BETA

25.02.2018

12:30

בצעד דרמטי: כנסיית הקבר נסגרה בעקבות גביית ארנונה ממוסדותיה

הפטריארכים הודיעו כי סגרו את הכנסייה עד להודעה חדשה, לאחר שראש העיר החל בגביית המסים, כמו גם הצעת החוק המאפשרת להפקיע קרקעות שהכנסייה מכרה - שההצבעה עליה נדחתה

הפטריארכים היוונים, ראשי כנסיית הקבר, שהיא הקדושה ביותר למרבית הנוצרים בעולם, הודיעו היום (ראשון) במסיבת עיתונאים כי בצעד דרמטי יסגרו את המקום עד להודעה חדשה. זאת בעקבות החלטה של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לגבות לראשונה ארנונה ממוסדות של כנסיות שונות בעיר. "אנחנו סוגרים בגלל הארנונה הגבוהה. זו פעם ראשונה שהכנסייה נסגרת בגלל מסים או פוליטיקה", אמר נשיא הכנסייה.

 

בכיר במשרד החוץ אמר שבמהלך זה ברקת פוגע ביחסי החוץ של מדינת ישראל. לדברי הבכיר, המשרד תומך בעמדת ראשי הכנסיות וסבור שמיסוי הכנסיות פוגע באיזון עדין מאוד שקיים עוד מימי המנדט. "משרד החוץ מאוד מודאג מהמהלך של ברקת כיוון שזה נסיון הפרה של הסטטוס קוו באופן חד צדדי ובכפיה וללא הידברות", אמר.

 

מלבד החלטתו של ברקת, סגירת הכנסייה באה גם על רקע הצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), שצפויה לעלות היום בוועדת השרים לחקיקה, המאפשרת למדינה להפקיע קרקעות שהכנסייה מכרה לגורמים פרטיים. ברקע המחאה וסגירת הכנסייה, ההצבעה על הצעת החוק נדחתה בשבוע.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרה שהובלה לשחיטה נמלטה - שחתה לאי והסתתרה במשך חודש

מזעזע: למעלה מ- 20% מכל מקרי המוות מסרטן קשורים לטבק

הקטל בכבישים: שלושה הרוגים ושני פצועים קשה ביממה האחרונה

 

  כנסיית הקבר
 

כנסיית הקבר (רויטרס)

 

 

מראש העיר ברקת נמסר בתגובה: "‏מישהו במשרד החוץ כנראה התבלבל. זה נשמע למישהו הגיוני ששטחים מסחריים כמו מלונות, אולמות ועסקים יהיו פטורים מארנונה, רק בגלל שהם בבעלות של כנסיות? מדוע שמלון "ממילא" ישלם ארנונה ומלון "נוטרדם" מולו יהיה פטור מכך?", שאל.

 

עוד הוסיף ברקת, כי "לא מדובר בבתי התפילה להם מגיע פטור מארנונה על פי החוק, וכך יימשך. ‏לצערנו, יותר מדי שנים המדינה לא אפשרה לעירייה לגבות את החובות האלה שהגיעו ל-650 מיליון ש"ח. זה לא חוקי ולא הגיוני. או שהמדינה תחזיר לנו את הכסף הזה שמיועד לפיתוח העיר, או שנמשיך לגבות אותו מהכנסיות כפי שמחייב החוק. לא אסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את סכומי העתק האלה", כך לדברי ברקת.

 

 ניר ברקת
 

ניר ברקת(רויטרס )

 

 

בתגובה להודעה על סגירת הכנסייה, אמרה ח"כ עזריה כי היא "מבינה שמלחיצים את הכנסייה, אבל הקרקעות שלהם נשארות שלהם, לאף אחד אין עניין לגעת בהם לעולם. הצעת החוק שלי עוסקת במה שקורה ברגע שהזכויות על הקרקע נמכרות לצד שלישי. לא יכול להיות שהיזמים יעברו מדלת לדלת ומאיימים על דיירים שעליהם לשלם בין 500-200 אלף שקל. הסכומים הנמוכים שבהם נמכרו שכונות שלמות מבהירים לכולם שמדובר בעסקה ספקולטיבית. במצב כזה הפטריארכיה לא רלוונטית לנושא, כי מדובר בקרקעות שנמכרו ליזמים פרטיים".

 

כמו כן, תקפה ח"כ עזריה את החלטת ברקת ואמרה כי הוא מעקל חשבונות של הכנסייה ומייצר משבר במקום לטפל. "הוא מייצר משבר דיפלומטי מיותר", אמרה.

 

בוידאו: ח"כ רחל עזריה על חוק הקרקעות.

 

 

בהודעה שהוציאו ראשי הכנסיות בירושלים, נכתב כי הם "עוקבים בדאגה אחר המערכה השיטתית נגד הכנסיות והקהילה הנוצרית בארץ הקודש, תוך הפרה בוטה של הסטטוס קוו הקיים". לדבריהם, "לאחרונה, הגיעה מערכה שיטתית זו לרמה חסרת תקדים, עת הוציאה עיריית ירושלים הודעות עיקול שערורייתיות וצווים בדבר תפיסת רכוש, נכסים וחשבונות בנק של הכנסיות בגין חובות לכאורה של מסים עירוניים, צעד המנוגד לעמדה ההיסטורית של הכנסיות בעיר הקדושה ירושלים ויחסיהן עם הרשויות האזרחיות. פעולות אלה מפרות הסכמים קיימים ומחויבויות בינלאומיות המבטיחים את זכויות הכנסיות, במה שנראה כניסיון להחליש את הנוכחות הנוצרית בירושלים".

 

על הצעת החוק של ח"כ עזריה כתבו: "המערכה השיטתית של פגיעה בכנסיות ובנוצרים מגיעה כעת לשיאה כאשר מקודמת הצעת חוק מפלה וגזענית המכוונת אך ורק כלפי נכסי הקהילה הנוצרית בארץ הקודש. הצעת החוק הנתעבת הזאת צפויה להיות מקודמת היום בישיבת ועדת שרים ואם תאושר, תהפוך את הפקעת אדמות הכנסיות לאפשרית. הדבר מזכיר לכולנו חוקים בעלי אופי דומה שנחקקו נגד יהודים בתקופות אפלות באירופה".