BETA

22.02.2018

01:54

במפגש עם משפחות נרצחים בבתי ספר: טראמפ הציע לחמש את המורים

הנשיא הזמין ניצולים והורי הרוגים באירועי טבח המוני לפגישה בבית הלבן, ואמר כי ישקול לתת נשק לאנשי צוות שיקבלו אימון • אלפי תלמידים בצעדות מחאה ברחבי ארה"ב

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נפגש הלילה (חמישי) עם ניצולים מאירועי ירי המוני בבתי ספר, וכן עם בני משפחות נרצחים באירועים כאלה ועם מורים מבתי הספר קולומביין, סנדי הוק, ופארקלנד. במהלך השיחה הציע לחמש מורים על מנת למנוע אירועים דומים. 

 

"זה עובד רק כשיש לך אנשים שמאוד מומחים בשימוש בנשק, ויש הרבה כאלו", אמר טראמפ, זה נקרא נשק מוטמן, כשמורה מחזיק עליו נשק מוסתר". הוא הסביר שאנשי הצוות בבתי הספר יעברו אימונים מיוחדים והוסיף כי יבוטלו האזורים שמוגדרים אסורים להכנסת נשק סביב בתי הספר.

 

 

"משוגעים שרואים שמדובר באזור נקי מנשק חושבים: בוא נלך ונתקוף, כי כדורים לא יחזרו אלינו". הוא התייחס למקרה של ארון פיס, מאמן הפוטבול שהגן בגופו על תלמידים בטבח בתיכון בפארקלנד, פלורידה: "אם למאמן היה נשק בלוקר שלו כשהוא הסתער על היורה, הוא לא היה צריך להסתער, הוא היה יורה בו, זה היה הסוף. זה מיועד כמובן רק לאנשים שמאומנים בירי". 

 

טראמפ במפגש עם ניצולים מאירועי ירי בבתי ספר
 

טראמפ במפגשעם ניצולים מאירועי ירי בבתי ספר ( רויטרס)

 

 

אביו של דניאל, שהיה בן 7 כשנורה למוות כשלמד בכיתה א' בבית הספר סנדי הוק לפני 5 שנים, ענה לטראמפ מנסיונה האישי של אישתו שעובדת כמורה. "למורים יש מספיק על עצמם כרגע בשביל לתת להם את האחריות האדירה של כוח קטלני שיכול לקחת חיים", אמר, "יורה מטורף בכל מקרה מתכוון להתאבד לאחר טבח".

 

פרט להצעה השנויה במחלוקת לגבי חימוש המורים, טראמפ הבטיח גם להרחיב את בדיקות הרקע לפני רכישת נשק, ואת מצבו הנפשי של הרוכש. "המצא את הפתרון, אנחנו בוחנים את הנושא זמר רב מדי", אמר, "אנחנו הולכים להיות נחושים לגבי גיל הרוכש ולאספקט המצב הנפשי, נסתכל גם כיצד המוסדות מתמודדים עם אדם כזה".

 

האב שאיבד את בנו בטבח בסנדי הוק הציע רעיון חלופי. "ניסיתי לפנות למחוקקים, שלא קידמו כלום, אז עשינו משהו בעצמנו: אימנו את התלמידים והמורים כיצד לזהות את אותם אנשים, נתנו להם כלים כיצד להתערב ולתת להם את העזרה שלה הם זקוקים, לפני שהם לוקחים אקדח וגורמים לטרגדיה נוראה", אמר, "זה עובד, כבר מנענו ירי בבתי ספר והתאבדויות וכן מקרי בריונות. אנחנו יודעים שזה עובד, אתה צריך לעשות זאת ברמה הלאומית".

 

 הטבח בתיכון בפלורידה
 

הטבח בתיכון בפלורידה (צילום מסך: טוויטר)

 

 

אנדרו פולאק, אביה של מדו שנרצחה בטבח בפלורידה בשבוע שעבר, הביע את תסכולו בפני הנשיא: "אני כאן משום שבתי כבר לא נשמעת, היא נרצחה בשבוע שעבר ונלקחה מאיתנו. אנחנו כמדינה נכשלנו בלהגן על ילדינו. בשדה התעופה אני לא יכול לעלות עם בקבוק מים אבל אנחנו מאפשרים לאיזה חיה להיכנס לבית ספר ולירות בילדים שלנו. כולם צריכים להתאחד, בלי קשר למפלגות, ולחשוב כיצד להגן על בתיה"ס כמו שאנחנו מגינים על נמלי תעופה, איצטדיונים, הופעות, שגרירויות. 9/11 קרה פעם אחת ותיקנו הכל, כמה ילדים צריכים לחטוף יריות. אחרי ירי בבית ספר אחד היינו צריכים לתקן את זה. זה לא נוגע לחוקי נשק עכשיו, קודם לתקן את בתיה"ס. אבטחה, מה שצריך".

 

נער שאיבד לפני שבוע את חברו הקרוב באותו טבח, התייחס לבעיה המוכרת הנוגעת לקלות רכישת נשק בארה"ב. "הזמן עמד מלכת", אמר בדמעות, "אני לא מרגיש בטוח במדינתי, אני לא יודע איך אחזור לבית ספר או לפארק ציבורי. אני וחבריי מפחדים כשרכב חולף. אני לא מבין, אני רק בן 18 ואיבדתי את החבר הכי טוב שלי, ואני לא מבין איך אני יכול לגשת לחנות ולקנות נשק חצי אוטומטי. איך זה כזה קל, איך לא עצרנו את זה אחרי קולומביין, אני יושב פה עם אם שאיבדה את בנה".

 

 

במקביל נערכו הלילה צעדות של אלפי תלמידי תיכון ברחבי ארצות הברית, במחאה על מקרי הירי הרבים ולזכר הקורבנות. הנערים יצאו מהכיתות, כשהמחאה התפשטה בין בתי הספר בעזרת הרשתות החברתיות. רבות מהצעדות נמשכו 17 דקות בדיוק, לזכר 17 הנרצחים באירוע הירי בשבוע שעבר בפלורידה.

 

אלפים צעדו בפלורידה והציפו את בית המחוקקים המקומי בדרישה לשנות את חוקי נשיאת הנשק, איסור מכירת רובי סער וטיפול טוב יותר ללוקים בנפשם. בין המוחים יותר מ-100 משורדי הטבח בתיכון בשבוע שעבר. הם הניפו שלטים, צעקו סיסמאות והתפרצו למשרדיהם של המחוקקים בדרישה שיתייחסו למחאתם. מאות תלמידים מבתי הספר במדינת מרילנד צעדו לעבר בית המחוקקים, עוד מאות צעדו בשיקגו, פיטסבורג ואוסטין.