BETA

28.02.2018

08:19

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

התצלומים שפורסמו ב"פוקס ניוז" מראים מחסני טילים לטווח קצר ובינוני, קילומטרים בודדים מהבירה דמשק. ליברמן: "אין חדש תחת השמש, לא נסכים להתבססות איראנית בסוריה"

איראן בנתה בסיס צבאי קבוע נוסף מחוץ לדמשק, שבו מחסני טילים המסוגלים לפגוע בישראל, כך לפי גורמי מודיעין מערביים, שמסרו את הדברים היום (רביעי) לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית.

 

בתמונות שפירסמה חברת ImageSat International, והגיעו לידי "פוקס", נראים מבני הבסיס החדש, כ-13 ק"מ צפונית-מערבית לדמשק. על פי הדיווח, הבסיס מופעל על ידי כוח "קודס" של משמרות המהפכה האירניים, האחראי על הפעילות הצבאית בסוריה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נאסר על מרכולים בכיכר המדינה למכור אלכוהול בזמן מסיבת הפורים

מזג האוויר: מעונן חלקית ועלייה קלה בטמפרטורות

דיווח: ישראל תכננה לתמרן את ג'ארד קושנר בשל חוסר ניסיונו

 

התמונות מראות שני האנגרים לבנים גדולים, בגודל כ-30 על 20 מטרים, שבהם ככל הידוע מאוחסנים טילים לטווח קצר ובינוני. בסיס דומה אותר בעבר, מעט דרומית לדמשק, והותקף לפני כשנה על ידי ישראל, כך על פי פרסומים זרים.

 

חסן נקווי, דובר ועדת הביטחון הלאומי באיראן, שלל את הטענות שפורסמו או כל הימצאות של בסיס צבאי איראני בסוריה. "מדינתי לא מחזיקה באף בסיס צבאי בסוריה", אמר ורמז כי אמריקה וישראל ממציאות האשמות שכאלה במטרה לתקוף את איראןכמו כן שלל נקווי את העובדה שבסיס צבאי איראני הופצץ על ידי ישראל בסוף השנה שעברה.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס בריאיון לרשת ב׳ לפרסום ואמר: "אין שום חדש תחת השמש, ואין צורך להתייחס לכל ידיעה בתקשורת כדבר אבסולוטי. אנחנו לא מתכוונים לא לדרדר את המצב ולא לוותר על שום אינטרס ישראלי. לא נסכים להתבססות איראנית בסוריה, ובטח לא להצבת טילים שיופנו כנגד ישראל. אנחנו קשובים ועוקבים אחר האירועים. נפעל גם בשדרה הבינלאומית כדי להשיג את כל מה שאפשר".

 

תמונות לווין של הבסיס האיראני בסמוך לדמשק
 

תמונות לווין של הבסיס האיראני בסמוך לדמשק (ImageSat International)

 

 

תמונות לווין מבסיס איראני בסמוך לדמשק
 

תמונות לווין מבסיס איראני בסמוך לדמשק (ImageSat International)

 

 

לפני כשבוע פרסם העיתון ה"ניו יורק טיימס" תחקיר שממפה את ריכוזי הבסיסים והכוחות האיראניים בסוריה. בין הבסיסים המרכזיים, נמצא אחד בצפון, סמוך לחלב, ושניים דרומית לבירה דמשק. הנקודות האדומות במפה מסמנות בסיסים, מרכזי אימון, חמ"לי שליטה ועוד, כולם בסיסי קבע. 

 

המומחים טוענים כי לאחר שהובסו המורדים באזורים רבים ברחבי סוריה, איראן ובעלות בריתה השתלטו על השטח ומתמקדים ביצירת תשתית שתהווה איום על ישראל. בניסיון לבסס חזית רציפה נגד ישראל, איראן מאמנת כוחות בסוריה ובמקביל מחזקת את קשריה עם בעלות בריתה בעיראק ובלבנון, כך לפי התחקיר.

 

 מפת הכוחות האיראניים בסוריה

מפת הכוחות האיראניים בסוריה( ללא קרדיט)

 

 

המומחים הסבירו כי האסטרטגיה של איראן היא לא להסתמך רק על כוח צבאי או תפיסה של שטח מסוים, אותם יכולה ישראל להפציץ, אלא ליצור בריתות עם כוחות מקומיים וליהנות ממומחיותם וכספם. ההערכות הן כי לאיראן יש כאלף אנשי צבא בסוריה, מיעוטם משתתפים בקרבות ורובם מאמנים, מפקדים ומומחים - המייעצים לצבא אסד ולמיליציות אחרות, המונות כ-20 אלף לוחמים, ביניהם 6,000 לוחמי חיזבאללה.

 

החוקר עלי אלפונה, שעוקב אחר הדיווחים על לוחמי המיליציות הזרות הנהרגים בסוריה, אמר כי עם הזמן מספר ההרוגים של אותם בעלי ברית של משטר אסד הולך ודועך מאחר וידו של המשטר הסורי בתקופה האחרונה על העליונה. במקום לעזוב את המדינה, נשארו המיליציות החמושות וכעת הן מפנות כוחם להכנות למאבק אפשרי נגד ישראל, אמר: "איראן הבינה שאפשר לשמור על חזית מול ישראל במצב בו אין מלחמה אך גם אין שלום".