BETA

05.03.2018

10:50

ביקור הנשיא האמריקני ניקסון בישראל ב-1974
ביקור הנשיא האמריקני ניקסון בישראל ב-1974 ,
סער יעקב, לעמ

"השלום הוא חלום שניתן להגשמה": ביקורו הראשון של נשיא אמריקני

ביוני 1974, אחרי מלחמת יום כיפור וזמן קצר לפני שייאלץ להתפטר על רקע פרשת "ווטרגייט", התקבל ניקסון בהתרגשות רבה בירושלים, ו"ריסס" את השרים בקבינט • פרויקט 70/70

ביקור של אישיות רמת דרג אמריקנית כמו נשיא ארצות הברית הוא אינו דבר של מה בכך בארץ ישראל הקטנה. מאז הקמתה, ביקרו בה שישה מתוך 13 נשיאים מכהנים – 11 פעמים בסך הכל. כל אירוע חשוב שכזה מלווה בחודשים של הכנות, בעיקר הסדרי ביטחון מחמירים, וכן בתשומת לב ציבורית ותקשורתית גבוהה.

 

רק בחודש מאי האחרון הגיע לביקור של יומיים הנשיא דונלד טראמפ, והיה הנשיא הראשון שהגיע לישראל במסגרת מסעו הראשון מחוץ לארה"ב מאז בחירתו. בנוסף, היה טראמפ הנשיא האמריקני המכהן הראשון שביקר בכותל המערבי והצטלם עם כיפה לראשו, כשידו מונחת על אבני הקיר.

 

היסטוריית ביקורי הנשיאים בישראל מתחילה אי שם ביוני 1974, אז הגיע הנשיא ריצ'ארד ניקסון לביקור רשמי ראשון בארץ, ביקור בעל חשיבות מדינית רבה, שהפגין תמיכה משמעותית במדינה שספגה מכה קשה במלחמת יום הכיפורים כשנה קודם לכן.

 

בווידאו: טקס קבלת הפנים של הנשיא ניקסון בנתב"ג ונאומו של הנשיא קציר בכנסת

 

ביקורו של ניקסון התקיים רק 26 שנים לאחר קום המדינה וכינון היחסים בין שתי המדינות, אבל גם לקראת תום כהונתו, פחות מחודשיים לפני שנאלץ להתפטר מתפקידו על רקע פרשת "ווטרגייט". זהו היה ביקורו השלישי של ניקסון בארץ, הפעמיים הקודמות היו כאזרח פרטי. הביקור היה חלק מסדרת פגישות שערך ניקסון במזרח התיכון, שהגיע לאחר שכבר קיים בימים קודם לכן פגישות עם נשיא סוריה חאפז אל אסד בדמשק ונשיא מצרים אנואר סאדאת בקהיר.

 

השלום הוא חלום הניתן עתה להגשמה

עם הגעתו של ניקסון לנמל התעופה בן גוריון, הוא ופמלייתו הגדולה, שכללה גם מאות אנשי ביטחון אמריקנים, התקבלו בטקס ממלכתי. לפי כתבות ארכיון מאותה תקופה, הגעתו התקבלה בהתרגשות רבה מצד הנוכחים. "זהו רגע גדול לעמוד כאן בתור הנשיא האמריקני הראשון שבא לכאן, לישראל", אמר ניקסון, והוסיף, "השלום הוא חלום הניתן עתה להגשמה. אנו מבקשים להפוך חלום זה להתגשמות, בשיתופכם ובעזרתכם, ואני משוכנע שנוכל לעשות זאת", קרא ניקסון בנאום נרגש שנשא בנמל התעופה מול קהל של אלפי אנשים שכלל את ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, ונשיא המדינה לשעבר, אפרים קציר.  

 

 

 

קציר, בנאום בו בירך את ניקסון לרגל הגעתו, הודה לנשיא ולמדינתו על עזרתו למדינה בתקופות קשות ועל יחסי ידידות חמים. "כיום תקוותנו היא שבני עמנו, שנתקבצו מארבע כנפות תבל, אחרי מאות שנות רדיפה ועשרות שנים של מלחמות, יהיו מסוגלים לחיות כבני חורין בשלום ובביטחון", הצהיר קציר, "אנו אסירי תודה למדינה הדמוקרטית הגדולה שהיא כאחות לנו, ולך אדוני הנשיא על כל מה שנעשה ועדיין נעשה כדי לחזק את ידינו בביצור ארצנו".  

