BETA

21.02.2018

20:15

פילבר למקורביו: "משפחתי חשובה לי יותר מאשר שרה נתניהו"

פרסום ראשון: לאחר שנחתם עם מקורבו הסדר עד המדינה, רה"מ ורעייתו צפויים להיחקר השבוע באזהרה. בעבר הודה פילבר כי מהלכיו בבזק לא יכלו להתבצע ללא מעורבותו של נתניהו

תיק 4000 - פרסום ראשון: לאחר שלפני יומיים (שלישי) נחתם הסדר עד מדינה עם מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר,  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להחקר באזהרה בפרשה בשבוע הקרוב. כעת מתקיימים מגעים בין פרקליטיו של נתניהו לבין החוקרים. על פי הערכות, גם רעייתו, שרה נתניהו, תזומן בקרוב לחקירה באזהרה.

 

בתוך כך, אמש פורסמו חלק מסעיפי הסכם עד המדינה עם פילבר, הכולל ויתור מצד המדינה על העמדתו לדין פלילי של פילבר תמורת המידע שימסור.עוד עלה כי הוא יועמד לדין משמעתי בלבד. מעצרו של פילבר הוארך ב-15 ימים. לדברי מקורביו של פילבר, "הוא הגיע למסקנה שמשפחתו וילדיו חשובים לו מכתבות היח"צ של שרה נתניהו. אין פה נקמה, יש פה מיצוי של תחושת ניצול".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

4 פצועים קשה בשריפה בכלא רימונים בשרון

תוספת כסף ושעות טיפול לחולים: רפורמת הסיעוד יוצאת לדרך

אישום: לא נקט אמצעי זהירות - וכלביו נשכו בת 8 שנפצעה בינוני

 

 שלמה פילבר בדיון על הארכת מעצרו
 

שלמה פילבר בדיון על הארכת מעצרו(חדשות עשר )

 

 

עוד נחשף בחדשות עשר, כי לפני שהפך לעד מדינה, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, הקפיד לטעון שרק שיקולים מקצועיים הובילו אותו לאשר את המיזוג בין בזק ל-Yes ,שהניב לשאול אלוביץ' קרוב למיליארד שקלים. אולם, מתברר שכבר בשנת 2016, בהרצאה לפני סטודנטים באוניברסיטת תל אביב, פילבר הודה שנתניהו מעורב ישירות במהלך מול הטייקון.

 

באותה הרצאה טען פילבר כי בזק סבלה מירידות מחירים בשוק ולכן הפסיקה להשקיע בתשתית שתאפשר גלישה באינטרנט מהיר. לכן הוא הציע עסקה, לכאורה שתטיב עם הצרכנים - בזק תפרוס תשתית חדשה על בסיס סיבים אופטיים ובתמורה המשרד יאשר את האיחוד בינה לבין Yes. אלא שבאותה הרצאה, כאמור, פילבר חשף את מעורבות נתניהו: "כל אלא ששואלים כל הזמן מה יש לנתניהו לעשות במשרד התקשורת - את כל זה יכול לעשות רק ראש ממשלה שיודע לקרוא את כולם לסדר ויכול להוביל את זה". בכך הודה פילבר שמאחורי העסקה עומדת היוזמה של נתניהו.

 

במקביל, ערכה אתמול המשטרה עימות קצר של כחצי שעה בין יועצה של משפחת נתניהו לשעבר, ניר חפץ, ומנכ"ל וואלה! News, אילן ישועה. כמו כן, נערך עימות נוסף בין בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', לבין מנכ"ל וואלה, שכזכור כפוף אליו.

 

 שאול אלוביץ' ואילן ישועה
 

בין השניים נערך עימות במשטרה. שאול אלוביץ' ואילן ישועה(ללא קרדיט )

 

 

עוד פורסם לראשונה בחדשות עשר, כי במסגרת הפרשה, במשטרה בודקים מסמכים של השב"כ, שבאמצעותם קיבלה בזק, לכאורה, בלעדיות על עבודות תשתית לאינטרנט מהיר. באוגוסט 2015 הייתה אמורה להיכנס לתוקף רפורמה בשוק הסיטונאי, במסגרתה מתחרות בזק יכולות להשתמש בתשתיות של בזק בשביל לקוחות שלהם. אחד מהשירותים זה שימוש בתשתיות הפיזיות – צינורות, תעלות, ארוחות.

 

עם זאת, המנכ"ל הקודם של משרד התקשורת, אבי ברגר, שקבע שמי שיכול לעשות את העבודות הללו הם או בזק, או מישהו מהמתחרים שלהם, פוטר, ובמקומו נכנס לתפקיד פילבר, שהוציא הוראת שעה הקובעת כי גורמי ביטחון אוסרים על המתחרות של בזק להתעסק בזה, כלומר שרק עובדי בזק יכולים להתעסק עם התשתיות של בזק. מה שפוגע בתחרות בשוק. הפרקליטות והמשטרה ביקשו את אותם מסמכים מסווגים מהשב"כ, אך השב"כ אומר בתגובה שלא התקבלה בקשה כזו.

 

היום תסתיים תקופת מעצרו של פילבר, והוא לא יגיע לדיון בביהמ"ש להארכת התקופה, כפי שנהוג במקרים כאלו, אלא ישהה במקום מבודד וממנו יצא לתת עדות – כך פורסם היום לראשונה בחדשות עשר. בנוסף, ככל הנראה לא יוכל לשמש עוד בתפקיד בשירות המדינה. 

 

 סטלה הנדלר בבית המשפט
 

הוארך מעצרה ב-6 ימים. מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, בבית המשפט(חדשות עשר )

 

 

כנגד פילבר כזכור עומדת המלצה לכתב אישום מצד המשטרה בתיק בזק, עוד בטרם ההתפתחויות הדרמטיות מהשבועות האחרונים, הכוללות את הטענות מול ראש הממשלה בעצמו, שבשלב זה לא מוגדר חשוד. כל הפעולות שאותן עשה פילבר בעברו לכאורה, ובגינן יש המלצה להגשת אישום, יהיו חלק מ"עדות הניקיון" שאותה יידרש לתת במסגרת ההסכם.

 

מוקדם יותר אתמול האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרה של מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר בשישה ימים. גם מעצרו של עמיקם שורר, מנהל הפיתוח העסקי בחברה, הוארך גם כן בשישה ימים - שניהם כפי שגרשה המשטרה מביהמ"ש. 

 

"מדובר בפרשה המקימה חשד סביר לשחיתות חמורה", אמרה השופטת פוזננסקי-כץ, "במעגל ביצוע העבירות מעורבים רבים. כל אחד על פי חלקו, על פי תרומתו. החשדות עניינם קבלת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק ניירות ערך ועוד. העבירות בוצעו על ידי נושאי תפקידים בכירים במערכות השלטון ובחברת בזק".