BETA

22.02.2018

17:28

חפץ בביהמ"ש: "עצירים ביטחוניים מעזה זיהו אותי והתפתחה מהומה"

יועץ רה"מ לשעבר התלונן בדיון להארכת מעצרו על התנאים שבהם הוא שוהה: "התעוררתי עם מאות עקיצות פשפשים" • פרשנות: עדות חפץ הכרחית – גורל פרשת גרסטל נעוץ בניואנסים

מעצרו של יועץ ראש הממשלה לשעבר, ניר חפץ, הוארך הערב (חמישי) בארבעה ימים, בגין מעורבותו בפרשת 4000. מוקדם יותר, הוארך מעצרו ב-3 ימים בדיון הנוגע לפרשת "מינוי תמורת זיכוי". חפץ התלונן בדיון האחרון על התנאים הקשים בהם הוא מוחזק במעצר. 

 

"התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים וכל גופי מכוסה שלפוחיות. כשהגעתי הבוקר לחקירתי ביקשתי רופא כדי שיתנו לי משהו להרגעה והתשובה הייתה: 'לא מתים מזה, אתה תקבל טיפול מהשב"ס'. היו לי מאות שלפוחיות בידיים ובגוף ואני לא מאמין שהקריטריון לראות רופא זה רק כשנשקפת סכנת חיים. קיבלתי טיפול מצוין מהשב"ס רק בלילה", אמר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עקב תלונות על חיפוש חמץ בתיקים: הוגשה עתירה נגד בתי החולים

היסטוריה: לראשונה בישראל - עורכת דין חרדית תמונה לשופטת

רצה להיעזר בשטיח: צפו בשוטר שתפס בן 5 שנפל מקומה שלישית

 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ( ללא קרדיט)

 

 

לדבריו, "ביום הראשון שנעצרתי הגעתי בלילה לאחד ממתקני שב"ס, שם כנראה זיהו אותי עצירים ביטחוניים מעזה וקמה מהומה. שמעתי צעקות בערבית 'נתניהו' והייתה מהומה גדולה. ניגשתי לשב"ס וטיפלו בזה. אני לא עציר לגמרי רגיל ויש לי נסיבות מיוחדות כשאני מגיע למקומות. בגלל עניין זה, שב"ס החליט להעביר אותי למתקן בעיר אחרת, ומאז הבגדים שביהמ"ש הורה להכניס לי לא עברו ואני 72 שעות עם אותם הבגדים".

 

עוד הוסיף חפץ כי אחרי שהחקירה הסתיימה השאירו אותו עוד שלוש שעות: "התשישות הזו ששאלו אותי שאלות גרם לזה שהתמוטטתי, ורק אז הביאו חובש שמדד לי לחץ דם. זה נגמר בזה שנפלתי על הרצפה". עם זאת הוסיף, "אני רוצה להדגיש שאין לי תלונות לחקירה, ברור לי שהיא חשובה".

 

פרשנות: עדות חפץ הכרחית – גורל פרשת גרסטל נעוץ בניואנסים

 

מוקדם יותר טענה המשטרה כי חפץ אינו משתף פעולה בפרשת "מינוי תמורת זיכוי" ושומר על זכות השתיקה. בשלב זה עורך דינו טוען כי הוא אינו מתכוון לחתום על הסדר עד מדינה, אך לא ניתן לדעת כיצד ישפיעו עליו ימי המעצר.

 

עדותו של חפץ היא הכרחית לחקירה, זאת מאחר וגורל הפרשה ייחרץ על הניואנסים של דברי המעורבים. בגלל העובדה שמדובר באירוע שכלל 3 אנשים - השופטת הילה גרסטל, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, וחפץ עצמו, לכל אחד יש את הגרסה שלו לכיצד התנהלו השיחות ביניהם. 

 

כדי לאפיין את ההצעה שלכאורה הוצעה ע"י חפץ לגרסטל כהצעת שוחד, צריכה להיות עדות מאוד ברורה של איך הדברים נאמרו – בצורה רצינית, בשליחותו של מישהו, או ביוזמתו של חפץ.

 

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל
 

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל(ללא קרדיט)

 

 

כזכור, על פי החשד, היועץ האסטרטגי אלי קמיר הוא שפנה לחפץ על מנת לנסות ולקדם את מינויה של גרסטל לתקיד היועמ"ש. חפץ חשוד שהציע שגרסטל תסגור את התיק נגד רעיית ראש הממשלה, תמורת קידום מינויה. קמיר לטענת המשטרה כאמור הציע את הצעת השוחד לגרסטל, שדחתה אותה על הסף אך לא דיווחה עליה לגורמים המתאימים. עם זאת, היא העידה שסיפרה על המקרה לאסתר חיות - שופטת העליון באותה תקופה - שגם היא לא דיווחה.

 

מוקדם יותר, מעצרו של אלוביץ' הוארך בהסכמה בארבעה ימים. מעצרו של עד המדינה בפרשה, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, הוארך אתמול ב-15 ימים בהם ישהה במתחם שמיקומו אינו ידוע לציבור. במקביל, ז'ק חן, עורך דינו של שאול אלוביץ' טען כי בחקירת בעלי בזק, אמרו לו החוקרים: "הסיפור שלך גמור. כשתשתחרר תהיה מאבטח בסופרמרקט".

 

בדיון הארכת המעצר של איריס ואור אלוביץ', רעייתו ובנו של בעל השליטה בבזק, אמר האחרון כי לא אכל ולא שתה כלום מהבוקר. בתום הדיון הוחלט כי מעצרה של איריס אלוביץ' יוארך ב-4 ימים. פרקליטו של אור אלוביץ', דרור מתתיהו, שאל במהלך הדיון - "איך יכול להיות שהאלוביצ'ים רצו למכור את אתר וואללה אם זה הכלי שבאמצעותו נטען שהתבצע מתן השוחד לרה"מ?".

 

פילבר צפוי להמשיך היום במסירת עדותו, כחלק מהסכם עד המדינה עליו חתם. אתמול, הוארך בשישה ימים מעצרם של מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, ובכיר החברה עמיקם שורר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להחקר באזהרה בפרשה בשבוע הקרוב. כעת מתקיימים מגעים בין פרקליטיו של נתניהו לבין החוקרים. על פי הערכות, גם רעייתו, שרה נתניהו, תזומן בקרוב לחקירה באזהרה.