BETA

23.02.2018

02:45

כ-350 מפגינים בגבול רצועת עזה; צה"ל: 12 נפגעו מירי חיילים

מאות פלסטינים יידו אבנים והניחו דגלי פלסטין על גדר הגבול, מה שיצריך נוהל זיכוי גם מחר - בדומה לשבוע שעבר, אז בעת הנוהל התפוצץ מטען שפצע 4 חיילים

לאחר שצה"ל נערך משעות הבוקר (שישי) בכוננות גבוהה ובכוחות גדולים, התפתחו הפגנות פלסטינים בגבול רצועת עזה. כ-350 מפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר וכוחות צה"ל בחמישה מוקדים לאורך הגדר. בתגובה, השיבו הכוחות באש, ממנה נפגעו 12 מפגינים לפי נתוני צה"ל. הפלסטינים דיווחו על 14 נפגעים מירי צה"ל.

 

תמונות מעזה מראות כי הונחו כמה דגלי פלסטין בסמוך לגדר, מה שיצריך את צה"ל לערוך נוהל זיכוי גם מחר, בדומה לשבת שעברה. אז, כזכור, כוח גולני והנדסה קרבית התקרבו לגדר, סמוך לכיסופים, כדי להוריד את אחד הדגלים, כשמטען צינור שהוחבא במוט הדגל התפוצץ על החיילים ופצע ארבעה מהם - שניים באורח קשה ושניים באורח קל ובינוני.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מרתון ת״א יצא לדרך - אלו הרחובות החסומים

תיעוד: המעקב שהוביל למעצרה של החשודה בפדופיליה באוסטרליה

מחדל ה-FBI: התקבל מידע שהרוצח מפלורידה יפעל - אך לא נעשה דבר

 

 הפגנות פלסטינים בגבול הרצועה
 

הפגנות פלסטינים בגבול הרצועה( ללא)

 

 

מלבד התחקיר הצה"לי, שנמשך בניסיון להבין אם היו ליקויים בהתנהלות שהובילה לפגיעה בחיילים, ההחלטה בצה"ל היא להחמיר את נהלי הפתיחה באש בהפגנות על הגדר, תוך שימוש בצלפים שאמורים למנוע הגעה לגדר והנחת חפצים עליה שעלולים להסתיר מטעני חבלה כמו זה שהתפוצץ בשבת.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי, וכן שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הזהירו השבוע את הפלסטינים ברצועת עזה כי צה"ל "יוריד את הכפפות" בטיפול בהפגנות על הגדר. ההבנה במערכת הביטחון היא כי החמאס מעודד על בסיס שבועי את ההפגנות על הגדר וקורא למפגינים לצאת ולהתעמת עם חיילי צה"ל על הגדר, ורואה בהפגנות על הללו שסתום לשחרור לחץ במצבה הקשה של הרצועה, והפניית הזעם על תנאי החיים ברצועה להפגנות.

 

 דגלים שנתלו על גבול רצועת עזה בעת ההפגנות
 

דגלים שנתלו על גבול רצועת עזה בעת ההפגנות (ללא קרדיט)

 

 

כזכור, באירוע המטען בשבוע שעבר, מפקד צוות סילוק הפצצות של חיל ההנדסה הקרבית, קצין צה"ל בדרגת סגן, החזיק את מוט הדגל בידו כשאירע הפיצוץ וספג את רוב הפגיעות כתוצאה מהאירוע. בעקבות האירוע, מטוסי קרב תקפו שמונה מטרות טרור ששייכות לחמאס ברצועת עזה.

 

לפי הודעת דובר צה"ל, היעדים שהותקפו הם מתחם צבאי במרכז הרצועה השייך למערכים צבאיים ייחודיים של חמאס, ובהם גם תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. כמו כן, הותקפו באמצעות טנק שתי עמדות תצפית. במהלך התקיפות נשמעו התרעות צבע אדום, שהתבררו מאוחר יותר כהתרעות שווא שכן לא אותרו שיגורים לעבר ישראל.

 

פלסטינים מפגינים
 

פלסטינים מפגינים (ללא קרדיט)

 

 

בתגובה לתקיפות צה"ל, חמאס אמר כי הוא "מטיל על הכיבוש הישראלי את האחריות על התוצאות הצפויות של ההסלמה נגד העם בעזה". "היקף מעשי התוקפנות של הכיבוש נגד מוצבי ההתנגדות מראה כי הוא התכוון מראש להסלים את המצב ולהביא למתיחות. ההתנגדות הפלסטינית לא תוותר על חובתה להגן על בני העם הפלסטיני, ותיקח כל אחריות על מנת להגן עליו ולהתנגד לכל תוקפנות". עם זאת, לאחר הפיגוע, חמאס פנה למודיעין המצרי וטען כי הוא אינו מעוניין בהסלמה עם ישראל ומבקש לסיים את האירוע. 

 

במקביל, במהלך היום התפתחו הפרות סדר אלימות ב- 14 מוקדים באזור יהודה, שומרון והבקעה, בהם הפגינו כ-950 פלסטינים שהבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומג"ב. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות במוקדים המרכזיים על מנת לפזר את ההתקהלויות. קיימת טענה על פלסטיני שנפצע בעימותים באיו"ש.

 

זירת הנחת המטען על גבול רצועת עזה
 

זירת הנחת המטען על גבול רצועת עזה (מד"א)