BETA

18.02.2018

17:14

אלוף פיקוד דרום: מי שיערער את ביטחון ישראל יתקל בתגובה נחושה

אייל זמיר התייחס לפיצוץ המטען בגבול עזה, ממנו נפצעו 4 חיילים: "בידינו עוצמה רבה, לא נהסס להפעילה ככל שיידרש". באירוע נפצעו קשה שני חיילים, שניים נוספים במצב קל

אלוף פיקוד דרום, אייל זמיר, התייחס אתמול (ראשון) לאירועים הביטחוניים שהתרחשו אמש בגבול רצועת עזה, בהם נפצעו ארבעה חיילי צה"ל.

 

"מי שמבקש לערער בטחון מדינת ישראל יתקל בתגובה נחושה", אמר זמיר בטקס חילופי מפקד עוצבת סיני בבסיס צאלים, "בידינו עוצמה רבה. לא נהסס להפעילה ככל שידרש". הוא הוסיף כי צה"ל לא יסכים לבסס מציאות של ניצול מרחב הגדר למטרות טרור, והטיל את האחריות לנעשה על ארגון חמאס.

 

חבר הוועדה המרכזית של ארגון פתח, עזאם אל-אחמד, התראיין הבוקר לרדיו "פלסטין" בהתייחסו לתקרית אתמול. "הנשק של הפלגים האיסלמאיים בעזה מאיים על יציבות הגבולות המזרחיים של הרצועה", אמר, "מה שקרה בגבול הוא שעשוע שמקורו בנשק בלתי חוקי שיש להחרים אותו".

 

 אלוף פיקוד דרום אייל זמיר
 

אלוף פיקוד דרום אייל זמיר (ללא קרדיט)

 

 

אתמול הגיע כוח משולב של חטיבת גולני וחיל ההנדסה לפנות דגל שהוצב על גדר המערכת בעזה. מפקד צוות סילוק הפצצות של חיל ההנדסה הקרבית, קצין צה"ל בדרגת סגן, החזיק את מוט הדגל בידו ואז אירע פיצוץ מטען שהיה מחובר אליו. הוא ספג את רוב הפגיעות כתוצאה מהאירוע ונפצע קשה, היום הועבר מבית החולים סורוקה אל יחידת הטראומה בביה"ח הדסה עין כרם, כשהוא מורדם ומונשם.

 

חייל נוסף נפצע קשה באירוע פונה לסורוקה, הבוקר נמסר מביה"ח כי חל שיפור במצבו, שמוגדר כעת בינוני. כעת הוא בהכרה ונושם בכוחות עצמו. שני חיילים נוספים עדיין מאושפזים במצב בינוני. בתגובה לפיצוץ, טנקים של צה"ל ירו לעבר שתי עמדות תצפית של חמאס בדרום הרצועה. במקביל, הטייס שנפצע קשה באירוע הפלת מטוס הקרב בצפון, לפני שבוע, שוחרר מביה"ח רמב"ם. בטרם יציאתו ולבקשתה, הוא נפגש עם סיון, החיילת שנפצעה בניסיון הלינץ' בג'נין במהלך השבוע.

 

בשעות הערב נורתה רקטה משטח הרצועה לעבר ישראל, שפגעה בגג בית ביישוב במועצה האזורית שער הנגב. בתגובה לאירועים מטוסי קרב תקפו במהלך הלילה 18 מטרות טרור, כך אישר דובר צה"ל. היעדים שהותקפו הם מתחם צבאי במרכז הרצועה, תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. במהלך התקיפות נשמעו התרעות צבע אדום, שהתבררו מאוחר יותר כהתרעות שווא.

 

 תקיפה בעזה ונזק לגג ביישוב במועצה האזורית שער הנגב
 

תקיפה בעזה אתמול (ללא קרדיט)

 


אחד החיילים שנפצע אתמול בפיצוץ המטען הוא אוהד אסייג מאשדוד. מצבו מוגדר בינוני והוא סובל מרסיסים בעיניו, במהלך הלילה עבר ניתוח שנמשך תשע שעות. הוא התגייס לגולני בעקבות בן וענונו ז"ל, ששירת בחטיבה ונהרג בתקרית הנגמ"ש בשכונת שג'אעיה, במהלך מבצע צוק איתן.

 

 רון וענונו, אחותו של בן שנהרג, סיפרה: "למדנו יחד בתיכון, אני ואוהד, ושירתנו יחד בגדוד 13 של גולני. אחיו הגדול היה החבר הכי טוב של בן כשהם היו ילדים, ובעקבות ההיכרות הקרובה אוהד החליט להתגייס לגולני, ללכת בעקבות בן ז"ל. הוא ילד מדהים באמת, ואנחנו מאחלים לו רפואה שלמה והחלמה מהירה".

 

אוהד אסייג

 

אוהד אסייג (באדיבות המשפחה)

 

 

חמאס פנה הבוקר למודיעין המצרי וטען כי הוא אינו מעוניין בהסלמה עם ישראל ומבקש לסיים את האירוע. בד בבד, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התראיין הבוקר לגל"צ ולרשת ב' וטען כי מבחינת ישראל: "האירוע עדיין פתוח – כל עוד לא חיסלנו את האחראים לפיצוץ המטען המגיעים מוועדות ההתנגדות, שום דבר לא הסתיים".

 

"לא משנה כמה זה ייקח: חודש, חודשיים, שנה או שנתיים - נסגור איתם חשבון". הוסיף ליברמן, "תקפנו 18 מטרות ברצועת עזה באתרים שונים - בנצרים, בחאן יונס, מנהרת טרור, אבל אנחנו היום נעשה הערכת מצב".

 

בהתייחס לטענות חמאס כי ביצע ירי באמצעים נגד מטוסים לעבר מטוסי צה"ל טען השר כי "לא מדובר על ירי נ"מ". ליברמן אומר כי האחראיות לאירועים היא על חמאס. "כל המטרה הראשונית שלהם זה לשחוק את יכולת העמידה שלנו ואסור שזה יקרה. אסור פה להיכנס להאשמות שווא, הלקאה עצמית. כל האחריות על חמאס. הוא הריבון, הוא מסית, הוא משסע את האוכלוסייה", טען שר הביטחון.

 

ועדות ההתנגדות הגיבו בהמשך היום לדבריו של שר הביטחון: "האויב ישלם מחיר כבד אם יחשוב לפגוע בהנהגת ההתנגדות. האיום של ליברמן הוכיח את חוסר יכולתו מול עמידתו האיתנה של העם הפלסטיני וההתנגדות שלו".