BETA

26.02.2018

02:25

הבוקר: דיון בדרישת חשודי תיק 4000 להשתחרר עקב פרשת המסרונים

לאור חשיפת חדשות עשר על תיאום בין מנהל החקירה לשופטת המעצרים גורמים בביהמ"ש טוענים: "יהיה קשה להשאירם במעצר". השר ארדן: "מקרה מזעזע בעיניי - לשקול חקירה פלילית"

בעקבות בקשתם של עורכי הדין של העצורים בתיק 4000 לשחררם ממעצר בטענה כי ההליכים בעניינם היו פסולים – לאור חשיפת חדשות עשר על חילופי מסרונים בין שופטת המעצרים לנציג הרשות לניירות ערך בפרשה – בית משפט השלום בתל אביב יקיים הבוקר (שני) דיון בעניינם של יועץ רה"מ לשעבר ניר חפץ, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ', רעייתו איריס, בכיר החברה עמיקם שורר והיועץ האסטרטגי אלי קמיר, שמעצרו הוארך אתמול. לחדשות עשר נודע כי בנו של שאול אלוביץ', אור, כבר נמצא בביתו, ללא שנערך דיון בענייינו.

 

הדיון, שנקבע לשעה 8:30, עשוי לייתר את דיוני הארכות המעצר של חלק מהמעורבים בפרשה - עליהם שוחחו שופטת המעצרים ונציג הרשות בהתכתבויות ביניהם. גורמים במערכת המשפט העריכו כי לאור ההתפתחויות, לביהמ"ש יהיה קשה מאוד להשאיר את המעורבים בפרשת בזק-וואלה במעצר.

 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר לחשיפת הפרשה בחדשות עשר. בריאיון לגל"צ אמר השר כי חשודים מצפים להליך הוגן ואפשרות כלשהי לשכנע את בית המשפט בחפותם. "פה אנחנו נחשפים שהשופטת קובעת את עמדתה מראש ומתאמת עם נציג התביעה" אומר ארדן, "זה מזעזע ובעיני זו אפילו עבירה פלילית - מקווה שישקלו חקירה פלילית מעבר להליך המשמעתי". השר אומר כי מבחינתו יש חשיבות לתגובה מידית.

 

"טוב שהם הושעו מתפקידם - אין לי ספק שהם לא יוכלו יותר לתבוע ולשפוט אף אחד" הוסיף בריאיון ארדן תוך שהוא שואל: "מי יאמין להם שיובאו בפניהם חשודים? ברור לכולנו שהם לא יהיו יותר במערכת המשפט. אני לא מחלק ציונים להליך, אבל לדעתי טוב שכך זה נעשה ואין לי ספק שנציב קבילות השופטים יפעל מהר. המעשה הזה הוא כל כך חמור וגבוה שבעיני ראוי שזה יסתיים בהליך פלילי. צריך לבחון את כל טענות החשודים מהתחלה ואת ההחלטות שהתקבלו בתיק בזק – האם התהליכים היו לפי החוק. חייבים לבחון ולבדוק שאין עוד תפוחים רקובים. יש לעיין בתהליך מחדש על ידי מי שמופקד על קבלת ההחלטות".


>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרשנות: יש לשחרר את כל החשודים בתיק 4000 ממעצרם

חשד לפגע וברח: ישראלית בת 27 נהרגה בתאונת דרכים בניו ג'רזי

בשישי: נתניהו ייחקר על פרשת בזק; ימסור עדות בפרשת הצוללות

 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ למנהל החקירה בתיק 4000 עו"ד שחם שביט
 

 

 

 

כאמור, פרקליטי העצורים פנו בעקבות חשיפת המסרונים לבית המשפט בבקשה לשחרר את מרשיהם עקב הסקנדל. עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של בעל השליטה בבזק  אלוביץ', כינה את התכתבויות הווטסאפ בין שופטת המעצרים, רונית פוזננסקי-כץ, לנציג הרשות, עורך הדין ערן שחם-שביט, "התנהלות סתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת" וטען כי מעצרו של אלוביץ' הוא "בלתי חוקי בעליל". הוא הוסיף כי ישקול בהמשך את צעדים נוספים.

 

עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ׳, בנו של בעל השליטה בבזק, אמר כי "חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות״.

 

את הדיון בהמשך מעצרם של החשודים בפרשה ינהל השופט עלאא מסראווה, שהחליף את פוזננסקי-כץ, שהושעתה מתפקידה ע"י נשיא בית משפט השלום במחוז ת"א אביחי דורון לאור חשיפת הפרשה, ולא תעסוק יותר בתיק 4000. דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים לפרשת בזק-וואלה יישמעו בפני השופט מסראווה. במקביל, שרת המשפטים איילת שקד, הגישה בעקבות חשיפת המסרונים, יחד עם נשיאת ביהמ"ש העליון, בקשת בירור דחופה לנציב התלונות על שופטים. 

 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ למנהל החקירה בתיק 4000 עו"ד שחם שביט
 

 

 

 

לאחר ההודעה על השעיית פוזננסקי-כץ, במערכת בתי המשפט הבהירו כי נשיאת ביהמ"ש העליון אינה הגורם המוסמך להורות על סיום כהונתו של שופט. "על פי סעיף 7 לחוק יסוד השפיטה סיום כהונת שופט יכול להיעשות על פי החלטה של בית הדין המשמעתי לשופטים או על פי החלטה של הועדה לבחירת שופטים שהציע יו"ר הועדה, נציב תלונות הציבור על שופטים או נשיא ביהמ"ש העליון ושנתקבלה ברב של שבעה חברים לפחות. בהתאם לממצאי הנציב בבקשת הבירור שהוגשה הערב על ידי הנשיאה והשרה יחליטו הן כיצד לפעול בעניינה של השופטת", נמסר בהודעה.

