BETA

24.02.2018

10:30

עודכן:

"קטסטרופה הומניטרית": בעולם לא מצליחים לעצור את ההרג בסוריה

בשבוע האחרון נהרגו ברוטה א-שרקייה שבאזור דמשק יותר מ-450 אזרחים מהפצצות אסד. הרוסים התנגדו ובאו"ם נדחתה להערב הצבעה על הפסקת האש: "הקהילה הבינלאומית בגדה בנו"

על פי הערכות, לפחות 462 בני אדם נהרגו מאז יום שני בהפגזות של צבא אסד על רוטה, שהחמירו משמעותית בשבוע האחרון. בין ההרוגים לפחות 99 ילדים, כך על פי הארגון הסורי לזכויות אדם. בקהילה הבינלאומית מנסים להגיע להסכם הפסקת אש, כאשר הצבעה שהייתה אמורה להתקיים אתמול באו"ם נדחתה בשל חילוקי דעות, ותתקיים רק הערב.


"ההפצצות וההפגזות לא מפסיקות ואני לא מצליח לישון", אמר מואייד מוחילדין, אב לשני ילדים תושב אל-רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק לרשת "סקיי ניוז". מאז מועד ההצבעה המתוכנן במועצת הביטחון של האו"ם, שנדחה בשל חילוקי דעות, כבר נהרגו עד 32 אנשים על פי ארגונים.

 

ההצעה קובעת הפסקת אש ל-30 יום על מנת לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי והוצאת פצועים, כמו כן הוצע להסיר מיד את המצור על מזרח רוטה, ו"להפסיק למנוע מהאזרחים אוכל ותרופות הנחוצים להישרדותם". בין הנושאים שהביאו לדחיית ההצבעה גם מועד כניסת הפסקת האש לתוקף, כאשר הנוסח הראשוני קבע 72 שעות מרגע ההחלטה. שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, הכריז על הפסקת אש מיידית כ"לא ריאלית", מה שהוביל לדחיית ההצבעה, כאשר הנושא יעלה שוב בשעה 19:00 שעון ישראל.

 

בנוסף למועד הכניסה, הרוסים דרשו כי קבוצות המורדים יצייתו להפסקת האש, אך הציעו נוסח שמאפשר לכוחות אסד להמשיך לפעול. הטיוטה האחרונה כללה התחייבות שפעולות נגד דאעש, אל-קעידה ו"יחידים וקבוצות" שמקושרים לארגונים הקיצוניים יוכלו להימשך גם בזמן הפסקת האש. "לא ייאמן שרוסיה גונבת את ההצבעה על הפסקת האש שתאפשר גישה הומניטרית בסוריה", כתבה בטוויטר שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, "כמה עוד אנשים צריכים למות לפני שמועצת הביטחון תסכים להצביע בנושא? בוא נעשה זאת הלילה. העם הסורי לא יכול לחכות".

 

 הריסות בתים באל-רוטה, סוריה
 

"משבר הומניטרי חריף". הריסות בתים באל-רוטה, סוריה(רויטרס )

 

 

על פי המסורת המקומית, רוטה הייתה בעבר חלק מ"גן עדן". לפני המלחמה חיו בה 2 מיליון תושבים ואנשים היו מגיעים לנופש באזור. כעת, האזור כנראה יותר קרוב לגיהנום מכל מקום אחר. 
 

מדובר באזור שנמצא תחת מצור מ-2012, חיים בו כ-400 אלף תושבים והוא נמצא תחת שליטת המורדים. "זהו אחד האזורים שאותו משטר אסד מגדיר כבעייתי וכעת יש שם פעילות מוגברת", מסביר לחדשות עשר פרופסור אייל זיסר, מזרחן ומרצה באוניברסיטת תל אביב, "השיטה הרוסית היא מאוד ברורה. אתה לוקח אזור שיש בו בעיה מבחינתך ופשוט משטח אותו. אין להם בעיה שאזרחים נהרגים כי הם פתרו על הדרך את הבעיה הכללית".  

 

לקרב שמנהלים כוחות באסד באזור תהיה גם משמעות על המלחמה הכללית בסוריה. מבחינתו של אסד, ישנם ארבעה מוקדים שנשלטים על ידי מורדים שבהם הוא צריך לטפל. אחד מהם נמצא ברוטה אל-שקרייה, שלושת הנוספים הם דיר-אזור שבצפון מזרח סוריה, אדליב - שלא רחוקה מהגבול עם טורקיה ורמת הגולן הסורית.

