BETA

27.02.2018

17:18

משלחת פולנית תגיע לארץ כדי לדון בחוק השואה

בעקבות המחלוקת סביב חוק השואה שעבר בפרלמנט הפולני, יגיעו סגן שר החוץ והיועץ המשפטי לממשלה לישראל כדי לדון בתיקונים אפשריים לחוק, שלא ייאכף עד לסיום השיחות

 בווידאו - פולין מכחישה השהיית החוק: "ייכנס לתוקף בעוד ארבעה ימים"

 

סערת החוק הפולני: משלחת פולנית בראשות סגן שר החוץ והיועץ המשפטי של משרד ראש ממשלת פולין תגיע מחר (רביעי) לירושלים כדי לדון בתיקונים אפשריים לחוק השואה. השיחות יתקיימו ביום חמישי במשרד החוץ בירושלים

 

בצוות הישראלי לשיחות עם פולין ישתתפו שלושה נציגים של יד ושם בראשות ההיסטוריונית הראשית של יד ושם פרופסור דינה פורת. מי שיוביל את השיחות יהיה מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם. בשיחות ישתתפו מהצד הישראלי גם שגרירת ישראל בוורשה אנה אזארי ומשפטנים ממשרד החוץ.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סערת כנסיית הקבר: גביית הארנונה וחוק הקרקעות הוקפאו

בן ה-5 שנאבק בסרטן - התקבל במסדר כבוד בתחנת המשטרה בנהריה

עימות על רקע גיוס החרדים: גפני מאיים להכשיל חוקי הקואליציה

 

  צלבי הקרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א
 

צלבי קרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א (דוברות המשטרה)

 

 

 

ממשרד החוץ נמסר כי "בעקבות שיחת ראש הממשלה עם מקבילו הפולני, תגיע ארצה מחר משלחת פולנית ממשלתית, אשר בראשה סגן שר החוץ הפולני ברטוש צ׳יחוצקי, זאת לצורך דיאלוג עם צוות ישראלי מקביל, בראשות מנכ"ל משרד החו"ץ יובל רותם. מטרת הדיאלוג שימור האמת ההיסטורית ומניעת פגיעה בחופש המחקר והביטוי. המשלחת הישראלית מורכבת מאנשי יד ושם, היסטוריונים, משפטנים ודיפלומטים".

 

פקיד ישראלי בכיר אמר כי "מטרת השיחות עם פולין עם להביא לפתרון המשבר בין המדינות סביב חוק השואה אך תוך שימור האמת ההיסטורית לגבי השואה ושימור חופש המחקר והביטוי".

 

פולין פנתה לישראל כבר לפני שלושה שבועות והציעה לשגר את המשלחת לשיחות על החוק. בתחילה ישראל סירבה והבהירה לשגריר הפולני בישראל כי ללא התחייבות רשמית לכך שפולין מוכנה לדון בשינויים בחוק השואה - אין טעם בהגעתה של המשלחת.

 

בשבוע שעבר אמרו בכירים פולנים לישראל כי הם עדיין מעוניינים להגיע לירושלים ולדון בפתרון המשבר סביב החוק. הם הבהירו כי משרד התובע הכללי במשרד המשפטים בוורשה לא יתחיל לאכוף את החוק החדש עד לסיום השיחות עם ישראל ועד להכרעת בית המשפט החוקתי של פולין. בעקבות ההבהרות הללו הסכימה ישראל לקבל את המשלחת הפולנית.

 

ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה להגעת המשלחת הפולנית: "זה מעט מדי ומאוחר מדי אחרי חוק הכחשת השואה וההתבטאות השערורייתית של ראש הממשלה הפולני. ובכלל, לאילו הסכמות בדיוק יגיעו: אושוויץ - כן, וחלמנו או מידאנק - לא!? זה הזוי, אסור לנהל מו"מ על השואה ואף לא על חלקם של הפולנים בזוועות".

 

  הפגנת ניצולי שואה מול שגרירות פולין בת"א
 

הפגנת ניצולי שואה מול שגרירות פולין בת"א (עמותת יד עזר לחבר)

 

 

כזכור, במערכת הפוליטית נמתחה ביקורת רבה על החוק ועל תגובת ממשלת ישראל. ח"כ נחמן שי טען כי ראש הממשלה נתניהו מגלה יותר מדי סבלנות כלפי החוק הפולני. "אני מרגיש גם כמי שיש לו זיקה לשואה, שראש ממשלת פולין ניער את האבק מעלינו והזכיר לנו שיש עולם אחר. אני רואה את תגובת ממשלת ישראל ורואה שהיא מאוד מתונה, הגיונית ומתאימה לשוויץ, לא למדינה שקמה על אפר השואה", הסביר.

 

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הקפיא בשבת שעברה יציאת משלחת של אנשי שירות לאומי-אזרחי לפולין, זאת בעקבות דבריו של ראש ממשלת פולין בנוגע לפשעי יהודים בשואה.

 

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התבטא לפני כשבועיים באופן בעייתי בוועידה הביטחונית במינכן, על רקע החוק, ואמר: "אנחנו לא מכחישים את העובדה שהיו פושעים פולנים (בזמן השואה), כמו שהיו גם פושעים יהודים או פושעים אוקראינים״, אמר מורבייצקי. זאת בתגובה לשאלתו של רונן ברגמן, כתב "ידיעות אחרונות", שסיפר על עברה של אימו כניצולת שואה.