BETA

17.02.2018

13:40

ר"מ פולין: בשואה היו פושעים פולנים, כמו שהיו פושעים יהודים

מורבייצקי ענה לשאלתו של רונן ברגמן בוועידת מינכן, שתהה אם ייכלא במקרה שייספר על אדמת פולין את סיפורה של סבתו שנספתה בשואה, על רקע אישורו של "החוק הפולני"

סערת החוק הפולני: ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התבטא היום באופן בעייתי בוועידה הביטחונית במינכן, על רקע החוק השנוי במחלוקת הקובע עונש מאסר למי שיתבטא באופן המייחס לעם הפולני או למדינה אחריות לפשעי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה

 

"אנחנו לא מכחישים את העובדה שהיו פושעים פולנים (בזמן השואה), כמו שהיו גם פושעים יהודים או פושעים אוקראינים״, אמר מורבייצקי. זאת בתגובה לשאלתו של רונן ברגמן, כתב "ידיעות אחרונות", שסיפר על עברה של אימו כניצולת שואה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בעזרת עגלת טרקטור וטנדרים: תיעוד החילוץ בנחל צאלים

לאחר הביקור בקבר ערפאת: מודי אירח את נשיא איראן רוחאני

שבת חורפית: גשם ברחבי הארץ ושטפונות בדרום

 

"אם אספר את סיפורה בפולין אחשב פושע?", שאל ברגמן וזכה למחיאות כפיים סוערות מעמיתיו העיתונאים. מורבייצקי אמר גם כי "חשוב שאנשים יבינו שזה לא עבירה לומר שהיו פולנים שביצעו פשעים במלחמת העולם השניה". בהמשך תשובתו הרחיב באריכות על מחקרים שמראים כמה פולנים עזרו ליהודים בגטו ורשה.

 

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן
 

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, בוועידת מינכן (רויטרס)

 

 

לאחר מכן כתב ברגמן בחשבון הטוויטר שלו: "הנה, ככה, בלב האולם המרכזי של הכנס הכי חשוב בעולם ליחסים בינלאומיים, הכחשת שואה מהסוג הכי גרוע". בציוץ אחר הוסיף: "אני כל כך כועס שדמעות בעייני. פתאום הכל עלה מחדש".

 

גורם ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר: "דבריו של ראש ממשלת פולין היום מתכתבים עם הטענות האנטישמיות הכי ארסיות שנשמעות בימים אלה בפולין מצד תומכי חוק השואה החדש, ועם הנסיון של גורמים שונים בפולין להציג כל ראש יודנראט כמשתף פעולה עם הנאצים".

 

שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני (המחנה הציוני), כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "מרגש לשמוע את רונן ברגמן שואל/תוקף את ראש מממשלת פולין על החוק שאוסר הזכרת ההשתתפות של העם הפולני בשואה, כשהוא מספר את סיפורו המשפחתי ומקבל תשואות מהקהל".

 

יו"ר העבודה, אבי גבאי, התייחס בטוויטר לדברים: "ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי מדבר כמו אחרון מכחישי השואה. דם מליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם. על ממשלת ישראל  להיות פה למליוני הנרצחים ולגנות את דברי ראש ממשלת פולין בחריפות".

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב גם הוא על דבריו של מורבייצקי. "עולם הפוך; בשלב הבא בפרויקט העלוב של מורביצקי למחיקת פשעי העם הפולני תבוא כנראה גם האשמת היהודים בשואת עמם והצגת הנאצים כקורבן של הנסיבות. הוא ייאלץ לתבוע את ששת מיליון הנרצחים ואת קרוביהם ששרדו לפני שזה יקרה".

 

 הפרלמנט הפולני
 

הפרלמנט הפולני (חדשות עשר)

 

 

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר התגובה כי "הגיעה העת שממשלת ישראל תנקוט צעדים מעשיים ותבהיר לפולין כי החוק וההצהרות החוזרות ונשנות לגבי הפולנים ושואת יהודי אירופה הם בגדר הכחשת שואה. היא חייבת לדרוש שינוי החוק המעוות הזה ועד אז להוריד דרג השגרירות בוורשה. האינטרסים המדיניים של היום חשובים, ההיסטוריה היהודית חשובה יותר".

 

לפני יומיים פנה הסנאט הפולני לאזרחי המדינה החיים מחוץ לה, בבקשה שידווחו לרשויות על התבטאויות שעלולות לפגוע "בשם הטוב של פולין". זאת כחלק מהקמפיין הנרחב של הממשלה להגן על התושבים מפני "עובדות היסטוריות שאינן נכונות ומכפישות", במסגרתו גם חוקק "החוק הפולני" שעורר סערה בישראל.

 

החוק אושר בבית התחתון של הפרלמנט בפולין ולאחר מכן בעליון (הסנאט), בהמשך חתם על אישורו נשיא המדינה, אנדז'יי דודה, אך העביר את האישור הסופי לבית המשפט לענייני חוקה במדינה. בית המשפט החוקתי יבחן אם החוק פוגע בחופש הביטוי וכן אם הענישה וההשפעה שלו אינה גורפת מדי. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר, כי ב-2014 בית המשפט החוקתי הפולני כבר פסל את חוק איסור השחיטה הכשרה ובירושלים מקווים שהוא יעשה זאת גם במקרה הזה.

 

 נשיא פולין אנדז'יי דודה
 

נשיא פולין אנדז'יי דודה (רויטרס)

 

 

בסוף השבוע האחרון עלה ברשתות החברתיות הישראליות קמפיין חדש, שהופק מטעם הממשלה הפולנית. מסע הפרסום, שכוון מראש לקהל הישראלי, מכיל סרטון שנועד להעביר את המסר: "גם אנחנו סבלנו בדיוק כמוכם בשואה". כמו כן הוצמדה לו התגית:  GERMANDEATHCAMPS# (מחנות השמדה גרמניים).

 

בסרטון נכתב עוד כי "גרמניה העבירה את פולין גיהינום. יהודים ופולנים סבלו יחד מאימתה. עשינו רבות כדי להציל יהודים – כמדינה, כאזרחים, כחברים. היום, אנחנו עדיין ניצבים בצד האמת".

 

בשבוע שעבר נחשף בחדשות עשר כי ישראל הבהירה לממשלת פולין כי כל עוד אינה מוכנה לתקן את החוק, אין טעם בשיגור משלחת מטעמה לשיחות בנושא בירושלים. בכירים בישראל ציינו כי את המסר הזה העבירו בכירים במשרד החוץ בפגישה קשה שקיימו עם שגריר פולין בישראל ביום רביעי האחרון.

 

כמה ימים לפני כן נחשף בחדשות עשר כי פולין העבירה לישראל בתחילת השבוע איגרת רשמית ובה הצעה לשגר משלחת לירושלים כדי לחדש את הדיאלוג בנושא החוק. באיגרת נכתב כי בראש המשלחת יעמדו סגן שר החוץ הפולני והיועץ המשפטי במשרד ראש ממשלת פולין.