BETA

28.02.2018

10:09

בג"ץ אישר: פינוי מאחז נתיב האבות יידחה ל-15 ביוני

בית המשפט קיבל את בקשת המדינה לדחיית פינוי ההתנחלות ב-3 חודשים, אך הבהיר כי מדובר בדחייה האחרונה. הסיבה לבקשה - מציאת פתרון דיור באזור ל-15 המשפחות המפונות

לאחר שהמדינה ביקשה לדחות את פינוי מאחז נתיב האבות, בג"ץ אישר וקבע היום (רביעי) כי ההתנחלות תפונה עד ה-15 ביוני. עם זאתף נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הבהירה כי מדובר בדחייה האחרונה עד לפינוי המתוכנן.

 

הסיבה לבקשת המדינה לדחייה היתה הרצון למציאת פתרון דיור חלופי באזור ל-15 המשפחות. בתחילת השבוע הממשלה אישרה תקציב בסך 60 מיליון שקלים לטובת הפינוי. בפסק הדין נכתב כי לדברי נציגי המדינה, "החל מן המחצית השנייה של שנת 2017, שקדו נציגי הממשלה בהובלת משרד הביטחון על מציאת פתרונות שיאפשרו את מימושו של פסק הדין בדרכי שלום. לפי הנמסר ממשיבי המדינה, לאחרונה עלה בידיהם לגבש מתווה המצוי בישורת האחרונה למימושו, אשר מכוחו ניתן יהיה להעמיד פתרון מגורים הולם עבור תושבי המבנים בהסכמתם".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

שקד וחיות קיבלו המלצת הנציב: השופטת תעמוד לדין משמעתי

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

חשד: הציתה את ביתה, תכננה להרעיל את שני ילדיה ולהתאבד

 

בפסיקת הנשיאה חיות נכתב: "לאחר שעיינתי בבקשה מטעם משיבי המדינה ובתגובות הצדדים האחרים, אני סבורה כי במקרה הנוכחי מתקיימים טעמים המצדיקים לתת ארכה קצרה לביצוע פסק הדין. מהבקשה עולה כי מאמצים שנעשו להגיע לפתרון מוסכם נשאו פרי, ובעקבותיהם הושגה התחייבות בלתי מותנית מצד תושבי המבנים המיועדים להריסה לפינוי בדרכי שלום ובלא התנגדות".

 

 דחפור מכין ציר לקראת פינוי נתיב האבות
 

דחפור מכין ציר לקראת פינוי נתיב האבות( חדשות עשר)

 

 

במסגרת הבקשה הנוכחית, ביקשו גם נציגי המדינה לשנות את פסק הדין באופן שבו 6 מבנים מתוך אלו המיועדים להריסה יוסדרו במיקומם הנוכחי, וזאת על כך שינוסרו חלקיהם החורגים מחוץ לתחום אדמות המדינה המוכרזות ויוכשרו בדיעבד חלקי המבנים המצויים בתוך תחום אדמות המדינה. עם זאת, בית המשפט דחה בקשה זו.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בירך על ההחלטה וכתב בחשבון הטוויטר כי "החלטת בג"ץ תאפשר לנו להשלים את ההידברות עם התושבים ולהגיע למתווה מוסכם".

 

מארגון "שלום עכשיו", שיזם את העתירה המקורית נמסר: "בית המשפט אמר את דברו בעניין הנסיונות של הממשלה לחמוק ממימוש פסק הדין ע״י הצעות לניסור בתים ותכניות בניה אבסורדיות. אנחנו מקווים שהדחייה שנתן בית המשפט לא תנוצל לרעה לנסיונות נוספים לחמוק מביצוע פסק הדין".

 

מטעם שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד נמסר כי "לאחר מאמצים רבים בג"ץ נעתר לבקשת המדינה ודחה את פינוי נתיב האבות בשלושה חודשים. זוהי החלטה הומניטרית חשובה שתאפשר לתושבים לעבור בשיטת 'דלת לדלת'. כמובן מוטב היה אילו העתירה המקורית היתה נדחית על הסף. כעת אנחנו נפעל להכשרת היישוב החדש עבורם. אנו מודים לארגוני השמאל הקיצוני על הצלחתם בהקמת ישוב חדש ביהודה ושומרון אותו לא ניתן יהיה לעקור אותו עוד. על כל בית שיפונה בשל עתירות השמאל הקיצוני יקום ישוב חדש".

 

 השרים נפתלי בנט ואיילת שקד
 

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד( Mark Neyman)

 

 

ממטה נתיב האבות נמסר כי "בג"ץ עשה את שהתבקש ממנו בכך שנענה לבקשת המדינה לדחיית ההרס, לפחות עד שיהיה הפתרון ההומניטרי. עם זאת מאבק תושבי נתיב האבות לא הסתיים עד אשר יחזרו לבתי הקבע בשכונה".

 

גם ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, הגיב ואמר: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט ששמה את ההיגיון לפני מידת הדין והתחשבה במשפחות ובילדים. ההחלטה מאפשרת לתושבים לעבור מדלת ביתם לדלת של מגוריהם הזמניים ומאפשרת תנאים אנושיים במציאות הלא אנושית של הריסת בית חייהם. החלטת ממשלת ישראל על פיתוח האזור יחד עם פסיקת בג"ץ על הדחייה זורעים בנו אופטימיות זהירה לצדק שייראה ויעשה באזור שלנו. עקב בצד אגודל הריבונות המלאה תגיע גם לגוש עציון ולעת עתה כולנו מגוייסים למשימת פיתוח ההתיישבות וחיזוק הקהילה הנפלאה שלנו."

 

שטח נתיב האבות שיפונה הוא חמישה דונם. שטח האדמות המיועדות להריסה סביב המאחז במסגרת ההיערכות לפינוי הוא כ-63 דונם – כמעט פי 13 משטח ההתנחלות. הרס השטחים המיועד יצר מצב נדיר בו גם הפלסטינים וגם המתנחלים מאוחדים בהתנגדותם למהלך. 

 

בשבוע שעבר צה"ל החל בהכנות לפינוי, במסגרתן יהרסו קרקעות חקלאיות נרחבות השייכות לפלסטיניים - לצורך הכשרת שטחי היערכות וכבישי גישה סביב המאחז. תושבי נתיב האבות, שחתמו על התחייבות על פינוי שקט, הפגינו מול הדחפורים כדי לנסות למנוע את פריצת השבילים המתוכננת.