BETA

26.02.2018

20:32

פרשת המסרונים: "ההתכתבות המלאה לא משנה את חומרת המעשים"

בכירים במערכת אכיפת החוק אמרו שחליפת המסרים המלאה בין השופטת לחוקר לא משנה את התמונה באופן משמעותי. הדיווח ליועמ"ש מגורמי החקירה: לא נמחקו חלקים מהתכתבויות

פרשת המסרונים מסתעפת: בכירים במערכת אכיפת החוק אמרו היום (שני) כי חשיפת החלפת המסרים המלאה בין עורך הדין ערן שחם-שביט לשופטת רונית פוזננסקי-כץ לא משנה בצורה משמעותית את לב ליבה ואת חומרתה של ההתכתבות שנחשפה אתמול בחדשות עשר.

 

לדבריהם, מערכת היחסים האינטימית שנוצרה בין השופטת פוזננסקי לבין החוקר של הרשות ניירת ערך, שכללה התכתבות על מה יקרה בהארכות המעצר, התקיימה בחדרי חדרים ומעל ראשם של הנחקרים ושל עורכי הדין. דבר שנחשב לבעייתי בפני עצמו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בזכות הגיבוי מרוסיה ואיראן - אסד לא בוחל באמצעים באל-רוטה

חשד: אב רצח את בנו - והתאבד

תיעוד: בן 15 נוהג ללא רישיון, עולה על כיכר ונמלט משוטרים

 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט(חדשות עשר)

 

 

כמו כן, ההתכתבות בין השניים חשפה מערכת יחסים עכורה מאוד בין נציגי הרשות ניירת ערך לבין יחידת להב 433 של המשטרה. "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב", אמר עו"ד שחם-שביט בנוגע להארכות המעצר של החשודים.

 

בתוך כך, על פי דיווחים מגורמי החקירה השונים ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא נמחקו חלקים מההתכתבות בין השניים וכי התכתובת האמיתית שנחשפה היום בחדשות עשר היא אכן ההקשר האמיתי של השיחה. כמו כן, דווח ליועמ"ש כי בהסתמסויות הקודמות שקיימות בין השופטת לחוקר אין דבר משמעותי, או תיאום אסור מאחורי גבם של העצורים. מחר ייתן נציב הביקורת על השופטים, השופט אליעזר ריבלין, פסיקה סופית על האם מותר לשופטת לעשות סוג של דיון כזה במעמד של צד אחד, מבלי שהצד השני יודע. עם זאת, כבר אמש הבהירה השופטת פוזננסקי-כץ כי היא לא מתכוונת לפרוש מתפקידה.

 

ברשות ניירות ערך ממשיכים, למרות הפגיעה בדימוי, להתמקד בחקירת פרשת 4000. יושבת הראש החדשה של הרשות, ענת גואטה, כינסה היום את כל אנשי אגף החקירות, כ-50 במספר, לישיבת חירום, ושם ביקשה לא להקל ראש בעומק המחדל שהתגלה, ומצד שני להמשיך ולנהל את החקירה כאילו לא אירע דבר. מי שאמונה על כך מטעם הרשות היא עורכת הדין רונית מנדלבאום מאגף החקירות.

 

 

מוקדם יותר היום שרת המשפטים איילת שקד התייחסה לפרשת המסרונים, ואמרה כי אמון הציבור במערכת המשפט ספג פגיעה קשה. בחדשות עשר נחשפו אתמול תכתובות בין שופטת המעצרים בתיק 4000 למנהל חקירת בזק ברשות לניירות ערך, מהן עולה תיאום לכאורה של ימי מעצר החשודים. "כשצפיתי במהדורה של חדשות 10 הזדעזתי ביחד עם כל מדינת ישראל, אמרה, "ההתכתבויות שנחשפו בין השופטת לחוקר הן פגיעה קשה באמון הציבור במערכת המשפט". היא הוסיפה כי השופטת תושאלה בידי נציבות תלונות הציבור על שופטים ונציבות המדינה חקרה באזהרה את החוקר. הנציביות יעבירו את הדוח, שיפורסם לציבור, עוד הערב, כך לטענת שקד.

 

"במידה ויעלה חשד לפלילים הנציב יעביר את הטיפול ליועץ המשפטי לממשלה", הסבירה שקד, "כלל שיידרש, הפרשה תעבור למישור הפלילי". היא הוסיפה כי כבר עכשיו ניתן לומר שעל פניו ישנם כשלים מערכתיים עליהם ניתן ללמוד מהמקרה, שיטופלו בתהאם לדוח הסופי של הנציבויות. "אם ייודע על שופט שסרח, הוא לא יישאר שופט, נפעיל את סמכות ההדחה בוועידת למינוי שופטים", אמרה. 

 

 אלוביץ', חפץ וקמיר
 

אלוביץ', חפץ וקמיר(חדשות עשר)

 

 

שר האוצר משה כחלון התייחס לפרשה גם הוא וקרא בישיבת סיעה לשרה שקד ולנשיאת ביהמ"ש העליון לבדוק מקרי עבר, "שמא מקרה שכזה קרה לאנשים נוספים". עוד לדברי כחלון, "מה שנחשף אתמול הוא דבר חמור ביותר. פגיעה קשה במערכת שלטון החוק. צריך לזכור, מדובר בשני אנשים שעוסקים בדיני נפשות ומשפיעים לא רק על חשודים, אלא גם על משפחותיהם. המעשה שנחשף פוגע פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון החוק. ללא אמון הציבור אין שום ערך למערכת המשפט". לבסוף אמר כי "החופש של כל אזרח הוא זכות בסיסית, ושלילת חירותו צריכה להיעשות בהליך נקי ובחרדת קודש".

 

במקביל, השופט עלא מסארווה החליט היום להאריך את מעצרם של החשודים בפרשת 4000. מעצרם של אלוביץ' וחפץ הוארך בשישה ימים ומעצרו של אלי קמיר בשלושה ימים. זאת למרות בקשת הסנגורים של יועץ התקשורת, ניר חפץ, ובעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', לשחררם על רקע פרשת המסרונים שנחשפה בחדשות עשר.

 

בדיון הארכת המעצר חזר השופט מסארווה על בקשת הסנגורים בעקבות חשיפת ההתכתבות בין השופטת לנציג הרשות ניירות ערך, בטענה לתיאום מוקדם. על כן, לדבריו, "לאור הנסיבות החריגות בחנתי בעצמי את התשתית הראייתית, עיינתי בה וכן בחומרים שהוגשו לבית המשפט. מדובר בחומרי חקירה רבים". לטענתו, "קשה להמעיט בחומרת הפרשה, אבל החשש הסביר משיבוש חקירה עלה לפני גל המעצרים הנוכחי".

 

עוד הוסיף השופט מסארווה כי "כידוע, בעבירות מסוג זה קיים חשש מותנה לשיבוש, דבר שיצא אל הפועל. החשודים שנותרו במעצר הם המרכזיים שנמצאים בלב הפרשה. איני מתעלם מטענות החשודים מתנאי מעצר קשים, אולם האינטרס הציבורי מול האמת. שחרור החשודים עלול לפגוע בחקירה. בסופו של יום, אם נפלו פגמים בהליך המשפטי, על בית המשפט לקבוע אם ניתן לשחררם לחלופת מעצר. כרגע לא ניתן לעשות זאת".