BETA

20.02.2018

14:22

גרסטל אישרה: קיבלתי הצעה למינוי ליועמ"ש תמורת סגירת תיק

גורמים במערכת אכיפת החוק: המשטרה קיבלה דיווח על הפנייה לשופטת והיא זומנה לתת עדות • הפרקליטות: אירוע חמור מאין כמותו • מעצר היועץ קמיר הוארך ב-5 ימים לאחר ערעור

דיל המעונות: בתום דרמה משפטית, בית המשפט השלום בתל אביב האריך היום (שלישי) את מעצרו של היועץ האסטרטגי אלי קמיר בחמישה ימים, זאת לאחר ערעור המשטרה. בתחילה, בית המשפט החליט לשחררו בתנאים מגבילים עם עיכוב ביצוע אולם השופט יוסי טופף אמר כי ישנו חשד גבוה לביצוע העבירה "מעבר לנדרש בשלב זה". במהלך הדיון בערעור המשטרה, טענה הפרקליטות כי מדובר ב"אירוע חמור מאין כמותו של הצעת שוחד בדרגים הגבוהים ביותר עם פוטנציאל השחתה בדרגים הגבוהיים ביותר" ושזו "שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר". 

 

קודם לכן, פורסם בחדשות עשר כי השופטת הילה גרסטל, שהמשטרה חושדת שקיבלה הצעה למינוי ליועמ"ש מיועץ רה"מ ניר חפץ וקמיר בתמורה לסגירת תיק המעונות נגד שרה נתניהו, לא פנתה מיוזמתה למשטרה, לא שיתפה פעולה מלאה עם הרשויות וניסתה להתחמק משאלות החוקרים. כמו כן, המשטרה התלבטה אם לחקור את גרסטל, באזהרה, אך נמנעה מכך. בעדותה, אמרה גרסטל כי אכן קיבלה את ההצעה שעומדת במוקד החקירה. עורכת הדין של קמיר אמרה היום כי שום תנאי למועמדות לא היה על הפרק וכי קמיר לא העביר לגרסטל שום תנאי, אלא תמך במועמדותה.

 

עוד נודע לחדשות עשר כי על פי החשד, יועץ התקשורת שנעצר, אלי קמיר, פנה מיוזמתו לחפץ בבקשה שיעזור לו לקדם את מועמדותה של גרסטל, אז נציבת הביקורת על הפרקליטות, לתפקיד היועמ"ש, וחפץ בתורו הציע את הקידום תמורת סגירת התיק. לאחר מכן קמיר הציע זאת בצורה דיסקרטית לגרסטל. קמיר בחקירתו הכחיש בהתחלה את החשדות נגדו, ורק לאחר שהוטחו בפניו ראיות, סיפק כמה גרסאות סותרות.

 

הפרשה החלה למעשה לפני כמה שבועות, עת פנה אדם לרשויות אכיפת החוק עם מידע בדבר שיחה בין גרסטל לקמיר, בשליחותו של חפץ. גרסטל סיפרה בעדותה על הפגישה עם קמיר, יועץ תקשורת בעל קשרים לעולם העסקי, הפוליטי והמשפטי ואחד האנשים הקרובים ביותר ליועמ"ש לשעבר, יהודה וינשטיין, ודיווחה על האנשים שסיפרה להם בזמן אמת, בהם עמיתתה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, שבתקופה שבה עוסק התיק לא כיהנה בתפקיד הבכיר. חיות אף תזומן למתן עדות בפרשה. גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אמר כי גרסטל הייתה מחוייבת לדווח על ההצעה ולא עשתה זאת. "מהרגע שהיא אישרה שקיבלה הצעה - התיק מבחינתו חזק ראייתית".

 

ניר חפץ ושרה נתניהו
 

ניר חפץ ושרה נתניהו(עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בלון גז התפוצץ בדירה בירושלים; שניים נפצעו קל

הטבח ליד דמשק נמשך: 49 איש נהרגו בהפצצות המשטר

הציל חיי שישה אנשים: איבריו של החייל שנהרג נתרמו

 

המשטרה ציינה כי החקירה התנהלה עד כה באופן סמוי, והבוקר הפכה גלויה. חפץ, שנמצא כבר במעצר במסגרת מעורבותו בתיק 4000, נעצר בשנית יחד עם קמיר ומעצרו פורסם לראשונה בחדשות עשר. מעצרו של חפץ נותר עד ליום חמישי, כלומר בקשת המשטרה להארכת מעצרו נדחתה.

 

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי המשטרה מבקשת להאריך שוב את מעצרו של חפץ, שכן החשדות נגדו שונו. חפץ חשוד בקשירת קשר לביצוע פשע ובהצעת או בקשת שוחד. בכיר במשטרה מסר כי: "פרשת גרסטל הוא הסיפור המרכזי והחמור ביותר".

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ניר חפץ מעולם לא הציע את ההצעה ההזויה הזאת בפני ראש הממשלה ורעייתו, הוא מעולם לא נתבקש על ידם להציע הצעה כזאת, ואיננו מאמינים שחפץ אפילו העלה דבר כזה על דעתו. תכף יאשימו את הזוג נתניהו גם ברצח ארלוזורוב". פרקליטו של חפץ, עורך הדין ירון קוסטליץ, מסר: לא היו דברים מעולם.

 

 אסתר חיות
 

תזומן להעיד בפרשה. אסתר חיות(לשכת העיתונות הממשלתית )