BETA

20.02.2018

22:30

נשיאת העליון העידה: גרסטל סיפרה שנשאלה על חקירות אשת רה"מ

אסתר חיות אישרה בעדות פתוחה את גרסת מי שהייתה מועמדת לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה. "בשל מיעוט הפרטים והסיפור המעורפל לא היה בסיס לנקיטת כל צעד"

פרשת מינוי תמורת זיכוי. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אישרה בעדות פתוחה את גרסת הילה גרסטל ומסרה כי מי שהייתה המועמדת לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, סיפרה לה שנשאלה על חקירות אשת ראש הממשלה שרה נתניהו.

 

מטעם השופטת חיות נאמר כי "שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות מסרה הערב בעדות פתוחה הודעה לחוקרי המשטרה בפרשת 1270 (פרשת מינוי תמורת זיכוי). הנשיאה אישרה כי חברתה, הנשיאה בדימוס הילה גרסטל, שהייתה מועמדת בשנת 2015 לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, סיפרה לה בדיעבד ולאחר שהמועמדות כבר לא הייתה רלוונטית, כי מישהו הקרוב לראש הממשלה דיבר עם ידיד שלה בעת שהייתה מועמדת וביקש לברר איתו מה תהיה עמדתה לגבי חקירות אשת ראש הממשלה". 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

למרות הקנסות: לקבלנים משתלם להפקיר את בטיחות העובדים

תיק 4000: ג'יימס פאקר התעניין ברכישת אתר וואלה

עוברים על פרטים אחרונים: פילבר יחתום בקרוב על הסדר עד מדינה

 

בהמשך הבהירו מטעם חיות כי "גרסטל הביעה בפני הנשיאה חיות זעזוע מהאירוע, אך היא הוסיפה כי לא תוכל לפרט מעבר לכך ולא תוכל לספר לה מי האנשים שבהם מדובר".

 

 אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון

"גרסטל הביעה זעזוע מהאירוע". אסתר חיות ( אתר ביהמ"ש העליון)

 

 

לסיום הסבירו מטעמה חיות את הנסיבות שהובילו לכך שלא העבירה את המידע לגורמים נוספים. "בשל מיעוט הפרטים והסיפור המעורפל שאותו בחרה גרסטל לספר לה, לא היה בידי הנשיאה חיות בסיס כלשהו לנקיטת כל צעד מצידה".

 

גרסתו של אלי קמיר, היועץ האסטרטגי שעל פי החשד העביר הצעת שוחד מניר חפץ, יועץ התקשורת ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשופטת הילה גרסטל, נחשפה מוקדם יותר בחדשות עשר. "עשיתי פגישה עם ניר חפץ לבדיקת היתכנות מינויה של גרסטל לתפקיד היועמ"ש, זו הייתה יוזמה שלי ולא ראיתי בכך כל פסול", אמר קמיר בעדותו.

 

עוד הוסיף קמיר כי "שמעתי באופן עקרוני שיש מועמד אחר שהם תומכים בו. היה משפט אחד הזוי שחפץ אמר שאינני זוכר אותו בדיוק, אמירה כלשהי שלו, אבל לא נשלחתי להעביר אף הצעה. לא העברתי לגרסטל אף הצעת שוח. שום דבר בשיחה לא נתפס בעיני כהצעה", המשיך קמיר בעדותו, "הבנתי מהשיחה שאין שום בסיס שיתמכו במועמדות שלה".

 

גרסטל, שהייתה מועמדת לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אמרה בעדותה כי קיבלה הצעה להתמנות לתפקיד בתמורה לסגירת "תיק המעונות" נגד שרה נתניהו. גורמיים המעורים בפרשה אמרו לחדשות עשר כי לאחר אמירה של אביחי מנדלבליט בוועדת האיתור לתפקיד, כשענה שלא יהסס לפתוח חקירה פלילית נגד נתניהו אם הראיות יצביעו על צורך כזה, הניעה את נתניהו שלא לתמוך עוד במועמדותו לתפקיד.

 

 השופטת הילה גרסטל
 

"שוחחה עם חיות". השופטת הילה גרסטל( חדשות עשר)

 

 

הפרשה שנחשפה על ידי העיתונאי בן כספית, ונוהלה באופן סמוי עד מעצרו של חפץ בתיק 4000, התפוצצה הבוקר ברעש גדול. קמיר הוא לוביסט ידוע, שמקורב לפוליטיקאים רבים ולאנשי מפתח בעולם המשפט, ביניהם היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין. 

 

על פי החשד, קמיר הוא שפנה לניר חפץ, יועץ תקשורת ומקורב מאוד לזוג נתניהו, על מנת לנסות ולקדם את מינויה של גרסטל לתקיד היועמ"ש. חפץ חשוד שהציע שגרסטל תסגור את התיק נגד רעיית ראש הממשלה, תמורת קידום מינויה. קמיר לטענת המשטרה כאמור הציע את הצעת השוחד לגרסטל, שדחתה אותה על הסף אך לא דיווחה עליה לגורמים המתאימים. עם זאת, היא העידה שסיפרה על המקרה לאסתר חיות - שופטת העליון באותה תקופה - שגם היא לא דיווחה.

 

הערת מערכת חדשות עשר, שאנחנו מאמינים שעשויה לשפוך אור על הפרשה ומבהירה שגרסטל אכן טענה בזמן אמת שקיבלה את ההצעה הפסולה: לידי מנכ"ל חדשות עשר והעורך הראשי של החברה, גולן יוכפז, הגיעה בזמן אמת באמצע דצמבר 2015 ממקור יודע דבר בעניין, הידיעה על אודות ההצעה שקיבלה השופטת גרסטל מסביבת נתניהו.

 

על פי המקור שמסר את הידיעה, גרסטל הייתה נסערת מאוד מן ההצעה, ראתה בה הצעה מגונה ואף שקלה לחשוף את העניין. דבריה של גרסטל היו מהימנים עלינו וביקשנו לשדרם בכל ניסוח שיהיה מקובל על המקור. המקור, בסדרה של פגישות, ביקש להביא את הדברים לפרסום בחדשות עשר ואולם ברגע האחרון חזר בו וביקש שלא לחשוף את הדברים. 

 

בשל הגנת מקורות שעומדת בבסיס עבודתנו העיתונאית כאן בחדשות עשר, נענינו לבקשת המקור. לא שידרנו את הידיעה.