 

בתום הטקס נסעו ניקסון ופמלייתו בשיירה של 30 רכבים שהביאו יחד איתם מארה"ב כנהוג בביקורי נשיאים בארץ. כיום מספר כלי הרכב בשיירת הנשיא כבר הכפילה עצמה, ובביקור האחרון של טראמפ היא עמדה על כ-60 כלי רכב מסוגים שונים. כשהגיעו לירושלים התקבלו על ידי רבבות אנשים ותלמידי בית ספר שיצאו לרחובות, שקושטו מבעוד מועד בדגלי ישראל וארה"ב. במהלך הנסיעה בעיר, נפתח גג מכונית הקדילאק בא נסע הנשיא וניקסון, יחד עם קציר, נופפו לקהל המריע. האבטחה הייתי בשיאה באחד ממבצעיה הגדולים של המשטרה, שנקרא "נשר".

 

נשיא ארה"ב לשעבר, ריצ'ארד ניקסון בהגעתו לנמל התעופה בן גוריון ב-1974
 

נשיא ארה"ב לשעבר, ריצ'ארד ניקסון בהגעתו לנמל התעופה בן גוריון ב-1974( יעקב סער, לע"מ)

 

 

לחיי מדינאי בעל שיעור קומה ומנהיג עולמי, שתרומתו לבנין עולם טוב יותר היא מקור של תקווה

במהלך הביקור, שארך יומיים מרוכזים, קיים ניקסון ישיבות עבודה עם ראש הממשלה רבין, שנכנס לתפקידו רק שבועיים קודם לכן, ועם שרים בכירים בממשלה. במסגרת השיחות נידונו בקשות ביטחוניות, מדיניות וכלכליות שונות שהעלתה ישראל. כמו כן, ביקר ניקסון במשכן הנשיא ובביתה של ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר, שהתפטרה זמן קצר לפני כן.

 

לפני ביקורו בבית הנשיא, הצליח ניקסון "לשכוח" את אשתו במלון בו שהו, זאת לאחר ששקע בשיחה עם השגריר האמריקני ומיהר לפגישה עם הנשיא קציר. רעייתו, פט ניקסון, נשארה בטעות מאחור ונאלצה להיעזר באנשי הצוות האמריקני על מנת להגיע גם היא לפגישה. וזה לא היה הרגע המוזר היחיד בביקור: בעודו משוחח עם גולדה על הטיפול בטרור, קפץ ניקסון, טען שיש רק דרך אחת להתמודד עם הטרור - ו"ריסס" את שרי הקבינט באש דמיונית.

 

שער עיתון מעריב ביום ביקורו של הנשיא ניקסון ב-1974

שער עיתון מעריב ביום ביקורו של הנשיא ניקסון ב-1974 (מעריב)

 

 

בארוחה חגיגית שנערכה לכבודו במשכן הכנסת, שכללה את כל סגל א' של ישראל אז, ביקש הנשיא קציר להרים כוס לחיי ניקסון, מיד לאחר שהרעיף עליו ועל ביקורו שבחים. "לחיי נשיא ארה"ב, מדינאי בעל שיעור קומה ומנהיג עולמי, שתרומתו לבנין עולם טוב יותר ושוחר שלום יותר היא מקור של תקווה לכל בני דורנו".

 

בסיום דבריו של קציר, ניקסון נשא נאום מלא דברי הערצה לראשת הממשלה שהתפטרה, גולדה מאיר וציין כי נפגש עם רוב מנהיגי העולם, כמה גדולים וכמה פחות, אך לדבריו, "שום מנהיג שפגשתי - שום נשיא, שום מלך, שום ראש ממשלה או מנהיג אחר, לא גילה בפגישותיי עמו אומץ לב, פיקחות, מרץ, החלטיות ומסירות גדולים יותר לארצו מאשר ראש הממשלה גולדה מאיר".

 

בתום הביקור נסעה שוב פמלייתו של הנשיא לנתב"ג לעוד טקס קצר של פרידה, שכלל ירי של משמר כבוד ותזמורת חצוצרות שניגנה. לאחר מכן, טס ניקסון ליעדו הבא במזרח התיכון – ירדן.

 

חודשיים מאוחר יותר, כאמור, גם המונח "הנשיא ניקסון" כבר הפך להיסטוריה.