BETA

22.02.2018

13:40

הוארך מעצר אלוביץ' וחפץ - ששותק: "לא נותנים לו להחליף בגדים"

מעצר יועץ רה"מ לשעבר הוארך ב-3 ימים בגין פרשה אחת וב-4 ימים בגין פרשה אחרת. מעצר בעל השליטה בבזק הוארך ב-4 ימים. עורך דינו: "החוקרים אמרו לו - הסיפור שלך גמור"

בית המשפט דן היום (חמישי) בהארכת מעצרם של שאול אלוביץ', מבעלי חברת בזק, ויועץ התקשורת ניר חפץ. מעצרו של חפץ בפרשת "מינוי תמורת זיכוי" הוארך בשלושה ימים, ובפרשת 4000 הוארך בארבעה ימים. מעצרו של אלוביץ' הוארך בהסכמה בארבעה ימים. מעצרו של עד המדינה בפרשה, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, הוארך אתמול ב-15 ימים בהם ישהה במתחם שמיקומו אינו ידוע לציבור. 

 

המשטרה טענה היום כי חפץ אינו משתף פעולה ושומר על זכות השתיקה. מנגד, עורך דינו של חפץ, ירון קוסטליץ', טען כי המשטרה אינה מתירה לחפץ להתקלח ולהחליף בגדים. בתשובה לשאלת חדשות עשר, השיב עו"ד קוסטליץ' כי חפץ אינו מתכוון לחתום על הסדר עד מדינה. בדיון בעניינו בפרשת 4000 אמר חפץ "יש לי פצעים על הגוף מהשמיכות של שב"ס, מטרטרים אותי".

 

במקביל, ז'ק חן, עורך דינו של שאול אלוביץ' טען כי בחקירת בעלי בזק, אמרו לו החוקרים: "הסיפור שלך גמור. כשתשתחרר תהיה מאבטח בסופרמרקט".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

היסטוריה: לראשונה בישראל - עורכת דין חרדית תמונה לשופטת

רצה להיעזר בשטיח: צפו בשוטר שתפס בן 5 שנפל מקומה שלישית

בית המשפט העליון הכריע: רנואר לא העתיקה שמלה מגדי אלימלך

 

בווידאו: עו"ד ברק כהן צועק לעבר שאול אלוביץ' במהלך הדיון להארכת מעצרו

 

פילבר צפוי להמשיך היום במסירת עדותו, כחלק מהסכם עד המדינה עליו חתם. אתמול, הוארך בשישה ימים מעצרם של מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, ובכיר החברה עמיקם שורר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להחקר באזהרה בפרשה בשבוע הקרוב. כעת מתקיימים מגעים בין פרקליטיו של נתניהו לבין החוקרים. על פי הערכות, גם רעייתו, שרה נתניהו, תזומן בקרוב לחקירה באזהרה.

 

במקביל, בדיון הארכת המעצר של איריס ואור אלוביץ', רעייתו ובנו של בעל השליטה בבזק, אמר האחרון כי לא אכל ולא שתה כלום מהבוקר. בתום הדיון הוחלט כי מעצרה של איריס אלוביץ' יוארך ב-4 ימים. פרקליטו של אור אלוביץ', דרור מתתיהו, שאל במהלך הדיון - "איך יכול להיות שהאלוביצ'ים רצו למכור את אתר וואללה אם זה הכלי שבאמצעותו נטען שהתבצע מתן השוחד לרה"מ?".

 

שאול אלוביץ'
 

שאול אלוביץ'(ללא קרדיט )

 

 

בתוך כך, מגיש החדשות דב גיל-הר מסר עדות הבוקר בפרשה. מוקדם יותר השבוע, גיל-הר, שעובד כיום בתאגיד השידור "כאן" התייחס בשידור חי להתפתחויות: "גם אני הייתי מועסק ב'וואלה' בשנים שלגביהן חוקרת המשטרה את חשדותיה. גם אני הייתי עד לדפוס הפעולה המגונה, שבו ניסה גוף התקשורת הזה להחניף לראש הממשלה נתניהו, וגם אני בדומה ללא מעט עיתונאים טובים ב'וואלה', ניסינו לעשות ככל יכולתנו להביא לידיעת הנהלת החברה, שמה שנעשה שם גובל במעשים שלא ייעשו. ומכיוון שצו איסור פרסום הוצא על כל פרטי החקירה, נסתפק בכך - לעת עתה", אמר. נוסף לגיל-הר, גם אבי אלקלעי, ששימש כעורך הראשי בתקופה המדוברת, מסר עדות.

 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ( ללא קרדיט)

 

 

מוקדם יותר, שר החינוך נפתלי בנט שלח הודעה לפעילי הבית היהודי בה התייחס לפרשה והביע תמיכה בקואליציה: "אנחנו ממשיכים לנהל את ענייני המדינה כרגיל. כפי שכבר אמרתי, עניינים ערכיים הם לשיקול הבוחר, ועניינים פליליים יוכרעו במערכת אכיפת החוק. אנחנו מקווים מאוד שראש הממשלה ייצא נקי מכל התהליכים, לטובתו ולטובת מדינת ישראל. למיטב שיפוטי ראש הממשלה מתפקד כראוי, ויש לנו ממשלה לאומית טובה שתמשיך להוביל את ישראל".