 

כמו כן, גם נציג הרשות לניירות ערך עוה"ד שחם-שביט הושעה מתפקידו בעקבות הפרשה, ותיפתח חקירה משמעתית בעניינו. עורך דין אחר מהרשות יחליפו. יו״ר הרשות לניירות ערך, ענת גואטה, מסרה כי מדובר ב"אירוע חריג ולא תקין" ואמרה כי הרשות תערוך בירור דחוף בנושא.

 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

 

 

 

בעקבות חשיפת המסרונים, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, קרא ליו"ר ועדת חוקה ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי מסיעתו, לכינוס דחוף של הוועדה בראשותו של האחרון. "התיאום לכאורה בין שופטת המעצרים לעו"ד הרשות לניירות ערך שתוארה בתחקיר מעלה תמיהות רבות בנוגע להתנהלות המערכת בנושא ולא נראה שניתן לעבור על אירוע כזה לסדר היום", כתב סמוטריץ'. "אמון הציבור במערכת המשפט נפגע קשות ומוטלת עלינו החובה לעשות הכל כדי להשיבו", הוסיף.

 

כאמור, הערב נחשף בחדשות עשר, כי נציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000 ושופטת המעצרים בפרשה התכתבו בוואטסאפ לפני הדיונים הצפויים מחר, ולכאורה תיאמו את הארכות המעצרים. "הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", ענתה לו השופטת. שחם-שביט המשיך: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 – את בהחלט, אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים". פוזננסקי-כץ השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכול ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת", והוסיפה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות...", ועורך הדין סיכם: "זה עלה לי בדם, משיב שחם-שביט, כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

 

 עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי
 

עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי (חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב)

 

 

במערכת הפוליטית, מימין ומשאל, הגיבו בזעם לחשיפת המסרונים. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי הוא "מצפה מנשיאת בית המשפט העליון להשעות מיד את השופטת פוזננסקי-כץ. אסור לתת לציבור לאבד אמון במערכת המשפט". יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הוסיף: "‏אני מניח שאם היו מוצאים את ההתכתבות הזו בטלפונים של אלוביץ' וחפץ, הם היו עצורים עד תום ההליכים. אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר".

 

שר התיירות יריב לוין הביע זעזוע מהחשיפה: ״מזעזע לראות את ניסיונות הטיוח של ראשי מערכת המשפט נוכח הפרסום חסר התקדים בחומרתו, והכל במטרה למנוע חקירה פלילית בעניינה. אם אכן יתברר שאזרחים נשלחו למעצר בהליך מזוהם שבו ההחלטה נתקבלה עוד טרם קיום דיון, הרי שמדובר בעבירה פלילית מהחמורות שישנן. נושא כזה חייב להיחקר מיידית ע"י המשטרה - באותה התלהבות שהדבר נעשה בעניינים אחרים".

 

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות (דוברות שרת המשפטים)

 

 

גם באופוזיציה, כאמור, הגיבו לחלופת המסרונים בין השופטת למנהל החקירה.יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, ציין: "שופטת שמתאמת מעצרים עם התובע - מקומה לא בבית המשפט. טוב עשתה נשיאת בית המשפט העליון כשטיפלה בכך בחומרה. ועם זאת ראוי שנזכור גם הערב: ראש הממשלה הוא החשוד בעבירות שוחד חמורות במספר תיקים. 

המשטרה כבר אספה ראיות וממליצה על העמדתו לדין. את זה אף התנהלות של שופטת - פסולה ככל שתהיה - לא תוכל למחוק". ח"כ ציפי לבני אמרה כי "הההתכבויות, כפי שפורסמו - מזעזעות. התלונה לנציב התלונות על השופטים נכונה ועזיבתה של השופטת את התפקיד קריטית לאמון הציבור במערכת המשפט".

 

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "התנועה מזועזעת מהחשיפה על חילופי ההודעות. ככל שהדברים נכונים יש להשעות לאלתר הן את השופטת והן את החוקר ולנקוט נגדם בצעדי בירור ומשמעת. התנועה מייחסת חשיבות עצומה לאכיפת חוק באופן צודק והוגן. התנהלות זו פוגעת פגיעה קשה ביותר במערכת אכיפת החוק וברשות השופטת ופוגעת במאבק בשחיתות״.

 

בתמונות: ששת העצורים בתיק 4000 שמחר יערך דיון בבקשתם להשתחרר עקב פרשת המסרונים

 

 שאול אלוביץ'
 

 

 

 

 ניר חפץ
 

 

 

 

 סטלה הנדלר
 

 

 

 

 איריס אלוביץ'
 

 

 

 

עמיקם שורר במעצר
 

עמיקם שורר במעצר (ללא קרדיט )

 

 

עצור נוסף בתיק 4000, שמחר יערך דיון בבקשתו להשתחרר עקב פרשת המסרונים הוא אור אלוביץ', החשוד במתן שוחד, קבלת דבר במרמה ובעבירות נוספות.