BETA

25.02.2018

11:48

הרמטכל גדי איזנקוט והרב הצבאי הראשי תאל אייל קרים
הרמטכל גדי איזנקוט והרב הצבאי הראשי תאל אייל קרים,
ללא קרדיט

הרב הראשי לצה"ל: "מי שהולך להיות לוחם – נלחם גם את מלחמת ה'"

הרב אייל קרים אמר לצעירים לפני גיוס בנאום במכינה צבאית בבית שאן כי אינם צריכים לחשוש מסוגית גיוס הנשים: "ישנן בנות שבמקום לשתות קפה בדיזנגוף, מוכנות למסור נפשן"

"כשאנחנו הולכים לצבא, אנו הולכים לעבוד את הקדוש ברוך הוא. גם מי שהולך להיות לוחם - הוא גם לוחם מלחמות ה'. לא רק בחיזבאללה ובחמאס. צריך לפקח על מה שקורה במטבח ולשים כתף תחת האלונקה", כך אמר הרב הצבאי הראשי, אייל קרים לצעירים לפני גיוס בנאום במכינה צבאית בבית שאן.

 

על סוגיית גיוס הנשים אמר קרים כי המתגייסים אינם צריכים לחשוש, זאת מאחר והרמטכ"ל הבטיח שחייל וקצין דתי שלא יהיה מעוניינים לשרת ביחידה מעורבת, לא יאולצו להישלח לשם. "בינתיים העסק הזה נשמר ואני חושב שזה בסדר", אמר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הקטל בכבישים: שלושה הרוגים ושני פצועים קשה ביממה האחרונה

לוד: 6 נשים נעצרו בחשד ששדדו ותקפו צעירה בהיריון

מפרשת בזק - לתיק 4000: המשטרה האזינה בסתר לחשודים העיקריים

 

עוד הוסיף קרים בנושא כי "ישנן בנות שבמקום לשתות קפה בדיזינגוף בשעות אחר הצהריים, עושות פעולות ביטחון שוטף על גבול ירדן. מוכנות למסור את הנפש יום ולילה להגן על הגבול שממנו לא חדר מחבל כבר 2,000 שנה. זה גבול סטרילי לכל הדעות, אבל עדיין צריך מישהו שישמור עליו". עוד הוסיף קרים, "אני מעריך אותן, אך יחד עם זה, אפשר להתווכח על בניין הכוח".

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי אמרה בתגובה כי "אייל קרים הרגיע את תלמידי המכינה הדתיים: 'אין היום רדיפה של דתיים בצבא, ההפך הוא הנכון'. נכון, יש רדיפה של נשים ושל חילוניים. אם הרמטכ"ל חושב שזה צבא השם ונתניהו סבור שזאת מדינת הלכה אז הרב הצבאי אייל קרים הוא ממש אחלה וצריך לבטל את חובת השירות לנשים לאלתר. אם אנחנו עדיין מדינה דמוקרטית וצבא הגנה לישראל, אייל קרים צריך להיות מפוטר מהצבא ולא לקבל יותר שקל אחד מהמדינה. באף תפקיד".

 

אייל קרים, הרב הצבאי הראשי
 

אייל קרים, הרב הצבאי הראשי( חדשות עשר)

 

 

שדולת הנשים בישראל מסרה דרשה את פיטוריו של הרבצ"ר בתגובה: "מי שמתבטא כך, מקומו לא בצה"ל, ולא בשום מוסד מדינתי אחר. נראה כי הרבצ"ר הנוכחי אינו מבין כי מחוייבותו כלפי כלל המשרתים בצה"ל כוללת גם את כלל המשרתות. נוכח התבטאויות העבר שלו, וההתנגדות שעורר מינויו, מתבררת שוב האמת המרה על אדישות הצבא ובכיריו כלפי מינוים של מחזיקים בדעות שמרניות, פוגעניות וקיצוניות כלפי נשים. לאור האמור, אנו דורשות את העברתו המידית של הרבצ"ר מתפקידו, ולקיחת כל סמכות ממנו הנוגעת לחיילים וחיילות בצה"ל".   
 

בנובמבר 2016, בטרם מינויו של הרב קרים לרב הראשי לצה"ל, בית המשפט העליון הוציא צו ביניים נגד המינוי. בג"ץ ביקש שהרב יגיש תצהיר תוך יומיים שבו יפרט את עמדתו לגבי ההתבטאויות השנויות במחלוקת בסוגיות "הגזעניות והשוביניסטיות שמטילות צל על מינויו", לפי דברי השופטים, בהן האמירה המיוחסת לו לפיה מותר לאנוס נשים גויות בזמן מלחמה.

 

יומיים לאחר מכן, המדינה הגישה לבג"ץ את כתב התשובה, שפירט את עמדתו של קרים לאמירות הבעייתיות שלו מן העבר, שנתמך גם על ידי הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. במהלך התצהיר טען הרב קרים כפי שטען בעבר, כי "טעה כשהשיב בתמצית על שאלות מורכבות", וכן על כך ש"לא ניסח את דבריו באופן מדוייק", כהגדרתו. על פגיעה זו כבר כתבתי ואמרתי שהנני מתנצל בפה מלא", כתב. עוד הוסיף, כי חלק מהדברים נאמרו במסגרת דיון תיאורטי בהבנת פרשייה בתורה, שיישומם במציאות המודרנית "מופרך מן היסוד", בלשונו.

 

"יש לנהוג כלפי כל אדם באשר הוא באופן שוויוני, מכבד ומקרב, ללא קשר לדתו, מוצאו, מינו או נטייתו המינית", כתב קרים בסיום כתב ההצהרה שלו, "מעולם לא אמרתי, לא כתבתי ואפילו לא חשבתי שמותר לחיילי צהל לאנוס נשים במלחמה".

 

"הרמטכ"ל השתכנע בשעתו, והוא סבור כך גם כעת, כי הרב רואה עימו עין בעין את תפקידה של הרבנות הצבאית וכי עשייתו ופעולתו במהלך העשור האחרון מבטאות גישה ממלכתית ראויה", חזרה הפרקליטות על עמדתה התומכת במינויו של קרים למרות הכל. לאחר הצהרתו של הרב, נמחקה העתירה נגדו ואושר מינויו.