ארגון "בצלם" הציג את האירוע שבו מת פלסטיני ביריחו. בסרטון ניתן לראות באופן ברור יותר מהסרטון המקורי את המחבל הפלסטיני, יאסין א-סראדיח, רץ בסמטה בעיר עם חפץ כבד, ונורה בידי חייל צה"ל מטווח קצר. בהמשך נראים החיילים בועטים ומכים בקת הרובה את א-סראדיח וגוררים אותו אל הסמטה. לפי הארגון, הוא מפונה לבית החולים רק כעבור 25 דקות. מהסרטון עולה כי רימון גז נורה ע"י אחד החיילים, לעבר מפגינים פלסטינים. יתכן והרימון נשאף על ידי המחבל.

 

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה״ל, נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה נבחנות נסיבות מותו וכן בוצעה נתיחה בגופת המחבל. במקביל נמשך התחקיר המבצעי המלא לאירוע".

 

תוצאות נתיחת גופתו של א-סראדיח, שהתקבלו יממה לאחר מותו, העלו כי מת כתוצאה מירי. זאת, בניגוד לתחקיר צה"ל שפורסם באותו היום, לפיו אסראדיח ככל הנראה לא נפגע מהירי, אלא משאיפת גז של אמצעים לפיזור הפגנות בהם נעשה שימוש במהלך הפרת סדר שהתפתחה באזור. הנתיחה לאחר המוות בוצעה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ונכח בה גם רופא פלסטיני. 

 

מצה"ל נמסר בתגובה לתוצאות הנתיחה כי יבדוק כיצד הצוות הרפואי בתאג״ד, שבדק את אסראדיח לאחר מעצרו, לא זיהה את חור הכניסה של הכדור שפגע בו. מתחקיר צה"ל על התקרית ביריחו עלה כי האירוע החל בהפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. "במהלך האירוע רץ מחבל עם מוט ברזל בידו לעבר הכוח", נכתב בתחקיר, "הכוח ביצע ירי לעברו ממנו ככל הנראה לא נפגע. לאחר מכן הפעילו החיילים כוח על מנת לעצרו".

 

עוד הוסיפו: "במהלך אירוע זה אף ניסה המחבל לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. החיילים עצרו את המחבל ואזקו אותו, והוא נבדק על ידי חובשת בנקודה שקבעה שמצבו תקין. לאחר מכן, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר בסמוך למקום בו הוחזק המחבל, ונראה שהוא נחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי התדרדר הוא פונה וטופל על ידי כוח צה״ל שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין. בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה"ל נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה ייבחנו נסיבות מותו ותבוצע נתיחה בגופת המחבל".