 

גם ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) התייחסה לנושא תוך שהיא מתווה את הדרך בה האופוזיציה צריכה לנהוג בכל הקשור לחקירות ולחשדות נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "האופוזיציה צריכה להיות נחרצת וקשה. זה לא הזמן להיות מלכת אנגליה כשיש לפנינו ראש ממשלה כל כך מושחת", אמרה יחימוביץ' ל-"בוקר אור".

 

שר החינוך נפתלי בנט
 

"ממשיכים לנהל את ענייני המדינה כרגיל". שר החינוך נפתלי בנט(חדשות עשר)

 

 

חברת הכנסת מהאופוזיציה טענה כי היא וחבריה פועלים במלוא המרץ אל מול מי שעומד בראש מדינת ישראל - "אדם מושחת עד אפר" לדבריה. עוד הוסיפה, כי "יש ניסיונות של ראש הממשלה עצמו ואנשים מטעמו - שעושים עבודה שחורה - להשתלט על כל מוצב דמוקרטי במדינת ישראל". לטענתה, נתניהו ניסה להשתלט, בין היתר, על ערוץ 10 ועל התביעה הכללית. עוד הוסיפה יחימוביץ', כי הנושא אינו קשור באופן יחידני לנתניהו וכי אמרה את אותם הדברים כשהייתה חברה בקואליציית אולמרט והוא היה מצוי בחקירות.

 

אחרי שנחתם הסכם עד המדינה בפרשה עם מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, אמש פורסמו חלק מסעיפי הסכם עד המדינה עם פילבר, הכולל ויתור מצד המדינה על העמדתו לדין פלילי של פילבר תמורת המידע שימסור.עוד עלה כי הוא יועמד לדין משמעתי בלבד. מעצרו של פילבר הוארך ב-15 ימים. לדברי מקורביו של פילבר, "הוא הגיע למסקנה שמשפחתו וילדיו חשובים לו מכתבות היח"צ של שרה נתניהו. אין פה נקמה, יש פה מיצוי של תחושת ניצול".

 

בווידאו: ח"כ שלי חימוביץ' בתוכנית הבוקר

 

עוד נחשף בחדשות עשר, כי לפני שהפך לעד מדינה, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, הקפיד לטעון שרק שיקולים מקצועיים הובילו אותו לאשר את המיזוג בין בזק ל-Yes ,שהניב לשאול אלוביץ' קרוב למיליארד שקלים. אולם, מתברר שכבר בשנת 2016, בהרצאה לפני סטודנטים באוניברסיטת תל אביב, פילבר הודה שנתניהו מעורב ישירות במהלך מול הטייקון.

 

באותה הרצאה טען פילבר כי בזק סבלה מירידות מחירים בשוק ולכן הפסיקה להשקיע בתשתית שתאפשר גלישה באינטרנט מהיר. לכן הוא הציע עסקה, לכאורה שתטיב עם הצרכנים - בזק תפרוס תשתית חדשה על בסיס סיבים אופטיים ובתמורה המשרד יאשר את האיחוד בינה לבין Yes. אלא שבאותה הרצאה, כאמור, פילבר חשף את מעורבות נתניהו: "כל אלא ששואלים כל הזמן מה יש לנתניהו לעשות במשרד התקשורת - את כל זה יכול לעשות רק ראש ממשלה שיודע לקרוא את כולם לסדר ויכול להוביל את זה". בכך הודה פילבר שמאחורי העסקה עומדת היוזמה של נתניהו.

 

במקביל, ערכה אתמול המשטרה עימות קצר של כחצי שעה בין יועצה של משפחת נתניהו לשעבר, ניר חפץ, ומנכ"ל וואלה! News, אילן ישועה. כמו כן, נערך עימות נוסף בין בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', לבין מנכ"ל וואלה, שכזכור כפוף אליו.

 

 שלמה פילבר בבית המשפט
 

שלמה פילבר בבית המשפט (חדשות עשר)

 

 

עוד פורסם לראשונה בחדשות עשר, כי במסגרת הפרשה, במשטרה בודקים מסמכים של השב"כ, שבאמצעותם קיבלה בזק, לכאורה, בלעדיות על עבודות תשתית לאינטרנט מהיר. באוגוסט 2015 הייתה אמורה להיכנס לתוקף רפורמה בשוק הסיטונאי, במסגרתה מתחרות בזק יכולות להשתמש בתשתיות של בזק בשביל לקוחות שלהם. אחד מהשירותים זה שימוש בתשתיות הפיזיות – צינורות, תעלות, ארוחות.

 

עם זאת, המנכ"ל הקודם של משרד התקשורת, אבי ברגר, שקבע שמי שיכול לעשות את העבודות הללו הם או בזק, או מישהו מהמתחרים שלהם, פוטר, ובמקומו נכנס לתפקיד פילבר, שהוציא הוראת שעה הקובעת כי גורמי ביטחון אוסרים על המתחרות של בזק להתעסק בזה, כלומר שרק עובדי בזק יכולים להתעסק עם התשתיות של בזק. מה שפוגע בתחרות בשוק. הפרקליטות והמשטרה ביקשו את אותם מסמכים מסווגים מהשב"כ, אך השב"כ אומר בתגובה שלא התקבלה בקשה כזו.