BETA

"אם הראיות יצדיקו - לא תהיה בעיה להגיש כתב אישום נגד נתניהו"

יומיים לאחר שהמשטרה המליצה להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד בשני תיקים, ועל רקע טענות לאי הסכמות, היועמ"ש נשא דברים: "מזהה את הניסיונות השונים לפלג בין הגופים"

ראש ממשלה חשוד בשוחד: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, גיבה את מערכת אכיפת החוק בדברים שנשא אמש (חמישי) באירוע של אוניברסיטת תל אביב ומגזין "ליברל", לראשונה מאז הודיעה המשטרה על המלצותיה להגיש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב אישום בגין שוחד בשני התיקים בהם נחקר. 

 

צפו בנאום: 

 

 

"אומר כבר בפתח הדברים: החקירות האלה נוהלו 'לפי הספר'", אמר מנדלבליט, "במקצועיות, ביסודיות, ביצירתיות ובתחכום, בחתירה מתמדת לגילוי האמת, תוך שיתוף פעולה הדוק ופורה בין אגף החקירות והמודיעין במשטרה, לבין פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".

 

"אינני יודע בעת הזו מה תהיה ההחלטה שתתקבל בסופו של יום, אני כן יודע שההחלטה הזו תתקבל אך ורק על סמך הראיות והדין", אמר בסוף הנאום. בתשובה לשאלותיה של מנחת האירוע, נחמה דואק, טען כי נתניהו לא שאל אם יהיה נאמן לו, וכי הקשר ביניהם מקצועי בלבד. "יהיה לי קשה להגיש כתב אישום נגד כל ראש ממשלה או שר, אבל אם הראיות יצדיקו זאת לא תהיה לי בעיה לעשות זאת", אמר.


מנדלבליט התייחס לדיווחים על אי הסכמות בין המשטרה לפרקליטות וללשכת היועמ"ש, על רקע ההמלצות. "אני מזהה את הניסיונות השונים לפלג בין הגופים, ליצור חיץ ובידול", אמר, "אני מבקש לנצל את ההזדמנות הזו כדי להבהיר פעם נוספת – התביעה הכללית ומשטרת ישראל עובדים בשיתוף פעולה הדוק ומצוין בתחום אכיפת החוק. המטרה שלנו היא משותפת, הדרך שלנו היא משותפת והאתוס המקצועי שלנו הוא משותף". 

 

"אין איש מעל החוק, ואין אדם חסין מפיו", אמר, "אנו מתעלמים מכל רעשי הרקע, מצד כזה או מצד אחר". הוא תיאר את העמדות השונות בין הגופים כהתנהלות נורמלית, שגם תורמת לתהליך העבודה. "דעות שונות היו – ותמיד יהיו – אלא שזה הסדר הנכון של הדברים, כך מתנהלות חקירות וכך מתקבלות החלטות נכונות, חשוב שיהיה ריבוי של דעות ועמדות, ואני מעודד זאת".

 

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

 

ביחס לחקירה עצמה בתיקי 1000 ו-2000, אמר מנדלבליט כי התנהלה במקצועיות, ביסודיות, ביצירתיות ובנחישות, מתוך מטרה אחת ויחידה – להגיע לחקר האמת. "החקירה עצמה ארכה קצת יותר משנה", אמר, "משטרת ישראל עמלה במרץ רב לבירור החשדות". הוא הבהיר כי פרסום ההמלצות בוצע לפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 4.1003. 

 

מנדלבליט אישר את פרסום חדשות עשר על כך שנדרשות השלות חקירה בתיקי נתניהו. "כדרכן של חקירות מורכבות, בהחלט קיימת אפשרות כי אגב בחינת חומרי החקירה שהועברו, יידרשו עוד השלמות חקירה כאלה ואחרות בהמשך", אמר, זוהי דרכה של חקירה, הליך שמתבצע כעניין של יום ביומו".

 

היועמ"ש טען כי "רעשי הרקע" לא פגמו בעבודת החקירה, למרות שעוררה עניין ציבורי רב. "הפגנות, נאומים, ציוצים, וקולות רקע נוספים, שליוו את החקירה כל העת, לא השפיעו כהוא זה על עבודתנו", אמר, "אני דוחה בכל תוקף טענות שנשמעו כאילו מי מהגורמים המעורבים פעל מתוך שיקולים שאינם מקצועיים, או מתוך מטרה שאיננה חקר האמת ושמירה על שלטון החוק".

 

"כל ההחלטות שהתקבלו עד כה, וכל ההחלטות שיתקבלו בעתיד, מבוססות ויתבססו אך ורק על הראיות ועל הדין. זוהי המחויבות שלנו לאזרחי מדינת ישראל, שאותם אנו משרתים. אותה אמת מידה שחלה במשפט הפלילי על כל תיק חקירה, תיושם כמובן גם בתיקי 1000 ו-2000. מדובר בתהליך מקצועי – שאין בו קיצורי דרך, ואסור שיהיו".

 

 נתניהו וארדן בישיבת הממשלה
 

נתניהו וארדן בישיבת הממשלה (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר היום התייחס השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לטענות לביקורת של הפרקליטות על המשטרה בעקבות פרסום ההמלצות. "אני לא יודע אם זה נכון לא נכון", אמר, "כי יש חומה סינית ביני לבין כל מה שקשור בחקירות". הוא סירב לענות כשנשאל אם הוא מסכים עם דבריו של שר החינוך נפתלי בנט, שאמר כי ראשי מדינה לא יכולים לקבל מתנות ממיליארדרים.

 

שר האוצר משה כחלון, התייחס גם הוא להתפתחויות הדרמטיות בתיקי נתניהו. "יש אדם אחד שהחוק הסמיך אותו לקבוע אם יוגש כתב אישום או לא", אמר, "האיש הזה הוא היועץ המשפטי לממשלה". הוא הוסיף כי הוא סומך על היועמ"ש, על יושרו, על מקוצעיותו, "כפי שאני סומך על משטרת ישראל, על יושרתה ועל מקצועיותה, על הפרקליטות, ועל יתר מנגנוני אכיפת החוק".

 

"אני מבקש מכולם, מהצד הימני והשמאלי של המפה הפוליטית, לחדול מההתקפות על מערכת אכיפת החוק", הוסיף כחלון, "לאפשר להם לעשות את העבודה. אם נאפשר להם לעשות את העבודה, נקבל את התוצאה הכי טובה".