 

המצב ההומניטרי ברוטה החמיר במהלך הימים האחרונים, אבל הסימנים היו שם הרבה לפני. בסוף השנה שחלפה החלה האטה באספקת המזון באזור. גם המורדים נפגעו, כאשר על פי דיווח ב"גארדיאן", מדינות שתמכו בהן מבחינה כלכלית, בהן טורקיה וסעודיה, הפסיקו את תמיכתן. למרות זאת, מסתמן כי בידי המורדים עדיין יש כסף ונשק שבו הם יכולים להיעזר על מנת להשיב מלחמה לכוחות אסד.

 

תושבים מבוהלים, שמצאו עצמם בסיטואציה שבה אין להם לאן לברוח מכיוון שביתם הופצץ, נאלצו למצוא מקומות מסתור שונים, בהם מערות ומרתפים. "האומות המאוחדות והקהילה הבינלאומית בגדו בנו", מוסיף מוחילדין.  

 

 אל רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק
 

"בגדו בתושבים". אל רוטה א-שארקייה ( רויטרס)

 

 

בתוך כך, הושמעה ביקורת רבה כלפי סוריה ובעלת בריתה רוסיה בעקבות מספר ההרוגים הגבוה. "אין שום מילים שיכולות להצדיק הרג של אבות, אמהות והילדים שלהם", מסרו באומות המאוחדות. "יש פה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי", גינו במשרד החוץ הצרפתי. גם בארה"ב הביעו דאגה מההסלמה באזור.   

 

התנאים שבהם נמצאים כעת תושבי האזור גרמו לדאגה גם בקרב ארגונים הומניטריים, כאשר גם לפני המתקפות האחרונות נשמעו התרעות על מחסור באוכל, תרופות ומוצרים הנדרשים לתנאי מחיה בסיסיים. "האזור חווה קטסטרופה הומניטרית", טענו גורמים שונים.   

 

בצלב האדום קראו בעקבות ההסלמה האחרונה למתן את השימוש בכוח ברוטה ולאפשר גישה לפצועים. "כוחות הרפואה שנמצאים במקום אינם יכולים להתמודד עם המספר הרב של הפצועים ואין להם מספיק תרופות והספקה", נמסר מהארגון.

 

 נזק באל-רוטה א-שרקייה שבסביבת דמשק (ארכיון)
 

נזק באל-רוטה א-שרקייה שבסביבת דמשק. ( רויטרס)

 

 

ב"רופאים ללא גבולות" הוסיפו כי לפחות 13 בתי חולים ניזוקו במתקפות או נהרסו לחלוטין. "אנחנו מתקשים לשמור על קווי אספקה של תרופות בסיסיות, דבר שמשפיע רבות על היכולת שלנו להציל חיים", הודיעו בארגון. מארין גסר, ראש המשלחת של הצלב האדום בסוריה, הוסיפה כי "הסיבה העיקרית לכך שאנחנו לא מצליחים להציל את הפצועים היא מכיוון שאין לנו את האפשרות להעניק להם טיפול בזמן".   

 

עושה רושם שהביקורת הרבות אינן מרשימות את משטר אסד ובעלת בריתו רוסיה, שם הוציאו הכחשה גורפת כי מטרת המתקפות האחרונות היא הרג אזרחים. הצדדים המדוברים טענו כי הטענות שהן מבצעות ירי ללא הבחנה אינו נכון.  "הטענות כי רוסיה אחראית למותם של אזרחים חפים מפשע חסרות בסיס", נמסר מטעם הקרמלין.  

 

בקהילה הבינלאומית כאמור החלו לפעול להשגת הפסקת אש, אבל כפי שהעבר הוכיח, לא ברור עד כמה מהלך כזה, אם וכאשר ייכנס לתוקף, יחזיק מעמד לאורך זמן. "העולם עצם עין כשחצי מיליון איש נהרגו מנשק כימי", אומר זיסר, "קשה להאמין שדווקא עכשיו תהיה התפתחות משמעותית בנושא בעקבות מה שקורה שם".