BETA

25.02.2018

13:45

רגב ביקשה לדון בתנאי המעצר של חפץ; ארדן: "לא בדקה את הפרטים"

במהלך דיון הממשלה בנושא אחר, השרה רגב הגיעה לטונים גבוהים: "לא יכול להיות שיש פשפשים בתאי מעצר ושלא ראה רופא". ארדן טען כי תלונותיו של יועץ התקשורת אינן נכונות

במהלך ישיבת הממשלה היום (ראשון) התפתח עימות בין שרת התרבות והספורט מירי רגב לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, על רקע תלונתיו של ניר חפץ, ידידה של רגב, שעצור בפרשות 4000 ו"מינוי תמורת זיכוי".

 

הדיון בכלל התנהל בנוגע ליישום החלטת בג"ץ לגבי שטח המחיה של אסירים בבתי הכלא. רגב התלוננה על תנאי האסירים, ואמרה כי "לא יכול להיות שיש פשפשים בתאי מעצר ושעציר לא רואה רופא", כשהיא רומזת לתלונתה של חפץ. גורם שהשתתף בישיבה ציין כי שרת החינוך צעקה והגיעה לטונים גבוהים, תוך שהיא באה בטענות גם לשרת המשפטים איילת שקד.


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרה שהובלה לשחיטה נמלטה - שחתה לאי והסתתרה במשך חודש

הקטל בכבישים: שלושה הרוגים ושני פצועים קשה ביממה האחרונה

על המפה: כך שינתה העלייה של טל ברודי את הכדורסל הישראלי

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לא נשאר חייב והשיב לה כי חבל שלא בדקה את הפרטים לפני שהתלוננה. לדבריו, התלונות של חפץ נבדקו על ידי השב"ס, ובניגוד לדבריו הוא פגש רופא שלוש פעמים בחמישה ימים. בנוסף, ציין כי הוא זוכה לתנאים הולמים. עם זאת, אמר ארדן כי תשתיות השב"ס קיימות עוד מימי המנדט הבריטי.

 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ (חדשות עשר)

 

 

לאחר שהשר פנה לשב"ס בעקבות תלונת חפץ, בכיר במשרד הפנים חשף את תשובת שב"ס, שהכחיש את רוב תלונות חפץ. לדברי שירות בתי הסוהר, לא ידוע על מגע שהתרחש ביו חפץ לעצורים ביטחוניים, והפשפשים הם תנאי המעצר שנובעים מהמבנים הישנים.

 

השר ארדן אמר בתגובה כי "לא היה שום 'קרב בממשלה' ואין שום מחלוקת: מעצר חשוד אינו ענישה, ואסור שיהיה כזה!. מעצר נועד אך ורק למניעת מסוכנות או למניעת שיבוש חקירה. לכן שירות בתי הסוהר משקיע עשרות מיליונים בכל שנה כדי לשפץ ולשפר את תנאי המאסר והמעצר בישראל, שהם אכן תנאים גרועים וקשים".

 

כזכור, חפץ התלונן בימים האחרונים על תנאי מעצרו. "התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים וכל גופי מכוסה שלפוחיות. כשהגעתי הבוקר לחקירתי ביקשתי רופא כדי שיתנו לי משהו להרגעה והתשובה הייתה: 'לא מתים מזה, אתה תקבל טיפול מהשב"ס'. היו לי מאות שלפוחיות בידיים ובגוף ואני לא מאמין שהקריטריון לראות רופא זה רק כשנשקפת סכנת חיים. קיבלתי טיפול מצוין מהשב"ס רק בלילה", אמר.

 

 השר לביטחון פנים גלעד ארדן ונציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר
 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ונציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר (דוברות שירות בתי הסוהר)

 

 

עוד הוסיף כי "ביום הראשון שנעצרתי הגעתי בלילה לאחד ממתקני שב"ס, שם כנראה זיהו אותי עצירים ביטחוניים מעזה וקמה מהומה. שמעתי צעקות בערבית 'נתניהו' והייתה מהומה גדולה. ניגשתי לשב"ס וטיפלו בזה. אני לא עציר לגמרי רגיל ויש לי נסיבות מיוחדות כשאני מגיע למקומות. בגלל עניין זה, שב"ס החליט להעביר אותי למתקן בעיר אחרת, ומאז הבגדים שביהמ"ש הורה להכניס לי לא עברו ואני 72 שעות עם אותם הבגדים".

 

חפץ גם טען כי אחרי שהחקירה הסתיימה השאירו אותו עוד שלוש שעות: "התשישות הזו ששאלו אותי שאלות גרם לזה שהתמוטטתי, ורק אז הביאו חובש שמדד לי לחץ דם. זה נגמר בזה שנפלתי על הרצפה". עם זאת הוסיף, "אני רוצה להדגיש שאין לי תלונות לחקירה, ברור לי שהיא חשובה".